Fantastyka Recenzje

Nnedi Okorafor, Laguna

Nnedi Okorafor, Laguna
Written by Ioannes Oculus

Kiedy coś podobnego do meteorytu wpada do oceanu w Lagos, troje kompletnie obcych sobie ludzi zabranych przez falę zostaje ze sobą związanych na wiele trudnych do zrozumienia sposobów. Poznajcie Lagunę, jedną z ostatnich pozycji Uczty Wyobraźni, a z równocześnie powieść, którą trzeba przeczytać.

Nnedii  Okorafor to Amerykanka, chociaż z mocnymi nigeryjskimi korzeniami. Mimo że mieszka w Stanach, stara się odwiedzać rodzimą, afrykańską ziemię jak najczęściej. Pisze głównie w gatunku fantastyki , za co kilka razy została wyróżniona. Swoje książki kieruje do bardzo zróżnicowanych grup odbiorców, na swoim koncie ma bowiem dzieła zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i wymagające powieści dla dorosłych.

Adaora jest dojrzałą, utalentowaną kobietą, trudniącą się biologią morską. Anthony zdobył sławę w całej Afryce dzięki swojej rapowej, muzycznej twórczości. Agu z kolei jest żołnierzem, który przeżywa egzystencjalny, wewnętrzny kryzys. Co łączy tych troje całkowicie odrębnych ludzi? To, że pewnego dnia znaleźli się wszyscy razem na plaży w Lagos, w czasie, gdy niezidentyfikowany obiekt wpada z impetem w głębię oceanu. Wszyscy zostali pochłonięci przez falę i wypuszczeni na świat tajemniczo połączeni. „Spoiną” która trzyma ich razem jest Ayodele — gwiezdna podróżniczka przybyła na na Ziemię.

Z czasem okazuje się, że Ayodele nie jest sama. Jest jedną z wielu obcych, którzy przybyli na Ziemie. Tak naprawdę nikt nie wie, jak wyglądają. Przybierają ludzkie postaci, ale posiadają umiejętność przekształcenia się w jakąkolwiek rzecz. Z pozoru pokojowe zamiary wkrótce przekształcają się w jeden jasny i prosty komunikat dla ludzi — chcemy skolonizować waszą planetę. Nie cofną się przed niczym, a wyższa inteligencja i dar czytania myśli tylko ułatwia im drogę do celu.

To, co od pierwszych stron przykuwa uwagę czytelnika to styl pisarski, który jest naprawdę świetny. Nie umiem nawet jednoznacznie określić, co go wyróżnia, ale cała historia napisana przez Okorafor jest tworem balansującym na krawędzi snu i jawy. Całe opisy miasta, które chyba w zamiarze miały być kwintesencją powieści, ujęte są w sposób niezwykle szczegółowy, barwny i magiczny. Niby normalny świat, z którym mamy do czynienia na co dzień, a pokazany w dziwny, mistyczny czasem sposób sprawia, że książkę czyta się niezwykle interesująco i bardzo trudno się od niej oderwać. Sama akcja czy fabuła nie przykuwa takiej uwagi, jak sposób w jaki autorka nam go urzeczywistnia.

Kolejna znakomita pozycja wydawnictwa MAG i  cyklu Uczta Wyobraźni. Z pewnością pozycja obowiązkowa dla wielbicieli owego cyklu. Zdecydowanie polecam, czas spędzony na lekturze można uznać za jak najbardziej udany!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.