Podcasts Polish Polish with John

Nowe logo – Polish with John #119 [A2]

Written by Ioannes Oculus

I have a new logo. Let me tell you something about it. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Może zauważyliście, że w niektórych miejscach zaczyna pojawiać się moje nowe logo. Wcześniej robiłem swoje loga sam i były różne – raz lepsze, raz gorsze. Tym razem autorką jest Barbara Maroń, profesjonalna grafik, która potrafi czynić cuda w programach graficznych.

Pozwólcie, że opowiem wam co ja w nim widzę, a potem jak ono powstawało. Inspiracją do tego loga jest styl Art Deco, który jest z jednej strony już trochę historyczny, a ja przecież lubię historię, a z drugiej dalej nowoczesny, a technologie, social media i tym podobne to też moja codzienność. Myślę więc, że dobrze łączy te dwa elementy. W środku jest kula ziemska, bo dzięki internetowi możemy się spotykać w naszych językowych przygodach w każdym miejscu kuli ziemskiej. Języków obcych, w tym także polskiego, uczą się osoby z każdego kontynentu i chyba każdego kraju. W tle mamy promienie światła. Są jak promienie Słońca, które razem z Ziemią są trochę kosmiczne, futurystyczne, a to świetnie pasuje do moich zainteresowań astronomią. Jednocześnie światło kojarzy się z wiedzą, z rozwojem nauki, a przecież lingwistyka jest nauką. Takie światło to lepsze zrozumienie innych języków, tego jak się zmieniały i zmieniają. W samych promieniach “zakodowane” są kolory biały i czerwony, kolory polskiej flagi. W końcu uczymy się tutaj polskiego. W innych materiałach będą naturalnie inne kolory, inne flagi.

Czasami można pomyśleć, że stworzenie loga to jeden moment, dziesięć minut roboty i jest. Być może jak już wiadomo, co chcemy stworzyć to tak. Jednak zanim powstanie to ostateczne, trzeba przejść przez kilka projektów, poszukać najlepszych rozwiązań. Nie jestem grafikiem, ale może to jest podobnie jak z podcastem. Czasami człowiek myśli i myśli i nic nie potrafi wymyślić. Poszukiwanie pomysłu, inspiracji może być bardzo trudne.

Jednak samo logo to dopiero pierwszy krok. Branding, czyli budowanie świadomości marki, to nie tylko jeden obrazek. To zestaw czcionek jakich się będzie używać, kolorów, sposobu komunikacji i cała paleta aspektów. Duże korporacje zlecają przygotowanie brand booków, czyli całego wachlarza grafik, stylów, opisów, które mówią w jaki sposób firma będzie kreować swój wizerunek. Mogą w tym być ujęte nie tylko wzory prezentacji w Power Point, ale też słowa jakich należy używać oraz jakich należy unikać, zasady tworzenia nowych grafik i wiele, wiele innych.

Nie zawsze rezultaty współpracy z grafikiem czy firmą przygotowującą taki branding mogą być ładne czy ciekawe. Czasami klient ma zupełnie inną wizję niż ta osoba, która taką usługę zamawia. Czasami rezultat jest mocno krytykowany, bo nie podoba się ludziom.

Ja brand booka nie mam, ale chciałbym, żeby to co robię, było eleganckie. Takie właśnie wydawały mi się zawsze grafiki tworzone przez Barbarę Maroń. Dlatego zdecydowałem się poprosić ją o pomoc. Możecie jednak sobie wyobrazić moje obawy. Czy się dogadamy? Czy to będzie ładne i warte zainwestowanego czasu i pracy? Obawiałem się, że możemy minąć się w gustach. Bałem się, że nie opiszę dobrze swojego pomysłu albo, że powstanie coś, co mi się nie spodoba. Znam Barbarę dobrze, ale co innego kogoś znać, a co innego być klientem takiej osoby. Jednak okazało się, że moje obawy były tylko obawami. Nowe logo jest bardzo ładne i bardzo mi się podoba i może być dostosowane do różnych projektów. Teraz tylko pytanie czy spodoba się wam? Nie mogę go pokazać na podkaście, ale zajrzyjcie na Fejsbuka i tam je możecie zobaczyć. Mam nadzieję, że wam też się spodoba. Zapraszam Was też na profil Barbary Maroń na Instagramie i na stronie Behance, na której możecie zobaczyć inne jej prace.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę  Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #119 Nowe logo


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Congratulations on your new logo and on your new business plan. I don’t comment often, but I think the content of your blog is excellent.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.