Languages Podcasts Polish Polish with John

Stres – Polish with John #120 [A2]

Written by Ioannes Oculus

I hope your live is not very stressful but this episode is about stress and how to deal with it. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Mówi się, że dzisiejsze czasy są bardzo stresujące. Czy są faktycznie bardziej czy mniej stresujące niż kiedyś, to trudno mi ocenić. Jednak z pewnością dzisiaj stresu w naszym codziennym życiu jest wiele. Wszystko jest coraz szybsze, nie mamy czasu na nic. Nawet wiadomości w radiu są czytane coraz szybciej. Zamiast artykułów w gazetach czytamy nagłówki. Ciągle się spieszymy, martwimy, że nie będziemy na czas. Praca wymaga od nas coraz więcej i więcej. Nie mówiąc o różnych kłopotach i problemach, które pojawiają się w naszym życiu czasem zupełnie niespodziewanie. Co więc robić? Jak sobie radzić?

Niestety, nie wiem, nie mam doskonałej odpowiedzi. Z pewnością są sytuacje, kiedy trzeba szukać rady przyjaciół, a może nawet specjalisty. Jednak są sposoby, jak zredukować negatywne działanie stresu, jak choć trochę jemu zapobiegać.

Jednym ze sposobów, to po prostu zajęcie się czymś. Hobby albo sport mogą zająć naszą uwagę na jakiś czas, spowodować, że chociaż przez chwilę nasze myśli będą wolne od tego, co nas denerwuje. Sam widzę, że czasami dobry serial, książka czy kreatywna praca uwalnia mnie od złych myśli. Mogę się po prostu zająć czymś innym, czymś co jest na tyle interesujące, że odciąga moje myśli od problemów.

Podobno zdrowy tryb życia też pomaga. Zdrowe odżywianie się, ruch mają mieć dobry wpływ na to jak organizm radzi sobie ze stresem. Na pewno będziemy dzięki temu zdrowsi, więc nic nie tracimy.

Gdy jednak przyjdą kłopoty, czasami warto się zastanowić co się może naprawdę stać. Nieraz nasze problemy są jak wielka czarna chmura, która nie ma końca. Nie widzimy za nią świata, słońca i tego wszystkiego, co pozytywne. Gdy jednak odsunie się emocje i uda się podejść do sprawy racjonalnie, to można dostrzec, że to jeszcze “nie koniec świata”. Owszem, będzie ciężko, ale przecież będą też inne rzeczy, będą inne radości i smutki życia, a czas zagoi rany. Nie zawsze, ale zdarza się, że wyolbrzymiamy nasze problemy, że wydają się straszniejsze niż są naprawdę. Wtedy faktycznie ciężko nad nimi zapanować. Gdy jednak pomyśleć, to przecież są też inne sprawy w życiu, czasami banalne, które odsuną na drugi plan problem, którego w danym momencie nie potrafimy rozwiązać.

Jest jeszcze jeden sposób, który przychodzi mi do głowy, a który wspomniałem na początku. To przyjaciele albo dobrzy znajomi. Czasami warto po prostu zrzucić swój ciężar i komuś o tym opowiedzieć. Czy ten ktoś będzie miał dla nas radę, czy nie, to już nie jest tak istotne. Chodzi o to, żeby się wygadać.

Z drugiej strony, bądźmy też takimi osobami, którym można się wygadać. To czasami jest trudne, aby poświęcić czas innym, ale możliwe. Dajmy się komuś wygadać, wypłakać czy wykrzyczeć, aby wyrzucić ten cały stres jaki w tym kimś siedzi. Często wystarczy po prostu być z tą osobą i zapewnić ją, że się jest i się z nią będzie. Tak po prostu.

Dziś krótszy podcast, ale nauka i egzaminy się zbliżają, więc proszę was o wyrozumiałość. 😉

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę  Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #120 Stres


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.