Languages Podcasts Polish with John

Zakładanie bloga – Polish with John #118 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Have you ever thought of having your own blog? Or maybe you already have one? This episode is about them and you will learn some IT related vocabulary. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Blogi swoje najlepsze chwile już mają za sobą. Czas kiedy były niezwykle popularne się skończył, teraz rządzą kanały na Youtubie czy profile na Instagramie. Ale czy na pewno?

Okazuje się, że wiele osób dalej prowadzi blogi i to z różnych powodów. Własny blog daje nam więcej kontroli nad tym co tworzymy. Nikt nam nie zamknie profilu czy fanpejdża, a jeżeli Instagram przestanie być modny, nasze treści dalej będą łatwo dostępne. Stare posty na Fejsbuku praktycznie nie istnieją. Trudno je znaleźć. Z blogiem jest inna historia. Teksty łatwiej znaleźć choćby poprzez Google czy wyszukiwarkę na samym blogu. Jak więc założyć swojego bloga albo po prostu swoją stronę?

Dzisiaj to proste, ale warto się zastanowić nad kilkoma sprawami. Gdzieś ten blog musi się znajdować. Może to być własny serwer w domu, ale to jest bardzo trudne i bardzo drogie rozwiązanie. Dlatego możemy wykupić hosting w jednej z wielu firm hostingowych. Hosting to tak jakby kawałek miejsca na twardym dysku serwera. Ceny są nieduże, a za to firma załatwia nam całą obsługę techniczną. Nad taką stroną czy blogiem mamy dużą kontrolę. Mamy bezpośredni dostęp do bazy danych, miejsca gdzie zapisane są wszystkie nasze posty, strony itd. Mamy dostęp do plików, które tę stronę obsługują. Zwykle tego nie potrzebujemy, ale jeżeli chcemy poprosić jakąś formę o przygotowanie skórki dla naszego bloga, może to być niezbędne. Skórka, to wygląd zewnętrzny, templatka. Możemy też skorzystać z usług innych firm, które nie dają nam tyle wolności, ale też mamy jeszcze mniej kwestii technicznych do rozwiązania.

Druga sprawa to domena. Ta się zwykle przydaje. To nasz adres internetowy, który będzie też taką wizytówką. Nie jest to duży koszt, około stu złotych na rok, a wygląda fajnie, elegancko. Moja domena to ioannesoculus.com. Mam też inną – polishwithjohn.com po to, żeby łatwiej było ją zapamiętać i potem wpisać w wyszukiwarkę. Przez obie traficie na mojego bloga.

Ja swojego bloga mam postawionego na hostingu w firmie cyber_Folks. Jeżeli klikniecie na linka w tekście to przejdziecie właśnie na ich stronę. Możecie zbaczyć, że to nie jest zwykły link, ale ma na końcu szereg cyfr. To tzw. link afiliacyjny. Jeżeli byście kupili na tej stronie hosting albo domenę po tym jak klikniecie w mój link, to ja dostanę kilka groszy za polecenie wam usługi tej firmy. I tu przechodzimy do kolejnej sprawy związanej z blogiem, czyli zarabiania na blogu.

Dzięki usługom Google AdSense możemy na naszym blogu umieszczać reklamy. Ktoś kto je kliknie spowoduje, że reklamodawca zapłaci nam poprzez program Google kilka groszy. Są to dosłownie grosze, więc potrzeba tysięcy kliknięć, żeby coś naprawdę na tym zarobić. Możemy mieć też wspomniane linki afiliacyjne, które reklamują różne produkty i usługi, a my za skuteczną reklamę możemy zarobić kolejne kilka groszy.

Jednak, żeby zarabiać, żeby w ogóle myśleć o blogu, trzeba się zastanowić o czym chce się pisać. Ten temat zostawiłem na koniec, ale on jest najważniejszy. Kwestie techniczne można samemu prędzej czy później rozwiązać, a zawsze można to komuś zlecić. Jednak nikt za nas nie napisze posta, nie wypełni naszego bloga treścią. Blogi są różne. Na początku były to głównie pamiętniki pisane w Internecie, ale już dawno stały się profesjonalnymi stronami poświęconymi różnym tematom. Jeżeli więc chcemy, żeby nasz blog miał sens, to musimy mieć o czym pisać, mieć coś do powiedzenia w tym temacie, no i pisać regularnie!

Czy każdy może mieć bloga? Oczywiście. Niektóre może nawet staną się popularne. Jednak chciałbym podsunąć wam pewien pomysł. Spróbujcie prowadzić swojego bloga po polsku. Nawet jeżeli to nie będzie prawdziwy blog, tylko taki na niby. Może być nawet w jakimś pliku tekstowym na waszym twardym dysku albo w osobnym zeszycie. Piszcie w nim na różne tematy, piszcie regularnie, nawet jeżeli te posty będą krótkie. Pomoże to wam używać języka, którego się uczycie. Możecie dać to komuś czasem do sprawdzenia, ale często wystarczy wrócić po kilku miesiącach do poprzednich wpisów. Zauważycie wtedy ile się w tym czasie nauczyliście.

To co? Kto z was zakłada bloga? Jeżeli ktoś zdecyduje się na publicznego bloga po polsku, bloga w Internecie, koniecznie dajcie znać. Chętnie tam zajrzę i poczytam.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę  Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #118 Zakładanie bloga


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.