Languages Polish

Obrazek z PRL – zakupy

Written by Ioannes Oculus

A short text, a glimpse from the world of socialistic times in Poland. The text is on A2/B1 level.

Urodziłem się w 1983 roku. Wtedy jeszcze w Polsce był socjalizm, komunizm. Byłem bardzo młody, więc pamiętam tylko trochę, ale moi rodzice dużo mi opowiadali o tamtym czasie. Dzisiaj ja chciałbym wam opowiedzieć trochę o czasach PRL.

To był trudny czas w Polsce, ludzie byli biedni, gospodarka nie działała dobrze. Pamiętam taki moment jak byłem z mamą w sklepie mięsnym. W takim sklepie powinno być dużo mięsa, ale tak naprawdę ten duży sklep był pusty. Mięsa było bardzo, bardzo mało, a ludzi, którzy chcieli coś kupić było bardzo dużo. Była długa kolejka, więc na pewno nie każdemu udało się coś kupić.

Zakupy w PRL to była prawdziwa trudność. Trzeba było często polować na różne rzeczy albo liczyć na łut szczęścia. Mój tata kiedyś wracał z pracy i po drodze zobaczył, że przed jednym sklepem zaczyna się tworzyć kolejka. Nie wiedział dlaczego, co ludzie chcą tam kupić, ale poszedł i też stanął w tej kolejce. Po jakimś czasie wyszedł ze sklepu z dwoma dywanami. Dlaczego kupił te dywany, chociaż akurat nie były potrzebne? Powód był bardzo prosty, dywany były w sklepie. W PRL nikt nie wiedział czy taki albo inny przedmiot będzie w sklepie wtedy, kiedy będzie potrzebny. Ludzie kupowali więc wiele rzeczy na zapas. Nasze dywany przydały się dopiero dziesięć lat później!

To tylko jeden z przykładów jak wyglądało życie w socjalistycznej Polsce, zabawna anegdota. Niestety codzienność wtedy nie zawsze była zabawna. W wielu momentach historii PRL dochodziło do strajków, sprzeciwu ludzi wobec rządu, władzy komunistycznej. Na szczęście po 1989 roku doszło do zmian na lepsze i teraz Polska jest innym krajem. Mam nadzieję, że tamte czasy już nie wrócą.

Pytania dla uczących się polskiego:
1. Dlaczego ludzie protestowali przeciwko socjalizmowi w Polsce?
2. Jakie problemy mieli ludzie w PRL?

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.