Czy można nauczyć się języka obcego za darmo, od zera przez Internet? Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez słowo “nauczyć się”. Moim zdaniem bez praktycznego używania języka, czyli bez konwersacji, nie jest to możliwe. Jednak jestem przekonany, że pierwszy krok w tej przygodzie można zrobić samemu. Dlatego postanowiłem zebrać kilka źródeł bezpłatnych materiałów, które pomogą Wam w tych właśnie pierwszych krokach w języku hiszpańskim. Mogą się bardzo przydać, jeżeli zaczynacie samodzielną naukę lub zaczynacie lub zaczniecie kurs języka hiszpańskiego w szkole, na studiach czy w szkole językowej.
Wiele z tych materiałów przyda się właśnie jako uzupełnienie kursu, szczególnie jeżeli wasze zajęcia będą prowadzone w tradycyjny sposób, gdzie języka uczy się przez wykład teorii gramatycznej, mnóstwo ćwiczeń, mało przykładów (tekstów, nagrań). W tradycyjnym podejściu nie stosuje się zasady akwizycji języka (czyli przyswajania), a uczy się przede wszystkim zasad. Często trzeba się nauczyć długich list słówek, do których brakuje kontekstu, listy nieregularnych czasowników itd. Jest to bardzo nieefektywna metoda nauki, przez którą uczymy się dużo teorii i bazujemy tak naprawdę na języku ojczystym w mówieniu, który po prosty na bieżąco tłumaczymy. Często źle i bez wyczucia jak tak naprawdę działa hiszpański. Aby uniknąć tych problemów warto jak najszybciej zanurzyć się w języku w sposób naturalny.
Materiały, które tutaj prezentuję, są podane w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Wszystkie jednak są adresowane do osób początkujących. Nie jest to jednak kurs, który możecie
Poco a poco; an elementary direct method for learning Spanish
Niech was nie przestraszy angielski tytuł. Książka jest w całości po hiszpańsku. W sposób bardzo naturalny uczymy się hiszpańskiego przez sam hiszpański i przez kontekst. Nie pozwala to naszemu mózgowi myśleć za dużo po polsku (czy w innym języku). Dzięki temu, że na Youtubie jest kilka filmów, w których te teksty są czytane, poznamy wymowę i to jak się czyta poszczególne hiszpańskie litery i słowa.
Książka do poprania z portalu archive.org: Poco a poco; an elementary direct method for learning Spanish.
Na Youtubie można znaleźć nagrania, gdzie czytane są niektóre lekcje: Learn Spanish by Natural Method (Poco a Poco).
First Spanish Book: After the Natural Or Pestalozzian Method
Także tym raze, niech was nie przestraszy angielski tytuł. Metoda jest ta sama co wcześniej, ale teksty są inne. Można więc stosować obie książki równolegle.
Książka do poprania z portalu archive.org: First Spanish Book: After the Natural Or Pestalozzian Method.
Filmy na YouTube do nauki hiszpańskiego
Po kilku lekcjach z powyższych książek można zacząć uzupełniać naukę o filmy z YouTube, tutaj kilka przykładowych z różnych kanałów:
Pierwsze słowa: First Day Spanish Class. Level A1
Pierwsze słowa, które można zrozumieć przez obraz i kontekst. Choć można włączyć napisy, polecam tego nie robić. Ćwiczymy w ten sposób rozumienie ze słuchu. Polecam najpierw przesłuchać całości, a potem włączyć jeszcze raz i powtarzać słówka. W dalszej kolejności można w ten sposób poznawać kolejne słówka, które są kolejnych filmikach na tym kanale na poziomie A1.
Powitania: How to introduce yourself in Spanish | Spanish Course Lesson 1 – Basic Level
Filmik pochodzi z kanału Dragon Spanish, na którym znajdziemy w sumie 25 dosyć podstawowych lekcji i warto stopniowo sobie je przysłuchać.
Extr@ Spanish
Extr@ to serial przygotowany specjalnie do nauki języków obcych. Dostępny jest w czterech językach w tym po hiszpańsku. Jeżeli w ogóle nie znamy języka, to może nie być zrozumiały, ale już po krótkim czasie nauki powinniśmy dać radę co nie co zrozumieć. Warto obejrzeć go przynajmniej dwa razy. Raz po pierwszych kilku lekcjach, przeplatając kolejne lekcje z kolejnymi odcinkami. Potem można sobie zrobić krótką przerwę na kolejne kilka lekcji i wrócić jeszcze raz do serialu.
Wszystkie odcinki są na Youtubie: Extr@, todos los capitulos.
Español Sí
Kolejna seria filmów, które są tym razem mieszanką serialu i lekcji języka. Wydaje mi się jednak, że ten kurs może być trochę trudniejszy niż Extr@.
Wszystkie odcinki są na Youtubie: Español Sí.
Duolingo i inne aplikacje
Dla początkujących mogą okazać się przydatne aplikacje do nauki języków na telefon. Jedną z darmowych jest Duolingo. Jednak wszystkie mi znane mocno bazują na metodzie tłumaczeniowej, która nie jest najlepszą, jeżeli chcemy naprawdę myśleć po hiszpańsku. Dla mnie wadą Duolingo jest też fakt, że hiszpański jest tam dostępny tylko w dialekcie meksykańskim. Różnice są niewielkie, ale ja zdecydowałem się na dialekt europejski i zależy mi na poprawnej wymowie, gramatyce i słownictwie w tym hiszpańskim. Z amerykańskich dialektów wolę odmianę kolumbijską bardziej niż meksykańską, jeżeli już miałbym się decydować na coś latynoskiego. Osobiście więc wykorzystuję Duolingo stawiając pierwsze kroki we francuskim, a do hiszpańskiego nie używam żadnych aplikacji.
Podsumowanie
To tylko kilka propozycji. Przede wszystkim będą służyć jako comprehensible input, czyli treści, które są zrozumiałe i które mogą pomóc nam w nauce. Można je stosować jako uzupełnienie innych kursów. Jeżeli zaczynałbym się sam uczyć hiszpańskiego, to chyba wybrałbym kurs Assimil jako coś, co mnie prowadzi. Od pierwszej lekcji dodałbym filmiki ze słówkami. Po siedmiu lekcjach z Assimil zacząłbym też słuchać lekcji z kanału Dragon Spanish oraz czytać książki, które wymieniłem na początku. Jeżeli robiłbym to bez Assimil, czyli zupełnie gratis, to zacząłbym od książki Poco a poco z nagraniami i słówek, potem dodał Dragon Spanish i drugą książkę. Jeżeli uczyłbym się codziennie do po tygodniu lub dwóch zacząłbym oglądać Extr@. Może jeden odcinek co dwa, trzy dni. Do tego od samego początku przez pięć do dziesięciu minut słuchałbym albo oglądał naturalny hiszpański, żeby się osłuchać. Jak najszybciej zacząłbym też szukać spotkań, na których można porozmawiać po hiszpański. Teraz w każdym większym mieście jest takie. Często przychodzą tam Hiszpanie lub osoby z Ameryki Łacińskiej. Najpierw oczywiście bardziej bym słuchał, ale stopniowo starałbym się też mówić.
Warto pamiętać, że nauka języka to proces i przygoda. Rezultaty nie przychodzą od razu. Nie ma cudownej metody na nauczenie się języka w tydzień. Im bardziej intensywna będzie nauka, tym szybsze postępy. Jednak nawet codzienna nauka i codzienny kontakt nie spowodują, że w pół roku będziemy na poziomie zaawansowanym. Na szczęście hiszpański jest w miarę prosty, więc szybko powinniśmy zacząć rozumieć i porozumiewać się przynajmniej na podstawowym poziomie.