Languages Polish Polish with John

Serial o autyzmie – Polish with John #069 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Let’s talk about a TV series Atypical. In Polish of course! Enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Niedawno skończyłem oglądać na Netflixie serial pod tytyłem Atypical, a w polskiej wersji Atypowy. Moim zdaniem to bardzo ciekawy serial i warto go zobaczyć.

Serial opowiada historię chłopaka, młodego mężczyzny, który jest autystykiem, czyli jak się mówi potocznie ma spektrum autyzmu, jest na spektrum autyzmu. W kolejnych odcinkach widzimy jak radzi sobie w szkole, w pracy, na studiach. Możemy też zauważyć jakie sytuacje stają się dla niego problemowe, mimo że osobom neurotypowym, czyli nie będącym na spektrum autyzmu, wydają się zupełnie zwyczajnymi elementami codziennego życia.

Serial ogląda się bardzo przyjemnie. Moim zdaniem główny bohater został świenie zagrany i jest bardzo przekonującą postacią. Podobnie cała jego rodzina oraz przyjaciele. Mimo poruszania trudnych tematów, nie jest to dołujący, zbyt psychologiczny tasiemiec, ale zabawny i wciągający serial. Myślę, że warto go obejrzeć, bo pomoże lepiej zrozumieć osoby, które są na spekttrum autyzmu.

A co to jest to spektrum autyzmu? Czy to choroba? Czy może jakaś wada genetyczna? Absolutnie nie. Spektrum autyzmu to pewien sposób funkcjonowania układu nerwowego. Osoby na spektrum są zdrowe, postrzegają jednak świat inaczej niż inni. Potrafią się mocno skoncentrować na jednym temacie i nie raz mają zadziwiającą wiedzę w tym obszarze. W ramach tego spektrum znajdują się m.in. osoby, które mają zespół Aspergera. Niestety są też tacy, dla których autyzm wiąże się z pewnymi zabużeniami w rozwoju.

Wiele osób jednak potrafi funkcjonować w społczeństwie. Nie lubią jednak zmian, mają swoje utarte ścieżki postępowania oraz mają problemy ze zrozumieniem osób neurotypowych. Lubią sytuacje jasne, bez podtekstów. Nie radzą sobie ze small talkiem, ale potrafią długo opowiadać o rzeczach, które je interesują.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy w spektrum jest identyczny. Nie ma dwóch takich samych osób, z tymi samymi objawami, dlatego mówimy o spektrum. Zazwyczaj to dzieci są diagnozowane, ale zdaża się, że objawy pojawiają się później, a do diagnozy dochodzi dopiero w dorosłym życiu.

Jest ciągle wiele niewiadomych, ciągle nie wiemy dokładnie jak funkcjonuje ludzki układ nerwowy, jak działa nasz mózg. Jest to niesamowita maszyneria, która potrafi sprostać przeróżnym zadaniom i nowym sytuacjom. Układ nerwowy osób z zespołem Aspergera potrafi odpowiedzieć na wiele potrzeb i zdań, którym osoby neurotypowe nie są w stanie sprostać. Działa to oczywiście i w drugą stronę. Pokazuje to jak tajemniczym światem jest nasze własne ciało.

Przy okazji proszę was, miejcie zrozumienie dla takich osób. Obejrzycie serial albo poczytajcie. Może ktoś w waszym otoczeniu jest na spektrum? Ważne jest wsparcie i zrozumienie jak taka osoba myśli, odczuwa. Nie jest łatwo, bo trzeba zupełnie inaczej podejść do takiej osoby i odłożyć na bok to co neurotypowym wydaje się oczywiste albo przyjemne.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #69 Serial o autyzmie [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.