Languages Polish Polish with John

Co robić w domu? – Polish with John #068 [A2]

Written by Ioannes Oculus

When you need to stay at home and not get out, what can you do? Well, I have some ideas. Enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Jak wszyscy wiemy, świat obecnie boryka się z problemem Koronawirusa. Na całym świecie zamykane są szkoły i kina, odwoływane są loty samolotów, a kto może ten pracuje z domu. W tym czasie zaleca się wszystkim przebywanie w domu i, o ile to możliwe, nie wychodzenie z niego. Dlatego warto było zrobić duże zakupy, aby przez dwa tygodnie nie trzeba było nigdzie wychodzić. To jest bardzo ważne, bo daje czas naukowcom na znalezienie rozwiązania, lekarstwa, szczepionki. Co jednak robić, kiedy nie można wyjść z domu? Moim zdaniem bardzo wiele rzeczy.

Przede wszystkim, można uczyć się języka. Czy to nie jest doskonały czas, aby więcej poczytać, powtórzyć słówek czy spróbować napisać własnych kilka zdań w języku, którego aktualnie się uczymy. Można ten czas wykorzystać na dodatkowe lekcje online albo wymianę językową. Nawet jeżeli będziemy oglądać seriale (bez napisów!) to powinno nam to sporo pomóc.

Skoro zacząłem od uczenia się, to idźmy dalej tym tropem. Można się uczyć. Często słyszę, że ktoś chciałby nauczyć się czegoś nowego, zrobić jakiś kurs itd. Jednak na co dzień nie ma na to czasu. To właśnie może być dobra okazja. Dwa tygodnie albo więcej nauki. Można zrobić kurs online albo samemu naczyć się czegoś nowego. Wiele kursów w internecie kończy się certyfikatem, który potem można wpisać do swojego CV albo przynajmniej pochwalić się nim na profilu na LinkedIn. Nowa umiejętność może w przyszłości zaowocować lepszą płacą albo lepszą pracą (albo tym i tym). Nie każdy lubi się uczyć, ale to chyba lepszy pomysł na spędzenie tego czasu niż zamartwianie się problemami, na które nie mamy wpływu.

Poza uczeniem się, które dla mnie jest najbardziej aktrakcyjne, jest wiele innych możliwości. Dla osób, które mają rodziny, dzieci, ale na co dzień nie mają czasu, bo trzeba pracować, może to być czas spędzony wspólnie. Jedzenie jest w domu, nie trzeba więc biegać po sklepach. Dzieci nie muszą chodzić do szkoły. Można więc razem coś obejrzeć, zagrać w grę planszową, spędzić razem czas. Nie muszą to być od razu głębokie zwierzenia i rozmowy na trudne tematy. Po prosu być razem, coś razem zrobić i może na nowo się poznać. Wydaje mi się, że tego często nam brakuje.

Jest taka rzecz, którą można zrobić w tym czasie, a na którą czasem nie ma czasu, a mianowicie gruntowne porządki. Posprzątać cały dom, przygotować rzeczy, które będzie można wyrzucić, bo są zepsute i niepotrzebne. Jest czas nawet na przemeblowanie, inne ułożenie mebli w domu. Nie musi to być od razu remont, ale w ten sposób można trochę odświeżyć mieszkanie. Dla mnie to byłby idealny czas na porządkowanie mojego księgozbioru. Prawdopodobnie nie pozbyłbym się żadnej książki, ale poukładałbym je tematycznie, te częściej używane dał na bardziej dostępne półki, a te do których mniej zaglądam mógłbym odłożyć w inne miejsce.

Pomysłów na spędzenie dłuższego czasu w domu może być wiele. Niektórzy porządkują domowe archiwum genealogiczne, inni nadrabiają zaległości w czytaniu. Ktoś jeszcze inny znajduje czas na jeszcze inne hobby. Podobno inteligentni ludzie się nie nudzą. W domu można zrobić bardzo wiele i nie trzeba się nudzić ani wychodzić na dwór. Taka izolacja może nie być łatwa, ale można ją sobie uprzyjemnić.

A ja was bardzo proszę, bądźcie ostrożni. Z różnych stron świata dochodzą niepokojące informacje i tylko spokój i rozsądek mogą nas uratować. Zadbajcie o siebie!

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #67 Jak było w weekend [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.