Languages Podcasts Polish Polish with John

Uzbekistan – w sercu Jedwabnego Szlaku – Polish with John #065 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Feel like travelling to an exotic country? For some Poland might be an exotic, far away country. For me it is Uzbekistan, a wonderful country in the heart of Asia. As some of my listeners come from Uzbekistan and I learn their language, I made this episode about their country. I hope you all will enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Wielu słuchaczy tego podcastu pochodzi z Uzbekistanu. Dostałem kilka miłych wiadomości od Uzbeków na Instagramie. Dlatego dzisiaj opowiem Wam wszystkich trochę o tym kraju. Wiecie, że uczę się języka uzbeckiego i jakiś czas temu zrobiłem podcast o języku uzbeckim. Może przy tej okazji sobie go przypomnicie. A teraz przenieśmi się do samego środka Azji.

Uzbekistan to dosyć młode państwo położone w środkowej Azji. Powstało po rozpadzie ZSRR, czyli Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jednak historia tego terenu sięga daleko wstecz, bo Samarkand, czwarte największe miasto Uzbekistanu jest jednym z nastarszych miast świata. Jest nieprzerwanie zamieszkane od VI wieku p.n.e. (przed naszą erą). Teren Uzbekistanu to droga łącząca Azję z Europą, a także północ z południem. Dlatego przez wieku miało tu miejsce wiele wojen, a tacy dowódcy jak Czyngis-chan zdobywali te ziemie. To centralne połączenie było też korzystne dla handlu. Dlatego przez Uzbekistan przebiegał kiedyś Jedwabny Szlak.

Co to był Jedwabny Szlak? To była droga handlowa łącząca Chiny z Europą. Tym szlakiem przewożono bardzo cenne towary, jak na przykład złoto, jedwab czy papier. Dzięku temu takie miasta jak Taszkent i Samarkand stały się bardzo bogate i nabrały dużego znaczenia.

Właśnie, Taszkent. Mówiłem o Samarkandzie, a nie powiedziałem o stolicy Uzbekistanu, czyli Taszkencie. Jest to największe miasto w kraju i jego stolica. To tutaj ma swoją siedzibę prezydent Republiki Uzbekistanu, Shavkat Mirziyoyev oraz parlament. To też jest stare miasto, bo założone jeszcze przed naszą erą. Na początku nosiło inną nazwą – Czasz. Od 1930 jest stolicą Uzbekistanu (wcześniej stolicą był Samarkand). Ciekawostką może być, że w 1897 roku mieszkało w Taszkencie około 2200 Polaków (w tym tylko 132 kobiety). W kolejnych latach populacja miasta rosła, ale Polaków było tam coraz mniej. Obecnie w Taszkencie mieszka ponad 2 300 000 mieszkańców. W stolicy kraju znajduje się także uniwersytet, który, choć młody, jest jednym z najstarszych w centralnej Azji. Jest to Narodowy Uniwersytet Uzbekistanu im. Mirzy Uług Bego.

Uzbekistan uzystkał niepodległość wraz z rozpadek Związku Radzieckiego 31 sierpnia 1991 roku. Od tego czasu kraj rozwija się i unowocześnia. Jednocześnie też bardzo dba o swoją historię i dlatego dzisiaj możemy zwiedzać pięknie odnowione zabytki, takie jak mauzoleum Ruchabad w Samarkandzie czyli liczne mauzolea w Taszkencie.

Czy chciałbym odwiedzić kiedyś Uzbekistan? Oczywiście! Niestety bilety lotnicze są dosyć drogie, więc muszę jeszcze poczekać i zacząć oszczędzać na ten cel. Bardzo chciałbym zwiedzić ten kraj. Im bardziej poznaję jego język, historię i kulturę, tym bardziem mnie on interesuje. Mam nadzieję, że was podobnie zainteresuje Polska, bo nasz kraj też jest piękny i ma bardzo ciekawą historię i kulturę.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Xayr (“Cześć” po uzbecku)!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #65 Uzbekistan – w sercu Jedwabnego Szlaku [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.