Languages Polish

Natural Method Polish: Lekcja 9

Written by Ioannes Oculus

Lesson 8 – Lesson 9 – Lesson 10

Posłuchaj i przeczytaj

23 lutego, niedziela rano

Jest niedziela. Jerzy jest w pociągu. Jedzie do Katowic. Był we Lwowie, teraz wraca do Katowic, bo mieszka w Katowicach. Co Jerzy robi w pociągu? Jedzie do Katowic i czyta książkę. Co robił we Lwowie? Jerzy był we Lwowie i miał spotkanie z Władysławem Buczkowskim. Jerzy w piątek miał pociąg do Lwowa, a dzisiaj ma pociąg do Katowic.

Jerzy miał pytania, teraz ma odpowiedzi. Jego książka jest bardzo stara i interesująca. Jest też groźna, niebezpieczna. Co to znaczy groźna? Co to znaczy niebezpieczna? Może być zła. Może? Może, czyli jest? Nie jest? Może być. Nie wiem.

Czy pies może być groźny? Tak, pies może być groźny. Czy wszystkie psy są groźne? Nie. Homer, pies Jana, nie jest groźny. Homer jest dobrym psem.

Książka Jerzego jest niebezpieczna. Dlaczego? To była książka Mistrza Twardowskiego. On nie żyje. On jest autorem starej książki. W książce są niebezpieczne informacje.

23 lutego, niedziela wieczorem

Jan i Jerzy są w domu Jerzego. Rozmawiają.

Jerzy: To jest bardzo niebezpieczna książka. Jej autorem jest Mistrz Twardowski.

Jan: Mistrz Twardowski? To nie jest prawda. To tylko legenda, mit.

Jerzy: Władysław Buczkowski mówi, że nie. Mistrz Twardowski był Polakiem, czarnoksiężnikiem i alchemikiem. Miał dużo książek. Był autorem książek. Niebezpiecznych książek. Ja mam jedną książkę Twardowskiego.

Jan: To co robimy?

Jerzy: Nie mów, że mam książkę. To jest tajemnica. Już tu był złodziej. Dlaczego? Bo ja mam książkę Twardowskiego. To książka o alchemii.

Jan: Co to jest alchemia?

Jerzy: Jak się robi magiczne przedmioty, jedzenie, napoje. To jest alchemia. Kamień filozoficzny. Kto ma kamień filozoficzny żyje bardzo długo. To jest alchemia.

Jan: Jestem głodny. Masz coś do jedzenia?

Jerzy: Nie. Dzwonimy po pizzę? 

Jan: Dobra.

Jerzy: Gdzie? Która pizzeria?

Jan: Czaplomania jest super. Mają bardzo dobrą pizzę. Pyszną! Super!

Jerzy: Lubię pizzę z serem i szynką.

Jan: Ja lubię z cebulą. To co? Jedna z serem i szynką, a druga z cebulą?

Jerzy: Może być… i z pomidorem. Dzwonimy.

Jan: sześć – sześć – pięć – pięć – sześć – pięć – siedem – dwa – cztery.

 

Pizzeria: Dzień dobry. Pizzeria Czaplomania.

Jan: Dzień dobry. Poproszę dwie pizze.

Pizzeria: Dobrze. Jakie pizze?

Jan: Jedna z serem, szynką i pomidorem, a druga z serem, szynką i cebulą.

Pizzeria: Na jaki adres?

Jan: Ulica Kukułek 3.

Pizzeria: Dziękuję.

Jan: Dziękuję. To czekamy na pizzę.

Pizzeria: Dziękuję. Do widzenia.

Jan: Do widzenia.

 

Mit, legenda.

Mit to legenda. Mity były w Grecji i Rzymie. Był mit o Zeusie. Zeus był tatą (=ojcem) Ateny. Był mit o Herkulesie. Herkules miał dwanaście (12) prac. To były mity greckie. Były też mity rzymskie. Mit o Remusie i Romulusie, mit o Jowiszu. Mity są interesujące. W Polsce jest legenda o Mistrzu Twardowskim. On był czarnoksiężnikiem i alchemikiem.

 

Teksty dodatkowe

Jan Oko: Jestem autorem tego kursu języka polskiego. Zygmunt Bauer to mój pradziadek. Pradziadek to tata dziadka. Widzisz Zygmunta na zdjęciu po prawej. Urodził się w Leżajsku w 1906 roku. W jego rodzinie było wiele braci i sióstr. Był dzieckiem Antoniego i Józefy Bauer. Był uczniem w szkole w Leżajsku. Następnie był studentem języka polskiego w Krakowie. Potem, w Przemyślu, był nauczycielem języka polskiego.

Od sierpnia 1939 roku był żołnierzem wojska polskiego. W czasie wojny był na Węgrzech, w Iraku, pod Monte Cassino, w Anglii i w Szkocji. Jeszcze na początku 1947 był w Anglii, ale w grudniu 1947 był już nauczycielem języka polskiego w Siemianowicach Śląskich. Zmarł w 1958 roku w Siemianowicach Śląskich. On był bardzo dobrym nauczycielem.

Jan Oko: Ja urodziłem się w 1983 roku w Katowicach. Teraz jest rok 2019. Mam 36 lat. W Anglii byłem w 2000, 2017 i 2018 roku. Jestem nauczycielem tak jak Zygmunt Bauer, mój pradziadek. On był nauczycielem języka polskiego i ja jestem nauczycielem języka polskiego.

 

Pradziadek to tata dziadka. Prababcia to mama babci.

Co robi nauczyciel? Nauczyciel pracuje w szkole, nauczyciel uczy.

Co robi żołnierz? Żołnierz pracuje w wojsku. Żołnierz walczy. 

Co robi lekarz? Lekarz pracuje w szpitalu. Lekarz leczy.

 

Trudny tekst!

Legenda o Panu Twardowskim (tekst z Wikipedii)

Wedle legendy, Twardowski był szlachcicem, zamieszkującym Kraków w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła, więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie, do którego wcale nie planował się udawać.

Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, w końcu stając się dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Król ów po śmierci swej małżonki otoczył się astrologami, alchemikami i magami. Jak głoszą legendy, Twardowskiemu udało się wywołać ducha zmarłej Barbary dzięki zastosowaniu magicznego Lustra Twardowskiego.

Po wielu latach, w karczmie pod nazwą Rzym, bies dopadł w końcu Twardowskiego. W czasie uprowadzenia tenże miał modlić się do Marii (lub według innej wersji śpiewać kościelną pieśń), przez co diabeł zgubił go po drodze. Twardowski wylądował na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Inna z legend mówi, że diabeł uwolnił Twardowskiego, gdyż w cyrografie zawarte było, że może zabrać jego duszę, gdy ten w Rzymie wypowie jego imię. A jak głosi legenda – imienia tego nikt nie znał. Twardowski zwrócił na to diabłu uwagę, gdy ten zabierał go ze sobą. Puścił więc diabeł Twardowskiego, on zaś zamiast spaść na ziemię, wylądował na księżycu. Jest tam do dzisiaj.


Pobierz plik pdf z tekstem lekcji (download the pdf file with the lesson text): Natural Method Polish – Lekcja 009 (text only)

FIND ME ON PATREON: https://www.patreon.com/ioannesoculus 

Full pdf file: https://www.patreon.com/posts/natural-method-7-29631624

MP3 file with the lesson recording: https://www.patreon.com/posts/natural-method-7-29631651

I would like to say thank you to all my Patreon supporters! You’re awesome!


sources:

Images:

Images:

Znak niebezpieczeństwa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Znak_A-30.svg 

Kalendarz: Canva

Bulldog: https://pixabay.com/vectors/bulldog-dog-animal-puppy-domestic-46360/ 

Dog: https://pixabay.com/photos/dog-bad-dangerous-german-shepherd-2141358/ 

Wizard: https://pixabay.com/vectors/evil-halloween-magic-magician-male-1299513/ 

Food: https://www.freepik.com/free-vector/illustration-drawing-style-food-collection_2921425.htm 

Food: https://www.freepik.com/free-vector/hand-drawn-sandwich-watercolor-style_3120597.htm

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.