Languages Polish

Natural Method Polish: Lekcja 8

Written by Ioannes Oculus

Lesson 7 – Lesson 8Lesson 9

Posłuchaj i przeczytaj

22 lutego, sobota:

Jest sobota przed południem. Dryń! Dryń! Pan Jerzy słyszy telefon. Dzwoni Jan Jabłoński. Jerzy odbiera telefon. Jan i Jerzy rozmawiają:

Jan: Cześć Jerzy. Mam informację.

Jerzy: Cześć. Informację?

Jan: Tak. Było włamanie!

Jerzy: Gdzie?

Jan: W domu.

Jerzy: W twoim domu?

Jan: Nie w moim. Było włamanie w twoim domu. 

Jerzy: Co? Włamanie? W moim domu?

Jan: Tak. Jest tu policja. Okno jest wybite.

Jerzy: Czy wszystko jest w domu?

Jan: Tak, wszystko jest.

Jerzy: Gdzie jest książka?

Jan: Jaka książka?

Jerzy: Stara książka po łacinie. Była w twoim domu.

Jan: Aaa! Ta książka. Ona jest w moim domu. Dlaczego pytasz?

Jerzy: Bo to bardzo ważna książka.

Jan: Rozumiem. Kiedy wracasz?

Jerzy: Wracam jutro. Mam pociąg rano.

Jan: Dobrze. Widzimy się jutro.

Jerzy: Do jutra. Cześć.

Jan: Cześć.

Jan Jabłoński dzwoni do Jerzego. Jerzy słyszy telefon. Dryń! Dryń! Jan rozmawia z Jerzym. Jerzy rozmawia z Janem. Jan i Jerzy rozmawiają. Było włamanie w domu Jerzego. Czy włamanie było w domu Jana? Nie, nie było w domu Jana. Było w domu Jerzego. Jan mówi do Jerzego: “Było włamanie w twoim domu”. Co to znaczy, że było włamanie? To znaczy, że w domu był złodziej.

Mężczyzna to człowiek. Kobieta to człowiek. Człowiek ma oko. Czy człowiek ma jedno oko? Nie, człowiek ma oczy, dwoje oczu. Człowiek ma włosy, oczy, nos, usta, uszy. Nie jedno ucho, ale dwoje uszu.

Człowiek ma uszy i słyszy. Człowiek ma oczy i widzi. Człowiek słyszy, bo ma uszy. Człowiek widzi, bo ma oczy. Człowiek ma usta i mówi. Człowiek mówi, bo ma usta.

Człowiek i człowiek to ludzie. Ludzie mają włosy, uszy, oczy, nosy, uszy. Psy też mają oczy, nosy i uszy. Koty też mają uszy, nosy i oczy. 

→ To jest Homer, pies Jana. Jan ma psa. Jan mówi: To jest mój pies. On ma duże uszy, duży nos i duże oczy. Mój pies jest młody. Jan – to jest jego pies.

Jerzy ma starą książkę. Jerzy mówi: To jest moja książka. Moja książka jest stara. Jerzy – to jest jego książka.

Czyj pies to Homer? Czy to pies Jerzego? Nie, to nie jego pies, to pies Jana. Czyja jest stara książka? Czy to książka Jana? Nie, to nie jego książka. To książka Jerzego.

21 lutego, piątek wieczór

Jest piątek wieczór. Wojtka nie było w szkole. Jest chory. Czy jest chory? Hmmm… Wojtek idzie ulicą. Wojtek nie jest chory, jest zdrowy. Gdzie idzie Wojtek? Wojtek idzie do Marka. Marek ma komputer. Wojtek i Marek lubią gry komputerowe. Agnieszki też nie było w szkole. Czy Agnieszka jest chora? Nie, Agnieszka jest zdrowa. Ona też idzie do Marka. Też lubi gry komputerowe.

Czy Wojtek ma komputer? Tak. Wojtek, Agnieszka, Marek, wszyscy mają komputery. Marek ma nowy, bardzo, bardzo dobry komputer. Bardzo drogi i bardzo szybki. Ma bardzo dobre gry.

Wojtek i Agnieszka idą do Marka, bo Marek ma szybki komputer i dobre gry. Oni nie mają szybkich komputerów. Oni mają wolne komputery.

Co to znaczy szybki komputer? To znaczy, że komputer jest bardzo dobry.

Kto jest dobry? Anioł jest dobry. Diabeł nie jest dobry, diabeł jest zły. Anioł ma miecz.

Marek gra na komputerze. Marek jest graczem. Marek lubi grać na komputerze. W grze Marek jest policjantem. Ma pistolet. W grze są źle ludzie. Źli ludzie też mają pistolety. Co robią źli ludzie? Źle ludzie zabijają dobrych ludzi. Marek – policjant idzie bardzo szybko, biegnie. 

21 lutego, piątek noc

Jest noc. Wojtek i Agnieszka idą do domów. Idą ulicą Kukułek. Widzą dom Jerzego. Co widzą w domu Jerzego? Widzą światło. Czy to światło lampy? Nie, to nie światło lampy. To latarka! Mężczyzna wychodzi z domu Jerzego. Ma pistolet! Wojtek i Agnieszka widzą złodzieja. Złodziej widzi Wojtka i Agnieszkę. Wojtek i Agnieszka szybko idą, biegną do domu, bo mężczyzna ma pistolet.

Co to znaczy biegną? Biegną, to znaczy, że idą bardzo szybko.

* * *

Czy lubisz grać? Czy grasz na jakimś instrumencie? Co to jest instrument? Fortepian, gitara, skrzypce to instrumenty.

Fryderyk Chopin (albo Szopen) to polski pianista. Pianista gra na fortepianie. Gitarzysta gra na gitarze, a skrzypek na skrzypcach. Na czym ty grasz? Na fortepianie? Na gitarze? Na skrzypcach? Czy komputer to instrument? Nie, komputer to nie instrument. Na komputerze Marek gra w gry komputerowe. Fryderyk Chopin gra na fortepianie. Grać na fortepianie, grać na gitarze, grać na skrzypcach to muzyka. Muzyka to rock, jazz i tak dalej. Instrumenty to fortepian, gitara, skrzypce i tak dalej. Czy lubisz muzykę? Jaką muzykę lubisz? Rock? Jazz? Fryderyk Chopin to muzyka klasyczna. Lubisz muzykę klasyczną? Lubisz szybką muzykę czy wolną?

→ To jest dom w Żelazowej Woli. Fryderyk Szopen urodził się w Żelazowej Woli. Fryderyk Szopen urodził się w 1810 roku. Fryderyk Szopen jest Polakiem. To pianista. Bardzo dobry pianista. Jego muzyka jest bardzo dobra. Czyja muzyka jest bardzo dobra? Fryderyka Szopena, jego muzyka jest bardzo dobra. Polacy lubią muzykę Fryderyka Szopena. Czy ty lubisz jego muzykę?

Tata Fryderyka to Mikołaj. Mikołaj to skrzypek. Skrzypek gra na skrzypcach. Pianista, skrzypek to muzycy.

→ To jest pianino. To nie fortepian. Czyje to jest pianino? To jest pianino Szopena. To jest stare pianino. Czy Szopen gra teraz na pianinie? Nie, Szopen nie gra na pianine. Szopen urodził się w 1810 i zmarł w 1849 roku. Szopen nie żyje. Ja żyję, ty żyjesz, ale Szopen nie żyje.

Jan Oko: Jestem autorem kursu Natural Method Polish – Polski Metodą Naturalną. Moja mama i mój tata żyją. Mieszkają w Katowicach. Tata i mama to rodzice. Moi rodzice mieszkają w Katowicach. Ja lubię języki obce. Interesuję się językami obcymi. Języki obce są interesujące. Łacina jest interesująca. Interesuję się historią języków, bo historia języków jest interesująca. Uczę się języków, bo lubię języki obce. Czy gram na komputerze? Tak, lubię gry komputerowe. Czy gram na jakimś instrumencie? Nie, nie gram na pianinie, nie gram na gitarze.

Jan Jabłoński: Moi rodzice to Piotr i Maria. Oni mieszkają w Katowicach. Mój dziadek Łukasz już nie żyje. Moja babcia Jadwiga żyje i mieszka w Gliwicach. Mój dziadek i babcia to moi dziadkowie. Moi dziadkowie to Łukasz i Jadwiga, i Zygmunt i Barbara. Zygmunt i Barbara żyją i mieszkają w Siemianowicach Śląskich. Mój dziadek gra na pianinie. Moi dziadkowie lubią muzykę. Moja babcia gra na skrzypcach. Oni interesują się muzyką. Ja interesuję się historią. Jestem nauczycielem historii. Dlaczego? Bo historia jest interesująca. 

Zygmunt: Jestem dziadkiem Jana. Lubię grać na pianinie. Bardzo dobrze gram na pianinie. Barbara bardzo dobrze gra na skrzypcach. Lubię słuchać muzyki Barbary. Jan też lubi słuchać muzyki Barbary. On lubi słuchać mojej muzyki i muzyki Barbary. On lubi słuchać naszej muzyki. Bardzo lubimy słuchać muzyki Szopena. Interesujemy się historią muzyki, bo lubimy polską muzykę.

A piłka nożna? Piłka nożna to gra. Piłka nożna to sport. Kto gra w piłkę nożną? Michał gra w piłkę nożną. Kasia gra w tenisa, a Ania gra w siatkówkę. Michał też lubi jazdę na rowerze, a Kasia i Ania lubią jogging.

Gramy na pianinie, ale gramy w piłkę nożną. Na skrzypcach, ale w tenisa. Na gitarze, ale w siatkówkę. Ludzie grają w siatkówkę, piłkę nożną. Dużo ludzi lubi sport. Piłka nożna, tenis, siatkówka to sporty. Czy ty grasz w piłkę nożną? Czy lubisz jazdę na rowerze? A może lubisz biegać?


Pobierz plik pdf z tekstem lekcji (download the pdf file with the lesson text): Natural Method Polish – Lekcja 008 (text only)

FIND ME ON PATREON: https://www.patreon.com/ioannesoculus 

Full pdf file: https://www.patreon.com/posts/natural-method-7-29631624

MP3 file with the lesson recording: https://www.patreon.com/posts/natural-method-7-29631651

I would like to say thank you to all my Patreon supporters! You’re awesome!


sources:

Images:

Phone: https://pixabay.com/photos/smartphone-screen-android-1957740/ 

Phone icon: https://pixabay.com/illustrations/icons-phone-round-connect-service-1831933/ 

Phone icon: https://pixabay.com/vectors/icon-telephone-receiver-telephone-157358/ 

Phone icon: https://pixabay.com/illustrations/icons-phone-round-connect-service-1831922/ 

Secret: https://pixabay.com/vectors/secret-whispering-ear-woman-lips-3650080/ 

Head: https://pixabay.com/photos/man-person-portrait-water-swimmer-945481/ 

Game: https://pixabay.com/photos/game-the-strategy-computer-289470/ 

 

Guido Reni’s Michael (in Santa Maria della Concezione church, Rome, 1636) tramples Satan: https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_(archangel)#/media/File:Guido_Reni_031.jpg 

 

Instruments: https://www.freepik.com/free-vector/different-types-classical-music-instruments_1046834.htm 

 

Chopin: https://en.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A9d%C3%A9ric_Chopin#/media/File:Frederic_Chopin_photo.jpeg 

 

Żelazowa Wola: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Manor_house_in_%C5%BBelazowa_Wola.JPG 

Pianino Szopena: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin#/media/File:Piano_of_Chopin.JPG 

 

Sports: https://www.freepik.com/free-vector/sport-people-flat-icons-set_4005471.htm 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.