Languages Podcasts Polish Polish with John

W Katowicach coraz gorzej – Polish with John #063 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

My home city Katowice is, and I regret to say that, becoming less and less friendly. Big companies building offices everywhere took control of the city. Parks, trees, parking spaces are no longer safe. Local government is not much interested in supporting local transport. I share with you a little bit about the current situation in the city. Enjoy!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Urodziłem się w Katowicach i to jest moje rodzinne miasto. Nazwa mojego miast może sprawiać trudności. Zazwyczaj mówimy tak: “Warszawa jest pięknym miastem” albo “Kraków leży w Małopolsce”. Jednak Katowice, podobnie jak kilka innych miast w Polsce, są w liczbie mnogiej, czyli “Katowice są, leżą” i tak dalej. Jednak nie o gramatyce nazwy miasta chciałem Wam dzisiaj opowiedzieć, ale o tym, co się w moim mieście dzieje, a nie dzieje się dobrze.

Katowice to szybko rozwijające się miasto. Powstają nowe budynki – biura, sklepy, galerie handlowe i tak dalej. Niestety nikt nie ma dobrego pomysłu na to gdzie to wszystko budować. Deweloperzy, czyli firmy, które stawiają bloki, biurka chcą budować wszystko w centrum. W centrum jednak nie ma już prawie miejsca. Coraz więcej ludzi pracuje w mieście, musi więc do miasta dojechać. Transport publiczny (autobusy, tramwaje, pociągi) jest źle zorganizowany. Dużo ludzi jeździ więc samochodami, ale w mieście nie ma gdzie ich zaparkować. Pojawia się ogromny problem. Coraz częściej można zobaczyć samochody zaparkowane tak, że blokują przejścia dla pieszych czy chodniki. Kierowcy zostawiają też coraz częściej samochody na trawnikach i innych terenach zielonych, których jest w mieście coraz mniej.

Drzewa, trawniki czy zieleń to w Katowicach niestety sprawa drugorzędna. Miasto betonuje się, wraz z niektórymi parkingami dla samochodów znikają drzewa, które przy nich rosły. Tam gdzie kiedyś rosła trawa albo krzaki, teraz parkują na dziko samochody, dla których nie ma gdzie indziej miejsca. Drzewa są wycinane, bo trzeba zbudować kolejny biurowiec, koniecznie w ścisłym centrum, gdzie i tak nie ma miejsca.

Władze miasta niestety nie dbają o los mieszkańców. Nie jest dla nich ważne, czy ludziom będzie się w mieście dobrze mieszkać, w czystym i zdrowym środowisku. Nie jest ważne czy będą mieli jak dojechać do pracy, gdzie zaparkować albo czy będą mieli dobre połączenie autobusowe albo tramwajowe. Coraz częściej słyszy się, że dla nich ważniejsi są deweloperzy niż mieszkańcy. Do tego ludzie mówią, że władze nie mają pomysłu na miasto, koncepcji całości. Każdy, kto przyjdzie i chce coś zbudować, może dostać pozwolenie. Oczywiście jeżeli ma dużo pieniędzy.

Trochę to przykre i mam nadzieję, że ta sytuacja się kiedyś zmieni. Niestety póki co nie ma w mieście alternatywy, innych osób, które miałyby jakiś dobry pomysł. Czy więc Katowice będą stawać się coraz mniej przyjazne?

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #63 W Katowicach coraz gorzej [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.