Languages Podcasts Polish Polish with John

Sprawa dla detektywa – Polish with John #062 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

Dead? Murdered? That sounds like a case for a private eye or the best inspector in the town. Anyway, a good crime is simply good and worth watching or reading. And as there are many good Polish authors who write crime stories I prepared this little podcast to help you with at least some vocabulary you may encounter. Enjoy!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Witajcie w Nowym Roku! Jak Wam idzie nauka polskiego? Postanowienia noworoczne zrobione? Mam nadzieję, że to będzie dobry rok dla Was. Dzisiaj w podcascie natomiast zapraszam was w świat zbrodni, morderstw i detektywów.

Ostatnio dużo oglądam kryminalnych seriali. Powtórzyłem sobie kilka znanych, znalazłem nowe na Netflixie. Świat zbrodni mnie wciągnął. Przestępcy, mordercy, rabusie i mafiozi z jednej strony, a z drugiej policjanci, FBI i prywatni detektywi. Ciągle grają między sobą o to, kto okaże się lepszy, bardziej skuteczny. A gra to trudna i pełna zagadek.

Zbrodnie i przestępstwa są różne. Prawo można złamać na wiele sposobów. Może to być przejście na czerwonym świetle, a może to być morderstwo. Pospolitymi przestępstwami nie interesują się jednak autorzy scenariuszy filmowych czy pisarze i pisarki. Gdy jednak ciężar przestępstwa jest większy, gdy mówimy o zbrodni, to wtedy zainteresowanie rośnie. Gdy odszukanie zbrodniarza, mordercy czy złodzieja bezcennych przedmiotów przerasta możliwości standardowych procedur policyjnych, w dochodzenie włączyć się mogą jednostki wybitne albo prywatni detektywi. Wszystko zależy oczywiście od autora fabuły.

Zwykle na początku jest trup. Większość opowieści kryminalnych tak się zaczyna. Od ofiary morderstwa, trupa, zwłok. Martwe ciało leży gdzieś w kałuży krwi. A może ktoś został otruty? Trucizna mogła znaleźć się w posiłku, zatruta mogła być kawa, którą ofiara piła codziennie do śniadania. Czasami morderstwo zostało popełnione z większym wyrachowaniem i odnalezienie narzędzia zbrodni nie jest wcale proste.

Gdy policja przyjeżdża na miejsce zbrodni, zabezpiecza wszystkie ślady i dowody. Wszystko może bowiem być wskazówką do rozwiązania zagadki, do znalezienia odpowiedzi na pytanie: kto zabił? Miejsce starannie się fotografuje, zbiera odciski palców, sprawdza czy coś nie zostało skradzione. Jednak to nie wszystko.

W toku śledztwa należy jeszcze przesłuchać świadków. Trzeba znaleźć osoby, które coś widziały lub słyszały. Trzeba przesłuchać podejrzanych, czyli osoby które są potencjalnymi zbrodniarzami. Kto miał interes w tym, żeby zabić? Kto miał motyw? Albo kto na pewno nie mógł tego zrobić, kto ma alibi?

Najtrudniejsze zagadki nie są jednak nie do rozwiązania, a przynajmniej nie dla najsławniejszych detektywów świata, takich jak Sherlock Holmes czy Hercules Poirot. Z innych, mniej znanych, bardzo lubię filmowego Georga Wilsberga, który na co dzień jest antykwariuszem, sprzedaje używane książki, ale jest też prywatnym detektywem.

Kryminały zwykle świetnie się czyta, akcja wciąga. Niestety mogą być pełne trudnych słów, takich jak zbrodnia, poszlaki, wskazówki, dochodzenie, przesłuchania i inne, typowo związane z światem pracy policji, ze światem przestępców i wszystkim tym, co może się ze zbrodnią łączyć. Jednak warto przez to słownictwo przebrnąć, bo potem możecie sięgnąć po filmy czy książki. A jest sporo polskich autorów piszących kryminały i to bardzo ciekawe. Dlaczego by więc nie spróbować?

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #62 Sprawa dla detektywa [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.