Languages Polish Polish with John

Jak to wszystko poszło do przodu! – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #28

The technology is changing everyday. The super computers of yesterday are mere calculators of today. This episode is about my personal experience of the history of computers. Enjoy!


Transcript

Witam w nowym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka jest załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Jak to wszystko poszło do przodu! – Takimi słowami niektórzy komentują tempo rozwoju technologicznego. Najczęściej można je chyba usłyszeć od osób w średnim wieku i starszych, bo już dużo widziały i mają porównanie. Rozwój technologii świetnie widać na przykładzie komputerów.

Było rok chyba 1991, kiedy po raz pierwszy zagrałem na komputerze. To był ZX Spectrum Plus. Miałem do niego podłączony czarno-biały telewizor zamiast ekrany, a gry wczytywało się z kasety magnetofonowej. Mimo sporej jak na tamte czasy pamięci, bo aż 64 KB, taka gra wgrywała się od 10 do 15 minut. Nigdy też nie było pewności, że wszystko się uda i program się nie zawiesi. Często trzeba było wgrać grę jeszcze raz, a czasem trzy razy. O dyskietkach czytałem wtedy w książkach, a 1 MB wydawał się zawrotną wielkością pamięci.

Potem miałem pierwszego PeCeta, czyli komputer osobisty. Właściwie to nie ja miałem, ale mój tata. To był, jak mówiliśmy IBM, choć o ile pamiętam nie był wyprodukowany przez tą firmę. Wtedy komputery to były albo Commodore albo Amigi, albo właśnie IBM. Miałem też Amigę 600, na której grając spędziłem wiele godzin. Gry były zapisane na dyskietkach i za każdym razem trzeba było je na nowo wgrywać, bo tamten komputer nie miał twardego dysku! IBM taty miał twardy dysk z zawrotną pojemnością około 120 MB, o ile się nie mylę.

Z czasem komputery stawały się coraz lepsze, a gry coraz bardziej wymagające. Pamiętam rozmowę mojego taty z sąsiadką, która miała syna w moim wieku i często wspólnie z nim grałem na komputerze. Tata mówił jej o tym, że gry komputerowe są teraz bardzo wymagające i są zapisane nawet na czterech dyskietkach! Wtedy to było bardzo, bardzo dużo. A dziś?

W porównaniu do tamtych komputerów nasze smartfony są o niebo lepsze. Mój telefon ma ponad tysiąc razy więcej pamięci RAM niż IBM mojego taty. Na moim komputerze (albo kompie, jak się mówi potocznie) zmieści się milion razy więcej danych niż jednej dyskietce, której kiedyś używałem. Obecnie nie mówimy już o kilobajtach, coraz rzadziej o megabajtach. Teraz króluję gigabajty i terabajty. Jak to wszystko poszło do przodu!

Grafika komputerowa zmieniła się nie do poznania. Kiedyś po ekranie skakały kwadraciki, piksele, które przy pomocy wyobraźni stawały się rycerzem, rakietą czy samochodem wyścigowym. Dzisiaj, z pomocą super wydajnych kart graficznych, gra komputerowa prawie nie różni się od filmu HD, czyli w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Pamiętam pierwsze kroki Internetu, powolne połączenia przez modem, które blokowały linię telefoniczną w domu i przyprawiały o zgrozę rodziców, gdy widzieli rachunki za telefon. Dzisiaj filmy i seriale oglądamy online na serwisach streamingowych takich jak Netflix. Ba! Nawet na telefonie mogę co miesiąc ściągać masę danych, oglądać filmu godzinami i słuchać muzyki, bo jestem Wikingiem, czyli jestem w sieci komórkowej Mobile Viking i za 25 złotych miesięcznie mam 15 GB transferu danych. Przesłanie tylu danych dzisiaj to normalka, ale kiedyś były to ilości rodem z filmów science-fiction. Jak to wszystko poszło do przodu!

Wszystko się zmienia, technologia idzie naprzód. Co nas czeka w przyszłości? Pożyjemy, zobaczymy!

A na dzisiaj to tyle. Dziękuję za to, że byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podcasty. Dla wspierających co jakiś czas umieszczam na serwisie dodatkowe materiały. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #28 – Jak to wszystko poszło do przodu!

You can subscribe to my podcast directly at Spreaker: Polish With John or find my on Spotify.

 


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.