Languages Podcasts Polish Polish with John

Polish with John… dla zaawansowanych! Episode #1 – Nieznana Biblioteka

I feel so excited! I’ve been making podcasts for learners of Polish for some time now, but these are aimed to help beginners. What about those more advanced? Well… Here it is! A new show, series or whatever it should be called – Polish With John For Advanced (Dla Zaawansowanych). This will cover many interesting topics so that you vocabulary can expand rapidly and with less effort. The podcast for beginners has to cover more every day and sometime from-the-textbook stuff. It’s going to be different here. I’ll do my best not only to help my you learn Polish but also to entertain you. You’ll also get to know about many things about Polish history and culture. And I don’t start with pierogi, as you’ve probably heard about them a lot.

The first episode is about my great great great grandfather’s library which was exceptional. Poland didn’t exist at that time as an independent state (it was 19. century) but the culture was so strong, that my ancestors who came to the region of Galicja quickly started feeling Polish, picked up the language. Two generations later, one of them, Andrew Reichard, despite the German surname was killed in a German concentration camp just because he was Polish. This episode, however, is about Andrzej’s grandfather – Franz or Franciszek. He was one of the first of Reichards family who came to Galicja. When I learnt about his stunning book collection, I immediately understood where my book addiction comes from!

Let’s listen to the podcast and then you can do some exercises. I’ll publish the transcript of each episode too. Good luck!

Exercises (ćwiczenia):

1. Answer the question (Odpowiedz na pytania): 

a. Jaka gazeta opisała bibliotekę Franciszka? Jaki miała tytuł?

b. Kim był Franciszek?

c. Skąd pochodziły książki w bibliotece Franciszka?

d. Gdzie obecnie znajduje się biblioteka Franciszka?

2. Choose the correct form (Wybierz poprawną formę):

a. Biblioteka Franciszka Reicharda liczyła sobie/posiadała ponad 3000 tomów.

b. Dzisiaj mało osób zbiera/gromadzi duże biblioteki.

c. Franciszek Reichard bardzo długo tworzył/stworzył swój księgozbiór.

d. Wielu ludzi pożycza książki z/do biblioteki.

Transcript

Witam w pierwszym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Podcasty “Polish with John” to program dla uczących się polskiego. Pierwsza seria jest skierowana do początkujących, uczniów na poziomie A2, B1. Ta natomiast jest dla tych, którzy już osiągnęli wyższy poziom w języku polskim – średniozaawansowany i zaawansowany. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu ioannesoculus.com albo pod łatwiejszym do zapamiętania adresem polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie każdego odcinka.

W tym odcinku opowiem wam o jednym z moich przodków.

W 1879 roku jedna z niemieckich gazet opisała bibliotekę myśliwską pewnego niemieckiego księcia jako wyjątkową i unikatową. Czy jednak nie było nigdzie innej, lepszej biblioteki myśliwskiej? Okazuje się, że była taka u Franciszka Reicharda de Reichardsperg w Dąbrówkach niedaleko Łańcuta. Była większa i bogatsza, ale bardzo mało znana. Opisała ją polska gazeta „Łowiec”.

Kim był Franciszek Reichard de Reichardsperg?

Franciszek urodził się w 1839 roku i pochodził ze starego austriackiego rodu. Choć nie wiemy dzisiaj jakie szkoły ukończył, to wiemy, że był leśnikiem i to bardzo dobrym leśnikiem. Ożenił się z Józefiną Rapalską w 1858 roku. Od 1867 pracował w Dąbrówkach, które znajdują się 7 kilometrów od Łańcuta. Tam, w pięknym drewnianym dworku, znajdował się zarząd i dyrekcja lasów ordynacji Potockich. Franciszek był tam nadleśniczym i tam gromadził swoją bibliotekę.

Ponad 1640 książek zapełniało ogromne, wysokie po sufit szafy biblioteczne. Ponieważ często wydawane były w kilku tomach, to razem było tam ponad 3100 tomów. W tej bibliotece było wszystko, czego dusza myśliwego i leśniczego mogła zapragnąć. Były tam książki bardzo rzadkie i stare. Znajdowały się tam pierwsze wydania wielu książek. Najstarsza została wydana w 1487 roku, zaledwie 37 lat po wynalezieniu druku. Najstarsza polska książka w zbiorach została wydana w 1565 roku. Książki obejmowały tematykę leśną i łowiecką, służyły gospodarowaniu lasem. Znajdowały się tam też takie książki, które wielu uważało za zaginione. Wspomniana na początku niemiecka biblioteka była dużo skromniejsza. Liczyła 540 książek w 1190 tomach.

Jak Franciszek zdobył tak cenne książki?

Nie było łatwo stworzyć tak ogromny zbiór. Franciszek pisał listy do wielu antykwariuszy w całej Europie pytając o książki, których szukał. Był jednak bardzo cierpliwy i wytrwały. Powoli, książka po książce tworzył tak wspaniały księgozbiór. Można powiedzieć, że był pasjonatem i bibliofilem.

Dzisiaj te książki te znajdują się w Łańcucie i są częścią biblioteki w muzeum w pałacu Potockich. Jedną z książek znalazłem na Google Books – jest to skan książki pod tytułem “Sylwan. Zbiór Nauk i Urządzeń Leśnych i Łowieckich”. Chcę kiedyś odwiedzić Łańcut i zapytać się, czy te książki można zobaczyć. Może nawet są one spisane i będę mógł sprawdzić, jakie tytuły miał w swojej bibliotece mój przodek.

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że się podobało, a temat był interesujący. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka, mały słowniczek z trudniejszymi wyrazami oraz ćwiczenia. Na stronie możecie także zapisać się na mój newsletter, w którym od czasu do czasu dzielę się poradami jak uczyć się języków obcych. Będę wdzięczny także za wsparcie przez serwis Patreon, gdzie można wspierać swoich ulubionych twórców. Link do mojego profilu znajdziecie w opisie. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już wkrótce! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #1 – Nieznana biblioteka

myśliwy – hunter

wszystko czego dusza zapragnie – anything that anyone could want

gospodarowanie – managment

ordynacjasimilar to English Fee tail

księgozbiór – book collection


Music used in the podcast:

“The Show Must Be Go” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. Polska gazeta “Łowiec”, b. Austriakiem, leśnikiem z zawodu, dyrektorem lasów ordynacji Potockich, c. Z antykwariatów w całej Europie, d. w Łańcucie, w muzeum w pałacu Potockich

2. a. liczyła sobie; b. gromadzi; c. tworzył; d. z

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.