Languages Podcasts Polish Polish with John

Drzewa w mieście – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #2

Here it is, the second episode of Polish with John dla zaawansowanych. I must admit that preparing podcast topics is very interesting for me and I learn a lot. In this episode, I share some information about trees and how important they are in urban environments. I’m personally very engaged in the matter because I like to live in a clean and healthy environment. Who doesn’t? Unfortunately, Poland is still suffering from big levels of air pollution. It is mainly due to very bad systems of heating in private houses, so planting trees is not the ultimate solution, but surely it can help. I hope you live in a nice and green neighbourhood. If not, maybe it’s time to try to change that? I contacted my city officials recently and there is a chance to make a step in a green direction.

As usual, you have the full transcript of the podcast here, so you can follow it while listening. Before reading, however, I want to encourage you to do the exercises – check your listening comprehension. If you feel like it, leave a comment. This is always very encouraging to be in touch with my listeners!

Exercises (ćwiczenia):

1. Answer the question (Odpowiedz na pytania): 

a. Jakie korzyści może przynieść obecność drzew w mieście (wymień kilka)?

b. Jak drzewa wpływają na temperaturę powietrza latem?

c. Jakie miasta w Polsce są wymienione jako zielone?

d. Dlaczego w Katowicach ludzie uśmiechają się z przekąsem słysząc hasło “Katowice – miasto ogrodów”?

2. Choose the correct form (Wybierz poprawną formę):

a. Każde drzewo produkuje/produkują tlen.

b. Drzewa chronią zimią przed wiatrem, więc budynki nie wyziębiają się/marzną tak szybko.

c. System kanalizacji doprowadza/odprowadza wodę z miasta.

d. Miasto otaczają/otoczyły lasy – 40% powierzchni to tereny zielone.

Transcript

Witam w drugim odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Podcasty “Polish with John” to program dla uczących się polskiego. Pierwsza seria jest skierowana do początkujących, uczniów na poziomie A2 i B1. Ta natomiast jest dla tych, którzy osiągnęli już wyższy poziom w języku polskim – średniozaawansowany i zaawansowany. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu ioannesoculus.com albo pod łatwiejszym do zapamiętania adresem polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie każdego odcinka.

Jak będą wyglądać miasta przyszłości? Czy będą to gęsto zabudowane obszary, pełne ludzi jak mrowiska? Czy będą miejscem przyjaznym, gdzie ludzie będą nie tylko pracować, ale także wypoczywać? Coraz więcej miast na świecie dba o to, żeby w centrach nie stały tylko biurowce i bloki, ale żeby swoje miejsce znalazły także parki i tereny zielone. Dlaczego?

Jak wiadomo drzewa produkują tlen. Każde drzewo, park czy powstające miejskie lasy to zielone płuca każdej metropolii. Dwa duże drzewa produkują wystarczająco tlenu dla czteroosobowej rodziny. To one oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, których w mieście jest szczególnie dużo. To dzięki nim oddychamy lepszym i czystszym powietrzem.

Jakie to ma znaczenie? Bardzo duże! Szczególnie dla naszego zdrowia. Zieleń sprawia, że jesteśmy zdrowsi, lepiej pracujemy i możemy cieszyć się życiem. Osoby, które mieszkają w dzielnicach, gdzie jest dużo drzew rzadziej są pacjentami w szpitalach. Ponadto naukowcy udowodnili, że zieleń wpływa łagodząco na dzieci z nadpobudliwością ruchową, tak zwanym ADHD. Nie można zapominać, że zarówno drzewa jak i krzewy wyciszają okolice. Hałas, który tworzą na przykład samochody, zatrzymuje się i rozbija na liściach i gałęziach. Im ciszej i spokojniej, tym łatwiej wyspać się i mieć siły do pracy.

Co ciekawe, obecność drzew obniża też zużycie energii elektrycznej. W lecie bowiem chronią przed upałami, więc nie trzeba tak bardzo używać klimatyzacji, a w zimie zatrzymują wiatr, który powoduje, że budynki się wyziębiają. W ten sposób ich obecność jeszcze w tym aspekcie bardzo korzystnie wpływa na jakość życia w mieście.

W czasie deszczu woda musi gdzieś odpłynąć. Służy temu system kanalizacji w mieście. Dzięki drzewom, które zatrzymują część tej wody, wydatki na ten system są dużo mniejsze. W regionie Baltimore-Waszyngton zaoszczędzono w ten sposób prawie $5 miliardów dolarów.

Z powodu tych zalet wiele miast sadzi drzewa także w centrum. Ludziom żyje się tam lepiej, miasta oszczędzają pieniądze a i sama natura na tym korzysta. Trudno jest zmierzyć, które miasto jest bardziej zielone. Znalazłem informacje o tym, że najbardziej zielony jest Szczecin albo Warszawa, albo Sopot. Prawdopodobnie zależy to od tego, co zaliczamy do terenów zielonych, stąd takie różne wyniki. Mówi się, że Katowice to bardzo zielone miasto, bo 40 procent powierzchni to tereny zielone. Miasto jest otoczone lasami, zwłaszcza na południu. Niestety centrum miasta staje się powoli betonową pustynią i wielu mieszkańców tylko uśmiecha się z przekąsem, kiedy słyszy hasło promocyjne “Katowice – miasto ogrodów”. Często mówi się o znikających lasach tropikalnych. Nie zapominajmy jednak, że lasy i drzewa mogą znikać albo pojawiać się także w naszych miastach.

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że się podobało, a temat był interesujący. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka, mały słowniczek z trudniejszymi wyrazami oraz ćwiczenia. Na stronie możecie także zapisać się na mój newsletter, w którym od czasu do czasu dzielę się poradami jak uczyć się języków obcych. Będę wdzięczny także za wsparcie przez serwis Patreon, gdzie można wspierać swoich ulubionych twórców. Link do mojego profilu znajdziecie w opisie. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już wkrótce!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #2 – Drzewa w mieście

nadpobudliwość ruchowa – hyperactivity disorder

kanalizacja – sewage system

uśmiechać się z przekąsem – book collection


Music used in the podcast:

“The Show Must Be Go” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. (przykładowo) zdrowsze powietrze, mniejsza ilość zanieczyszczeń, poprawa zdrowia mieszkańców, ograniczenie hałasu, obniżenie zużycia energii elektrycznej, oszczędności w sieci kanalizacyjnej, b. Obniżają temperaturę powietrza w mieście., c. Szczecin, Warszawa, Sopot, d. Ponieważ w centrum miasta jest coraz mniej zieleni. 

2. a. produkuje; b. wyziębiają się; c. odprowadza; d. otaczają

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.