Languages Podcasts Polish Polish with John

Kościół w Polsce – Polish with John #12

Catholic Church is an important part of Polish culture. Nowadays, it is trendy to criticize everything it does, so I decided to show the more positive side. I also find it more true, at least in Poland. I hope that the podcast will help you in getting a more complete picture.

Exercises (ćwiczenia):

1. Put the verbs in correct form (Proszę wstawić czasowniki w poprawnej formie): 

a. W kościele ludzie się … (modlić).

b. Chrześcijanin to człowiek, który … (wierzyć) w Boga.

c. Wczoraj … (my – pójść) całą rodziną do kościoła na mszę.

d. Kościół w Polsce … (pomagać) biednym ludziom.

2. Choose the correct form (Wybierz poprawną formę):

a. Ludzie chodzą/idą do kościoła w niedzielę.

b. Kościół rozdaje/zabiera ubrania biednym.

c. Do kościoła ludzie chodzą przede wszystkim na msze/koncerty.

d. W czasie mszy ludzie przyjmują/biorą komunię świętą.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chce pomóc Wam w nauce języka polskiego. W moich podcastach mówię o różnych tematach, które mogą Wam się przydać. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć krótko o Kościele katolickim w Polsce.

Kościół to wspólnota, grupa osób, które są chrześcijanami. To osoby, które wierzą w Boga. W Polsce bardzo dużo osób mówi, że jest katolikami. Według statystyk to prawie 90% Polaków. Ponad połowa z tej liczby to osoby, które chodzą do kościoła – regularnie albo co jakiś czas. Są też osoby, które chodzą do kościoła rzadko albo wcale, ale mówią, że są katolikami.

Do kościoła chodzi się przede wszystkim na mszę świętą. To jest czas, kiedy ludzie razem się modlą, śpiewają i przyjmują Komunię świętą. Na msze ludzie chodzą przede wszystkim w niedzielę, ale niektórzy także w inne dni tygodnia. W święta, na przykład na Boże Narodzenie, na mszy jest bardzo dużo osób.

Kościół zajmuje się też działalnością charytatywną, czyli pomaga ludziom biednym i tym, którzy potrzebują pomocy. Z tej pomocy korzysta w sumie około trzy miliony osób. To bardzo, bardzo dużo! Są to różne akcje – np. rozdawanie żywności i ubrań, pomoc bezdomnym i bezrobotnym, pomoc psychologiczna.

Często w kościołach organizowane są darmowe koncerty. Można więc posłuchać pięknej muzyki. Czasami są też spotkania z ciekawymi osobami.

Kościół to bardzo ważna część polskiej kultury i historii. Często pomagał Polakom w trudnych czasach i był miejscem, gdzie ludzie czuli się wolni nawet w czasie wojny czy komunizmu. Dlatego do dzisiaj jest ważny dla wielu osób.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie tego podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku, jak zwykle, zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki.

Jeżeli podoba ci się mój podcast wesprzyj mnie na serwisie Patreon! Link jest w opisie.

Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #12 Kościół w Polsce [A2]

Glossary

chrześcijanie – christians

katolicki – catholic

wspólnota – community


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. modlą, b. wierzy, c. poszliśmy, d. pomaga

2. a. chodzą; b. rozdaje; c. msze; d. przyjmują

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.