Languages Podcasts Polish Polish with John

Na dworcu kolejowym – Polish with John #11

Hello! Do you like travelling? Do you like trains? This episode is about trains, what you need to travel with one – so you’ll get some information about tickets in Poland! Have a nice time listening to “Polish with John” podcast!

Exercises (ćwiczenia):

1. True or false? (Prawda czy fałsz?): 

a. W Polsce nie trzeba mieć biletu, żeby jechać pociągiem.

b. Bilet ulgowy jest za darmo, nie kosztuje nic.

c. Peron to miejsce na dworcu, gdzie można zrobić zakupy.

d. Jechać na gapę to jechać bez biletu.

2. Choose the correct form (Wybierz poprawną formę):

a. Marek jest studentem/lekarzem i może kupić bilet ulgowy.

b. Pociąg do Warszawy odjeżdża z peronu/przystanku trzeciego.

c. Pociąg do Krakowa ma 20 minut opóźnienia/spóźnienia.

d. Kupiłem wczoraj bilet na dworcu/dworzec kolejowym.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chce pomóc Wam w nauce języka polskiego. Dzisiaj pójdziemy na dworzec kolejowy i może wybierzemy się w podróż pociągiem?

Kiedyś zespół muzyczny Czerwone Gitary śpiewał: Wsiąść do pociągu, byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet. Czyli nie ważne jaki to pociąg, dokąd będziemy jechać i czy mamy bagaż. Ważne to wyruszyć w podróż.

Żeby pojechać pociągiem potrzebujemy jednak bilet. Możemy go kupić na dworcu kolejowym albo przez internet. Niestety, nie da się tak jak w piosence pojechać bez biletu, czyli na gapę. W każdym pociągu jest konduktor, czyli osoba, która sprawdza czy mamy bilet. Jeżeli nie mamy biletu albo mamy zły bilet wtedy dostajemy karę – mandat. Będziemy musieli zapłacić dużo więcej niż kosztuje bilet.

Bilety są normalne i ulgowe. Normalny to taki zwykły bilet. Ulgowy jest tańszy i mogą go kupić uczniowie i studenci. Potrzebny jest jednak dokument – legitymacja szkolna lub studencka. Jeżeli jej nie mamy, to musimy kupić normalny bilet, inaczej dostaniemy mandat.

Jeżeli mamy już bilet i chcemy wsiąść do pociągu to idziemy na odpowiedni peron. Tam możemy poczekać, aż przyjedzie nasz pociąg. Na peronie możemy sprawdzić na specjalnych tablicach jaki pociąg przyjedzie na ten peron.

Niestety pociągi w Polsce nie zawsze są punktualne. Czasami przyjeżdżają później niż powinny. Wtedy pociąg ma opóźnienie. Czasami pięć, czasami dziesięć minut, a czasami ponad godzinę. Na szczęście zazwyczaj opóźnienia nie są aż tak duże. Lepiej więc być trochę wcześniej niż spóźnić się na pociąg, czyli przyjść po tym jak pociąg już odjedzie.

Na dworcu można także coś zjeść i napić się kawy. W dużych miastach na dworcach są kawiarnie, księgarnie i inne sklepy. Czasami razem z dworcem jest galeria handlowa. Możemy więc po podróży pójść na zakupy.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku, jak zwykle, zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki. Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #11 Na dworcu kolejowym [A2]

Glossary

bilet – ticket

peron – platfrom (at a reilway station)

tańszy – cheaper

pociąg ma opóźnienie – a/the train is late


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. false, b. false, c. false, d. true

2. a. studentem; b. peronu; c. opóźnienia; d. dworcu

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.