Languages Podcasts Polish Polish with John

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? – Polish with John #10

Hello! Do you know how to learn effectively? I’m sure you do! If not, then let me tell you a little bit about it in Polish. If yes, then you can just practice it in Polish. I hope to help you with perfective and imperfective aspect of verbs. Let’s go then!

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences with one of the verbs below – use them in correct form (Uzupełnij zdania podanymi czasownikami – użyj ich w poprawnej formie): 

czytać, nauczyć, powtórzyć, przeczytać, robić, uczyć, zrobić

a. Długo się …, ale dalej nic nie wiem. 🙁

b. Czy … się wszystkiego na egzamin?

c. Chciałbym … to, czego się nauczyłem.

d. Czy (ty) … już nową książkę Marty Kisiel? Podobała ci się?

e. Czy oni lubią … książki?

f. Przepraszam, ale nie … zadania domowego.

g. Zadzwoniła do mnie przyjaciółka, kiedy … kolację.

2. Choose the correct form (Wybierz poprawną formę):

a. Wczoraj czytałem/przeczytałem bardzo ciekawą książkę.

b. Chciałbym mówić/powiedzieć dobrze po polsku.

c. Muszę planować/zaplanować jutrzejszy dzień.

d. Chciałbym iść/pójść do restauracji i jeść/zjeść dobrą kolację.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chce pomóc Wam w nauce języka polskiego. Dzisiaj chciałbym z Wami porozmawiać o tym jak się uczyć, żeby się nauczyć. Przy okazji użyję czasowników w różnych aspektach – dokonanym i niedokonamym.

Czym się różnią te aspekty? Jeden – dokonany, podkreśla, że już coś skończyliśmy albo skończymy. Interesuje nas koniec czynności, efekt. Niedokonanego używamy wtedy, kiedy coś się powtarza, jeszcze się nie skończyło. Na przykład można się dużo uczyć (aspekt niedokonany), ale się nie nauczyć (aspekt dokonany). Inny przykład – “czytałem wczoraj książkę” oznacza, że jej nie skończyłem, a “przeczytałem wczoraj książkę” oznacza, że skończyłem ją czytać.

Kiedy się uczymy jest to dla nas bardzo ważne. Chcemy się przecież nauczyć, czyli wiedzieć, a nie tylko się uczyć. Dlatego warto podzielić sobie naukę na małe kawałki, zaplanować (czyli zrobić plan i go mieć, a nie tylko planować i planować bez końca). Wtedy, kiedy zrobimy kolejny krok (aspekt dokonany), będziemy wiedzieli, że czegoś się nauczyliśmy. W przeciwnym przypadku będziemy robić różne rzeczy (aspekt niedokonany), ale nie będzie rezultatu.

Kiedy się uczymy ważne jest też, żeby powtarzać to, czego się nauczyliśmy. Inaczej zapomnimy i będziemy musieli uczyć się od nowa. Ucząc się języka warto codziennie robić powtórkę, nawet krótką. Ja przed każdym sprawdzianem z angielskiego w szkole powtarzałem słówka i dzięki temu je zapamiętałem.

Przy nauce wyłącz wszystko, co będzie cię rozpraszać. Odłóż na bok telefon, komputer (a przynajmniej wyłącz Facebooka). Skoncentruj się na tym co masz zrobić. Podziel czas na krótkie etapy, np. po 10-15 minut. Po każdym możesz zrobić małą przerwę, a potem dalej się uczyć. Ważne, żeby być skoncentrowanym w czasie nauki, bo jeśli ciągle będziesz robił inne rzeczy, to wiele się nie nauczysz.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku, jak zwykle, zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki. Zapraszam już w kolejny poniedziałek na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #10 Jak się uczyć, żeby się nauczyć [A2]

Glossary

podzielić – to divide (perfective)

rozpraszać – to distract (imperfective)


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. uczyłem, b. nauczyłeś, c. powtórzyć, d. przeczytałeś (‘czytałeś; is also possible – more general meaning), e. czytać, f. zrobiłem, g. robiłem

2. a. czytałem/przeczytałem – both are correct with slightly different meaning; b. mówić; c. zaplanować; d. pójść, zjeść

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.