Fantastyka Recenzje

Patricia Briggs — Zamęt Nocy

Zamęt nocy
Written by Ioannes Oculus

Przygody Mercedes Thomson są jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii urban fantasy na świecie. Patricia Briggs stworzyła znakomity świat pełen fantastycznych postaci, które od lat zachwycają fanów tego typu literatury. Nie tak dawno swoją polską premierę miał już 8 tom cyklu Mercy — Zamęt nocy. Co tym razem czeka na zmiennokształtną mechanik?

Zwyczajna przeszłość zmienia się w grozę… Nieoczekiwany telefon okazuje sie początkiem kłopotów. W domu Mercy pojawia się eksżona Adama, która potrzebuje pomocy w ucieczce przed swoim nowym chłopakiem. Prośba, wydawałoby się, przyjacielska, ma jednak podtekst i jest daleka od dobrych intencji. Christy zrobi wszystko, aby ponownie związać się z Adamem. Mercy nie zamierza odejść bez walki, jednak musi odłożyć swoje kłopoty na bok. Były chłopak Christy nie jest tylko złym człowiekiem. Pytanie, czy w ogóle jest istotą ludzką? Kiedy ciała zaczynają się piętrzyć, Mercy musi stawić czoło sile zdolnej zburzyć doszczętnie jej świat.

Z perypetiami Mercy jest trochę jak z brazylijską telenowelą. Chociaż jej przygody wydają się nie mieć końca, chociaż postacie są nam bardzo dobrze znane, to i tak z zapartym tchem pochłaniamy każdą nową odsłonę przygotowaną przez Patricie Briggs. Największym atutem powieści o Mercedes, prócz rzecz jasna kwestii fabularnych, które za każdym razem są zaskakująco dobre, są bohaterowie. To oni tworzą cały klimat serii, ich różne charaktery, zdolności, mocne i słabe strony — czytelnik dogłębnie zapoznaje się z paletą przyjaciół i znajomych Pani mechanik, przez co w każdą nową książkę wkracza jakby w swój znany świat.

Zamęt nocy jest bardzo dobrą kontynuacją. Gdyby ktoś spytał mnie, którą cześć cenię sobie najbardziej, albo która jest mi najmniej bliska, to szczerze — nie potrafiłbym powiedzieć. Cały cykl jest niezwykle równy pod względem ciekawości fabuły, zawirowań wokół Mercedes czy bohaterów. Naprawdę, każda nowa odsłona świata stworzonego przez Briggs posiada w sobie coś niezwykłego i zaskakującego. Cała seria zasługuje na najwyższą ocenę i nie dziwie się, że od lat jest na szczycie list bestsellerów, nie tylko w Polsce ale też na świecie. Zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka książki luźnej, barwnej i pełnej niezwykłych postaci. Oby ta przygoda trwała jak najdłużej!

 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.