Esej, reportaż, felieton Recenzje Wspomnienia, pamiętniki, biografie

Krzysztof Janoszka, Krzysztof Jackowski — Jasnowidz na policyjnym etacie

Written by Ioannes Oculus

O Krzysztofie Jackowskim słyszał chyba każdy. Jedyny i najbardziej znany jasnowidz w Polsce, który wielokrotnie pomagał policji w trudnych śledztwach i który ma na swoim koncie naprawdę wiele rozwiązanych przypadków zaginięć. Zapraszam do interesującej rozmowy, którą przeprowadził z Jackowskim Krzysztof Janoszka!

Jasnowidzenie od zawsze stanowi dla nas obiekt zwątpienia. Zwłaszcza, jeśli kościół rzymskokatolicki uznaje takie praktyki za obcowanie z czarną magią. Nikt chyba tak naprawdę nie bierze na poważnie zdolności przewidywania przyszłości, mimo że czasami się spełniają. Ja sam lubię tego typu tematy, chętnie obejrzę od czasu do czasu film dokumentalny o tego typu zdolnościach, z uwagą śledzę także udowodnione przypadki nadprzyrodzonych zdolności. Mimo to jednak zawsze gdzieś w głowie zadaję sobie pytanie, na ile jest to prawdziwe? Kiedy na rynku pojawiła się książka Krzysztofa Jackowskiego, chętnie zagłębiłem się w jej treść i muszę przyznać, że nie żałuję.

Żaden jasnowidz nie przyczynił się do odnalezienia zaginionego”, twierdzi rzecznik prasowy policji. Media przekonują, że telepatia nie istnieje, a kościół rzymskokatolicki uznaje jasnowidztwo za kontakt z demonami. Jak więc wytłumaczyć setki spraw rozwiązanych przez Krzysztofa Jackowskiego, które potwierdzają dokumenty i relacje funkcjonariuszy? W tej książce słynny jasnowidz z Człuchowa w rozmowie z funkcjonariuszem policji Krzysztofem Janoszką opowiada o tajnikach swojej pracy, głośnych sprawach, w których pomagały jego wizje, śmierci Andrzeja Leppera czy zastraszaniu przy próbie wyjaśnienia zabójstwa Piotra Jaroszewicza.

Co najważniejsze, Krzysztof Janoszka nie jest dobrym kolegą naszego polskiego jasnowidza. W książce także nie widać jakiejś wyraźnej sympatii, policjant nie zakłada, że umiejętności Jackowskiego są w stu procentach prawdziwe, jednakże w bardzo fajny sposób próbuje obronić dar Jackowskiego posługując się tylko i wyłącznie udowodnionymi na papierze przypadkami rozwiązanych spraw. Książka składa się z dwóch części. Jedną jest interesująca rozmowa o prywatnym życiu jasnowidza, o jego życiowych trudnościach, o tym, kiedy pierwszy raz zorientował się, że posiada nadnaturalne zdolności przewidywania niektórych wydarzeń. Janoszka porusza także tematy różnych spraw kryminalnych, w których Jackowski czynnie uczestniczył, czego dowodem są dołączone do książki skany protokołów. Pyta o ważne dla Polski sprawy, typu śmierć Leppera, katastrofa smoleńska czy śmierć Jaroszewicza. Druga część lektury to krótkie retrospekcje, małe opowiadania dotyczące spraw, które udało się rozwiązać dzięki pomocy daru jasnowidzenia. Muszę przyznać, że te teksty były dla mnie najcenniejszym doświadczeniem i naprawdę bardzo, bardzo trudno przyznać przed sobą samym, że trafność wizji Jackowskiego była przypadkiem, zważając rzecz jasna na stopień trudności i zagmatwanie tych spraw śledczych.

Ja szczerze mówiąc wierzę w przypadek, ale nie tak często powtarzalny i tak bardzo trafny. Książka stanowi naprawdę fajną i interesującą lekturę, którą z czystym sercem polecę zarówno zwolennikom, jak i zagorzałym przeciwnikom daru Jackowskiego. Jest to dzieło warte przeczytania!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.