Kryminał, thriller, sensacja Recenzje

Artur Urbanowicz — Grzesznik

Written by Ioannes Oculus
Gabriel Amorth, egzorcysta, sporządził klasyfikację pięciu stopni nękania człowieka przez złego ducha: kuszenie, dręczenie, obsesje, nawiedzenie i opętanie. Zapomniał jednak o jeszcze jednym, najgorszym: gdy wszystko to spotyka cię jednocześnie…
Marek Suchocki “Suchy”, boss suwalskiego półświatka, dowiaduje się, że jego najgroźniejszy konkurent wychodzi z więzienia. Nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wraz ze swoimi wiernymi ludźmi postanawia raz na zawsze stawić mu czoło. Porachunki kończą się tragicznie — Marek spada ze schodów i doznaje silnego wstrząsu mózgu. Kiedy po tygodniowej śpiączce odzyskuje przytomność, okazuje się, że jego grupa została rozbita, a wszystkie pieniądze zarobione przez lata przestępczej działalności zniknęły. Jego przeciwnik, przez swoje brutalne i bezkompromisowe dokonania ochrzczony niegdyś przez media Grzesznikiem, daje się poznać jako genialny, niesamowicie inteligentny psychopata, który nie zna litości. Stawia Suchego przed wyborem — albo ustąpi, albo zostanie mu odebrane wszystko, czym tylko kiedykolwiek się cieszył. Na domiar złego, wkrótce po wypadku ujawniają się nowe, przerażające zdolności Marka…
To, co od razu rzuca się w oczy, to znakomity klimat, jaki autor tworzy w swojej powieści. Wszechobecny mrok, który opisuje charakter bohaterów, jest zbudowany w bardzo realistyczny sposób. Ludzka słabość i skłonność do popełniania błędów, grzechów, decyzji wbrew sumieniu, wszystko to opisane jest bardzo precyzyjnie, ciekawie i realistycznie. Przez większość czasu czytelnik czuje klimat tajemnicy, niedopowiedzeń, ciągle czeka na element zaskoczenia, który wydaje się być tuż-tuż…  I tu właśnie z kolei następuje małe rozczarowanie, bo takich zdarzeń w powieści brak. Nie doświadczamy nagłych zwrotów akcji, wydarzenia może i są całkiem fajnie skonstruowane, ale tak naprawdę brakuje w nich mocnych momentów, czego, co rzuciłoby nowe światło na całą opowieść.
Autor postanowił też wprowadzić swojego rodzaju kontrast do ponurego klimatu wplatając w dialogi trochę rubasznego humoru. Ten pasuje do charakterów bohaterów, ale trochę burzy mroczną aurę historii i też nie zawsze był to humor, który mi odpowiada. Urbanowicz połączył w swojej książce powieść grozy, sensację, kryminał i thriller. Sama mieszanka mówi nam, że musimy spodziewać się brudnej, szarej opowieści — i tak właśnie jest w praktyce. Bohater Suchy — główna postać — jest osobą złą, jednakże w obliczu pierwotnych sił i styczności ze światem mistycznym, staje się z kolei osobą słabą, widzimy zatem, że są jednak rzeczy o wiele gorsze od ludzkiego zła.
Grzesznik jest książką fajnie napisaną, ciekawie ukazaną i pełną niesamowitego klimatu. Zabrakło mi jednak nieco głębszych wartości, może drugiego dna całej opowieści, zabrakło zwrotów akcji i mocniejszych momentów. Dlatego muszę stwierdzić, że dzieło Urbanowicza jest… dobre. Po prostu. Resztę zostawiam do Waszej osobistej oceny!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.