Fantastyka Recenzje

Patricia Briggs — Pocałunek żelaza

Written by Ioannes Oculus

Lubicie dobre urban fantasy? Wychodzi na to, że tak, skoro na życzenie fanów do księgarń trafia wznowienie znakomitej serii o zmiennokształtnej Mercedes Thompson! Szata graficzna pozostaje bez zmian, więc to idealny moment na to, aby uzupełnić braki w swoich domowych biblioteczkach!

Urodzona w 1965 roku Patricia zadebiutowała powieścią “Masques”, która sprzedawała się tak fatalnie, że Briggs niemal zakończyła na niej swoją literacką karierę. Na szczęście nie poddała się… Patricia Briggs zyskała swoją wielką sławę dzięki serii książek o Mercedes Thompson. Jej bohaterka to zmiennokształtna, która na co dzień jest mechanikiem samochodowym w swoim własnym zakładzie. Mercy zadaje się z wieloma nieludźmi. W sumie można powiedzieć, że stoi między młotem a kowadłem. Jej dwaj przyjaciele to homoseksualny wilkołak i wampir. Kobieta oczywiście studzi wzajemne zapędy obu mężczyzn, pomagając także rozwiązywać wiele tajemniczych zagadek nadprzyrodzonych istot. Dzięki swojej zdolności przemieniania się w kojota jest bardzo cenną pomocą dla innych nieludzi.

Tym razem Mercy zostaje poproszona o pomoc w sprawie dziwnych, brutalnych morderstw, które mają miejsce na terenie rezerwatu wilkołaków. Ma dług u swojego dawnego mentora, Mrocznej Kowala, strażnika rezerwatu, więc w gruncie rzeczy nie może odmówić. Jej idealny węch i neutralna pozycja wśród stada przyda się w odgadnięciu, kto stoi za zbrodniami. Kobieta trafia do Uroczyska — pradawnego i mistycznego świata, w którym lepiej nie robić zamieszania… Dochodzenie nie będzie łatwym zadaniem, jednak poważniejszym problemem niż znalezienie mordercy może wydawać się fakt, jak poczynania Mercy wpłyną na całą politykę nieludzi.

Autorka świetnie buduje charaktery każdego z bohaterów. Czy wampir, czy wilkołak, czy inna postać należąca do nacji nieludzi jest bardzo istotna i ma swój w skład w całe uniwersum Mercy Thompson. Tak naprawdę wszystko w książce ma swoją wyżej zaplanowaną rolę, przez to cała seria jest tak bardzo rozchwytywana. Prócz poszczególnych zagadek, z którymi dziewczyna musi zmierzyć się w każdej części, dostajemy też analizę jej osobowości i relacji między bohaterami. Czyni to książki bardziej realnymi i co za tym idzie — lepszymi w odbiorze, dojrzalszymi. Podoba mi się, że z każdym nowym tomem autorka wprowadza w swój świat nowe, fantastyczne istoty. Tutaj z kolei mamy nieco więcej wampiryzmu, co jest zdecydowanie dla mnie atutem całości.

Książka to bardzo fajna kontynuacja serii. Jednakże po tym tomie czułem małe niezadowolenie — pierwszy raz wydawało mi się, że to lektura zdecydowanie dla kobiet. Powodem najpewniej jest cała sprawa z partnerami Mercy i jej trójkątem, którego to konsekwencje i przemyślenia zmiennokształtnej bardzo mocno były nakreślone na pierwszych stronach. Później, pod koniec, moje odczucie nieco zanikło, bo fabuła siłą rzeczy zmierzała do końca, wszystko łączyło się w całość i miłosne rozterki przeszły nieco na dalszy plan… Jednakże nie czyni to z książki powieści złej i mimo wszystko, z czystym sumieniem polecę ją każdemu, także męskiej części czytelników!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.