Powieść historyczna Recenzje

Sharon Kay Penman, Słońce w Chwale

Sharon Kay Penman - Słońce w Chwale
Written by Ioannes Oculus

Wybitna powieść o Ryszardzie III, którego za życia zdradzili sojusznicy, a po śmierci historia.

Sharon Kay Penman jest amerykańską autorką powieści historycznych, które pojawiały się na liście bestsellerów New York Timesa. Słońce w Chwale to przełomowa w jej karierze książka, która została przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i krytyków. W latach 1986-1991 pisarka opublikowała rozgrywającą się w XII i XIII wieku trylogię o książętach walijskich, a następnie, w latach 1994-2014, cykl traktujący o XII-wiecznym detektywie Justinie de Quincym.

Ryszard III York to żyjący w XV wieku Namiestnik Północy, Lord Protektor a w końcu Król Anglii. Jego kariera polityczna nie należała do łatwych. Ryszard podczas swojego panowania uwikłany był w mnóstwo konfliktów, z których spora część wynikała z wprowadzania w życie wskazówek jego najbliższych doradców. Okres jego przywództwa to także burzliwe czasy Wojny Dwóch Róż — konfliktu uważanego za przedłużenie wojny stuletniej i jednocześnie starania rodu Yorków oraz Lancasterów o tron państwa. Władcę na kartach historii przedstawiano jako uosobienie nikczemności, przewrotności i bezwzględności. Lata badań i rozwój archeologii pokazały, że nie było do końca tak, jak się wydawało…

Czym Ryszard III zasłużył sobie na to, by przejść do historii jako najbardziej znienawidzony władca Anglii? Sharon Penman podejmuje wyprawę w dramatyczne czasy XV-wiecznej “gry o tron” wiedziona nie tylko ciekawością, lecz także chęcią skonfrontowania rzeczywistości z mitem. Zamierza bowiem przywrócić dobre imię człowiekowi, który w dążeniu do celu stał się symbolem spisków oraz bezkompromisowej, często brutalnej i podłej władzy. Autorka pokazuje prawdziwego Ryszarda Plantegenta, księcia Gloucester i króla Anglii, odważnego i wrażliwego rycerza, który po śmierci przegrał z wrogo spreparowaną pamięcią historyczną.

„Piękna, przejmująca i bolesna opowieść o tym, który został skrzywdzony wielokroć. Król Ryszard III. Zdradzony przez sobie współczesnych, którym ufał i którzy przyczynili się do jego tragicznego końca na polu bitwy pod Bosworth. I krzywdzony później, przez wieki w powszechnej świadomości uważany za okrutnika, który dla korony i władzy posunął się do ostateczności, nie wahając się podnieść ręki na życie innych, w tym bezbronnych dzieci. Niemała w tym niesławnym, acz fascynującym wizerunku zasługa zwolenników Tudorów, którzy propagowali ten — bardzo korzystny dla nich — obraz Ryszarda. Jeszcze większa samego Szekspira, który ów obraz utrwalił.”

www.lubimyczytać.pl

Szczerze mówiąc, historia nigdy jakoś szczególnie mnie nie interesowała: czy to na zajęciach w szkole, czy w późniejszym życiu. Czasami pochłaniałem jakieś ciekawostki, ale nigdy nic na poważnie nie przykuło mojej uwagi. W międzyczasie zostałem fanem fantastyki i okazało się, że średniowieczny świat pełen rycerzy, królów i intryg wcale nie jest do końca wymysłem fantastów, bo to właśnie karty historii często kryły opowieści, które później wzbudzały fascynację pisarzy. Książkę Sharon Penman czyta się niezwykle płynnie, szybko i przyjemnie. Postać głównego bohatera wykreowana jest znakomicie, prawdziwie. Jest to powieść, którą na pewno trzeba przeczytać, która dostarcza czytelnikowi mnóstwo frajdy. Dla miłośników historii będzie to z pewnością nie lada gratka: móc poznać prawdziwe oblicze Ryszarda III, bo przecież warto oczyszczać dobre imię kogoś, bez kogo dzisiejszy świat mógłby być całkowicie inny.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.