Wieści

Janet Evanovich, “Po trzecie dla zasady”

Written by Ioannes Oculus
Janet Evanovich, "Po trzecie dla zasady"

Janet Evanovich, “Po trzecie dla zasady”

Dziewczyny nie płaczą!

Janet Evanovich, Po trzecie dla zasady, tłum. Dominika Repeczko, (tyt. org. Three to Get Deadly), [Fabryka Słów], Lublin 2012

Kup książkę Po trzecie dla zasady już teraz w Centrum Taniej Książki!

Janet Evanovich jest urodzoną w 1943 roku amerykańską autorką powieści kryminalno – sensacyjnych. Jej książki określane są jako humorystyczne i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Tym razem trzecia część serii o Śliwce.

Stephanie Plum, chodząca katastrofa, pechowa łowczyni nagród, roztrzepana trzydziestolatka, tym razem musi odnaleźć i sprowadzić na posterunek Wujaszka Mo. Wujaszek, właściwie Moses Bedemeier, jest szanowanym mieszkańcem Grajdoła, właścicielem sklepu ze słodyczami. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się sprzedażą słodkości, jest dobrym duchem dzielnicy, szanowanym i podziwianym przez mieszkańców. Skąd w takim razie areszt i sprawa w sądzie? Niemal każdy z obywateli Trenton posiada broń. Niemal żaden z nich nie ma na nią pozwolenia, a to jest przestępstwem. Moses został aresztowany za posiadanie broni, a biuro poręczycielskie Vinnie’go wpłaciło za niego kaucję. Oczywiście oskarżony nie stawił się w wyznaczonym dniu w sądzie, stąd interwencja Stephanie.

Największym problemem okaże się przeskoczenie dobrej opinii Moses’a. Stephanie spotka się z krytyką sąsiadów i znajomych – jak może ścigać tak miłego i serdecznego człowieka. Niestety, jako wciąż początkująca łowczyni, nie może pozwolić sobie na odrzucanie przydzielanych zleceń, więc bohatersko podejmuje się zadania.

W międzyczasie w Trenton zaczynają ginąć dealerzy narkotyków. Społeczna szkodliwość tych zabójstw jest raczej marna. Można powiedzieć, że morderca robi mieszkańcom przysługę. Jednak zbrodnia to zbrodnia, a prawo obowiązuje wszystkich tak samo. Joe Morelli, obowiązkowo już, wchodzi w paradę Stephanie, wykonując swoje obowiązki. Znowu będzie gorąco, znowu  będą doprowadzać się do wrzenia. A najważniejsze, znowu będzie niebezpiecznie.

Trzeci tom to, jak poprzednie, rozrywka łatwa i przyjemna, sensacja z elementami komedii, dużo humoru sytuacyjnego i dowcipny język. Fabuła ciekawa, sprawa do rozwiązania skomplikowana, więc książka jest tym razem zdecydowanie bardziej sensacją niż komedią.

Jak już wspominałam w recenzjach wcześniejszych części, nie jest to sensacja ani thriller z gatunku mrocznych. To raczej żartobliwa wersja „Rambo”, tyle że w spódnicy. Seria jest świetną odskocznią od świata fantasy, w którym zazwyczaj siedzę po uszy. Jest też powieścią na dobrym poziomie, co w połączeniu z lekkim piórem autorki, daje dużą porcję rozrywki dla każdego.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.