Wieści

Co by było gdyby…

Written by Ioannes Oculus
Janusz Osica, Andrzej Sowa, "Alternatywna historia II Wojny Światowej"

Janusz Osica, Andrzej Sowa, “Alternatywna historia II Wojny Światowej”

Interesują was alternatywne wersje historii? Na lekcjach “gdybanie” było wręcz zabronione, a szkoda! Ile ciekawych historii w ten sposób umarło. Niektórzy jednak temu reżimowi się nie poddali i w ten sposób powstała książka Alternatywna historia II Wojny Światowej.

Jeżeli jesteście nią zainteresowani i mieszkacie w Warszawie (albo będziecie tam w najbliższy poniedziałek), to macie okazje spotkać się z jej autorami. W dyskusji udział weźmie także dr hab. Leszek Moczulski.

Kiedy: 26 sierpnia (poniedziałek) 2013 r. o godzinie 16.00
Gdzie: Księgarnia Historyczno-Wojskowa Bellona S.A., ul. Grzybowska 77 w Warszawie

Andrzej Sowa, Janusz Osica
Alternatywna historia II Wojny Światowej
Wojna na prawdę, wojna na gdyby

Rozrachunki z przeszłością w konwencji „co by było gdyby” to powszechny, ulubiony sposób myślenia i debatowania o historii. To również, przy zachowaniu logiki i respektowaniu elementarnych faktów, nie najgorszy sposób analizy tajników i mechanizmów naszych dziejów, szansa zajrzenia za kulisy teatru muzy Klio. Bez trudu znajdziemy tam zapomniane, zmarnowane czy zaniechane szanse zaprogramowania innego niż znamy z podręczników biegu wydarzeń. Przypominając je, staraliśmy się w miarę możliwości respektować dobrą zasadę literatury fantastycznej, by przy minimum zmian w znanej rzeczywistości osiągnąć maksymalne efekty. Nie chcieliśmy budzić rycerzy śpiących pod Giewontem, nie próbowaliśmy uruchomić wehikułu czasu. Po prostu przypominaliśmy idee i plany, które, choć z różnych powodów, zarzucone nie były przecież fikcją czy baśniową fantazją. Minione pokolenia, ich liderzy, podejmując różnorodne decyzje, mieli najczęściej możliwość wyboru określonej drogi, działań, które w konsekwencji mogłyby niekiedy odmienić radykalnie losy państw i narodów. Z obszernych kart historii II wojny światowej wybraliśmy te, które dotyczyły jej przełomowych momentów lub takie, które, nie przesądzając ostatecznego finału, mogły wpłynąć na czas, przebieg i cenę tych zmagań. Cenę, którą przyszłoby także i nam zapłacić, bo drogi tej wojny nie mogły ominąć Polski.

Wiele z tych scenariuszy miałoby przecież znaczące niekiedy i inne niż znamy konsekwencje dla naszej historii. I bardzo często okazywało się, że te alternatywne ścieżki wiodły na manowce bądź rodziły zagrożenia o wiele poważniejsze, niż sobie to dziś uświadamiamy.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Bardzo ciekawa książka, szukałem od dawna takiej pozycji. Niestety pracuję do 18.00 nie zdążę na Grzybowską.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.