Wieści

Alex Kava, Erica Spindler, J.T. Ellison, “Cienie nocy”

Written by Ioannes Oculus
Alex Kava, Erica Spindler, J.T. Ellison, "Cienie nocy"

Alex Kava, Erica Spindler, J.T. Ellison, “Cienie nocy”

Trzy niezrównane autorki bestsellerów tworzą nowe wcielenie zła. Kolejny seryjny zabójca w Stanach zjednoczonych. 

Alex Kava, Erica Spindler, J.T. Ellison, Cienie nocy, tłum. Małgorzata Hesko – Kołodzińska, (tyt. org. Slices of Night), [G+J], Warszawa 2012

Kup książkę Cienie nocy już teraz w Centrum Taniej Książki!

Alex Kava jest znaną autorką thrillerów psychologicznych. W swoim dorobku ma dwanaście powieści, z czego dziesięć stanowi serię, której bohaterką jest agentka specjalna Maggie O’Dell. Z kolei w dorobku Erici Spindler znajdujemy między innymi nagrodzone powieści Zakazany owocWyścig ze śmiercią czy Tylko chłód. Spindler jest jedną z najbardziej znanych amerykańskich autorek kryminałów. J. T. Ellison w swoim dorobku ma zarówno opowiadania, jak i powieści, jest członkinią kilku stowarzyszeń pisarzy. Trzy autorki przyjaźnią się od kilku lat, lecz dopiero niedawno postanowiły napisać coś razem.

W Nowym Orleanie ginie młodziutka bezdomna dziewczyna. Okazuje się, że niedawno urodziła dziecko, jednak niemowlęcia nie znaleziono w pobliżu zwłok. Rana zadana kobiecie była wymierzona z chirurgiczną precyzją – dwustronne ostrze weszło w klatkę piersiową pod mostkiem i przebiło serce. Śledztwem zajmuje się detektyw Stacy Killian, ale wydaje się, że kobiecie zależy bardziej na odnalezieniu dziecka, niż wytropieniu zabójcy jego matki.

Kolejną ofiarą psychopaty pada Go-Go Dunham, córka wpływowego biznesmena z Nashville. Do zabójstwa dochodzi na ulicy pełnej przechodniów, a mimo to nie ma żadnych świadków, nikt nic nie widział i nawet nagrania monitoringu nie naprowadzają śledczej Taylor na odpowiedni trop. W Nashville dochodzi do jeszcze jednego zabójstwa. Heath Stover, mężczyzna w średnim wieku, zostaje znaleziony w rzece z raną w klatce piersiowej.

Omaha, niedziela 4 grudnia, w śródmieściu zostaje zabity bezdomny mężczyzna – Gino. Ofiara była znana miejscowym stróżom prawa – był obecny w życiu miasta od kilku lat. I znów morderca nie zostawia żadnych śladów, jednak detektyw Maggie O’Dell, która ma przecież informacje o zabójcy z innych miast, wpada na jego trop. Czy uda jej się zapobiec kolejnej zbrodni?

Książka jest cieniutka, to w zasadzie lektura na jedno popołudnie. Powieść składa się z trzech części – każda z nich napisana została przez inną autorkę, w każdej śledztwo prowadzone jest w innym mieście przez inną detektyw. Te trzy opowieści łączą się przede wszystkim za sprawą tożsamości zabójcy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że powieść złożona z kilku części, pisanych przez kilka osób nie może być spójna. W tym przypadku jednak, może przez to, że książka jest naprawdę krótka, nie ma dysonansu między różnymi stylami, nie odczuwa się nagłej zmiany miejsc czy bohaterów. Przyznam jednak, że w moim przypadku lektura okazała się o tyle łatwiejsza, że książki Alex Kavy czytałam wszystkie, a i z Ericą Spindler miałam okazję się zapoznać. Stąd łatwiej mi wyobrazić sobie zachowanie dwóch z trzech śledczych – zarówno Maggie O’Dell jak i Stacy Killian przeprowadziły mnie przez niejedno śledztwo. Niezależnie od tego, jak podejdzie się do książki, gwarantuję, że jest to przyjemna lektura z lekkim dreszczykiem. Polecam.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Jak miło, że pojawiła się dobra lektura z gatunku kryminalnych. 3 pisarki zebrały się razem, aby napisać coś dobrego i wartościowego. Warto by było przeczytać taką książkę , która jest zasadniczo krótka. Wątek zabójstwa zawsze był bardzo ciekawy, czy to w filmach, czy w książce i fajnie by było go zgłębić.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.