Wieści

Lynette Porter, “Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina”

Written by Ioannes Oculus
Lynette Porter, "Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina"

Lynette Porter, “Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina”

Czego nie wiecie o najsłynniejszych bohaterach Tolkiena – i nawet nie macie pojęcia, że chcielibyście wiedzieć? Wyobrażacie sobie hobbicią operę? Symfonię? Musical?

Lynette Porter,Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina., Replika, Zakrzewo 2012

Kup książkę Hobbici już teraz w Księgarni Internetowej!

Lynette Porter jest członkiem Tolkien Society oraz US Popular Culture Association. Jej artykuły i recenzje o tematyce tolkienowskiej były wielokrotnie publikowane. Wśród pozycji książkowych jej autorstwa znajduje się Unsung Heroes of The Lord of the Rings: From page to Screen. Autorka interesuje się dziełami Tolkiena od ponad trzydziestu lat. Książka Lynette Porter jest owocem dziesięciu lat starań, badań i nie łatwej pracy.

Hobbici to ciekawa historia, która prowadzi nas do świata wykreowanego przez jednego z najwybitniejszych pisarzy wszech czasów – J.R.R Tolkiena. Dokładniej mówiąc, jest to opowieść o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się i ewoluowała postać hobbita – niziołka, który został wymyślony przez twórcę Władcy Pierścieni. W książce znajdziemy dokładną analizę Hobbitów, jakie nakreślił właśnie sam Tolkien. Będziemy mogli zapoznać się z tym, jak początkowo wyglądały te postacie, jaki charakter miały mieć a jaki w rezultacie poznali wszyscy wielbiciele twórczości mistrza. Prócz tego, mamy do czynienia z historią ekranizacji Hobbita na przestrzeni lat. Dowiadujemy się kto pierwszy miał zamiar przenieść na kinowy ekran powieść Tolkiena i poznamy też liczne spory między wytwórniami i niestety nieudane scenariusze, które (na szczęście) nie doczekały się premier. Okazuje się, że hobbici których aktualnie zna chyba każdy, kto chociaż trochę lubi fantastykę, byli wszechstronnie eksploatowani od samego początku swojego powstania. Prócz prób przeniesienia ich na ekran czy to pod postacią filmu, czy animacji, mieli oni także swoją chwilę w muzycznym show oraz radiowej audycji.

Lynette Porter bardzo sprawnie i miło opisuje nam to wszystko, co działo się z postaciami hobbitów przez lata. Z dopracowanego, poważnego reportażu, tworzy interesującą przygodę dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena. Autorka piszę bardzo zwięźle, nie zanudza, ale powoli wprowadza ciekawego czytelnika w świat Hobbitów, nie tylko sztywno przedstawiając jego ich ewolucje, ale tworząc coś w rodzaju rodzinnej sagi. Jest to idealna przystawka dla ludzi, którzy z niecierpliwością czekają na premierę kinową Hobbita! Polecam! Pozycja obowiązkowa dla miłośników Śródziemia.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Hobbit, takie małe stworzonko lubiące spokojny tryb życia a tu nagle zwrot o 360 stopni. Jeśli uczestniczyć w przygodzie to tylko z hobbitami.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.