Wieści

E.L. James, “Ciemniejsza strona Greya”

Written by Ioannes Oculus
E.L. James, "Ciemniejsza strona Greya"

E.L. James, “Ciemniejsza strona Greya”

E. L. James, “Ciemniejsza strona Greya”, tłum. Monika Wiśniewska, (tyt.org. Fifty shades darker), [Wydawnictwo Sonia Draga], Katowice 2012

Kup książkę Ciemniejsza strona Greya już teraz w Centrum Taniej Książki!

Książka Pięćdziesiąt twarzy Greya reklamowana jest jako największa sensacja literacka tego roku. Czy tak jest naprawdę i czy jej kontynuacja również zasługuje na to szumne miano? O tym każdy, kto sięgnie po powieść, przekona się sam.

Anastasia zostawia Christiana. Szaleńczo zakochana młoda dziewczyna postanawia odejść od zdeprawowanego miliardera po tym, kiedy zaznaje jego wersji seksualnego spełnienia. Nie była przygotowana na ból i na to, że jej cierpienie sprawi ukochanemu tyle radości i przyniesie satsfakcję. Ze smutkiem po rozstaniu musi poradzić sobie sama, jej przyjaciółka wyjechała na wakacje, zostawiając Anę zupełnie samą. Mija kilka wyniszczających dla dziewczyny dni. W zasadzie nie ma minuty, w której nie myślałaby o Christianie, jednocześnie zdaje sobie jednak sprawę, że nie może być z kimś, kto dla zaspokojenia własnych fantazji zamierza ją smagać biczami, że o innych wymyślnych elementach BDSM nie wspomnę.

Nie trzeba jednak czekać długo. Znów Anastasia i Christian siedzą razem w restauracji, a między nimi aż kipi od tłumionej namiętności. Najważniejsze jest jednak to, że mężczyzna chce się zmienić, chce spróbować “normalnego” związku, bez całej otoczki godnej Markiza de Sade. Nade wszystko jednak okazuje się, że zwykła, szara i niedoświadczona dziewczyna zupełnie zmieniła jego nastawienie do życia i własnych potrzeb. On również bardzo przeżył jej odejście, nie był przecież przyzwyczajony do tego, że to właśnie on może zostać porzucony. Co więcej, Christina z zaskoczeniem odkrywa w sobie pokłady uczuć, które dotychczas były skutecznie tłumione.

Mamy zatem dwójkę bohaterów, którzy chcą być razem, ale nie wiedzą, czy im się to uda. Nie może się jednak obejść bez kilku osób, które niekoniecznie świadomie, będą im to utrudniać. Na horyzoncie ciągle pojawia się Pani Robinson, domina, która nauczyła Christiana perwersyjnych zabaw. Do tego niezrównoważona psychicznie była uległa Christiana, która zaczyna prześladować Anastasię. Jakby sam chory związek tej dwójki nie był wystarczającym problemem.

Druga część jest zdecydowanie łagodniejsza. Perwersyjne zachcianki Christiana schodzą na dalszy plan. Fabuła skupia się głównie na dążeniu bohaterów do stworzenia związku, który nie będzie opierał się wyłącznie na seksie. Co jednak nie przeszkadza autorce wpychać ich w swoje objęcia przy każdej nadarzającej się okazji. Czytając miałam momentami wrażenie, że nie mają czasu ani na sen, ani na pracę… Ciemniejsza strona Greya odkrywa przed czytelnikami prawdę o przeszłości Christiana i, przynajmniej teoretycznie, pozwala lepiej zrozumieć motywy, które nim kierują.

I znowu nie zgodzę się z zarzutem niektórych krytyków, że powieść trąca pornografią. Jest w niej natomiast erotyka, pożądanie i miłość, zaprawione szczyptą pikanterii i kroplą perwersji. Idealna na długie jesienne wieczory, podobnie jak pierwsza część. Co do ostatniej, której premiera zapowiadana jest na styczeń 2013, mam niejasne wrażenie, że dojdzie tam dość mocno zaznaczony element sensacyjny, co może uczynić lekturę jeszcze ciekawszą. Czekam więc na Nowe oblicze Greya żeby przekonać się, czy mam rację.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.