Wieści

Jacek Piekara, “Przenajświętsza Rzeczpospolita”

Written by Ioannes Oculus

W atmosferze nieustającej orgii alkoholowo – narkotykowo – seksualnej wszyscy próbują wyszarpać dla siebie chociaż odrobinę władzy… Zapraszamy do “Przenajświętszej Rzeczypospolitej” Jacka Piekary.

Jacek Piekara, "Przenajświętsza Rzeczpospolita"

Jacek Piekara, Przenajświętsza Rzeczpospolita, [Fabryka Słów], Lublin 2011

Jacek Piekara jest urodzonym w 1965 roku polskim pisarzem fantasy i dziennikarzem czasopism o grach komputerowych. Studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował na łamach miesięcznika “Fantastyka” w 1983 roku opowiadaniem Wszystkie twarze szatana. Jego pierwsza powieśc ukazała się już cztery lata później.

Tym razem Jacek Piekara serwuje nam coś zupełnie innego od cyklu o Mordimerze. Tym razem jest o Polsce jakiej nie znacie. Pytanie tylko, czy za moment nie okaże się, że taka właśnie Polska będzie na nas czekała za kilka czy kilkadziesiąt lat.

Weźmy kilka możliwości tego, co może w naszym kraju się zmienić. Niech to będą najgorsze z możliwych wariantów. A teraz wyobraź sobie, że zdarza się najgorszy z nich. Taka właśnie rzeczywistość wykreowana jest przez autora w Przenajświętszej Rzeczpospolitej. Krajem rządzi upośledzony, ubezwłasnowolniony prezydent, znajdujący się pod wpływem hierarchów kościoła – zepsutych do szpiku kości, a jednocześnie strzegących moralności narodu. W tym świecie, w takim kraju, żyją ludzie biedni i żyją ludzie uprzywilejowani. Ci bliżej władzy mają zdecydowanie łatwiejsze życie.

W powieści śledzimy losy kilku bohaterów, między innymi pisarza, poety, ale także funkcjonariusza władz kościelnych. Każdy z nich ma inne problemy i każdy próbuje sobie z nimi radzić w inny sposób. Do tego wszystkiego nad każdym z obywateli wisi groźba zesłania na Śląsk – do obozu pracy, gdzie w ciężkich warunkach walczyć trzeba o byt.

Generalnie nie chcę przedstawiać Wam całej fabuły, po pierwsze dlatego, że powinniście sami przeczytać tą książkę. Po drugie dlatego, że jest ona na tyle skomplikowana, że obawiam się namieszania. Piekara prowadzi wielowątkową opowieść, przerażając możliwością rozwoju wypadków właśnie w taką stronę. Książkę polecam jako przestrogę, ale tez kawałek dobrej lektury.

 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.