Wieści

Alex Kava, “Śmiertelne napięcie”

Written by Ioannes Oculus

Alex Kava, "Śmiertelne napięcie"

Alex Kava, Śmiertelne napięcie, tłum. Katarzyna Ciążyńska, (tyt. org. Hotwire), [Wydawnictwo Harlequin Enterprises], Warszawa  2012

Alex Kava to amerykańska autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Zanim rozpoczęła swoją przygodę z literaturą prowadziła własną firmę projektującą grafikę, później przez kilka lat pracowała jako szef PR swojej macierzystej uczelni – College of Saint Mary w Omaha. W 1996 roku na dobre zajęła się pisaniem. Do dziś w Polsce ukazały się jej powieści: Fałszywy krok i Trucizna oraz stanowiące serię: Dotyk zła, W ułamku sekundy, Łowca dusz, Granice szaleństwa, Zło konieczne, Zabójczy wirus, Czarny piątek i Kolekcjoner. Śmiertelne napięcie również zalicza się do serii książek o agentce specjalnej Maggie o’Dell.

Maggie zostaje wysłana do Nebraski, ma tam poprowadzić śledztwo dotyczące tajemniczego okaleczania zwierząt, konkretnie bydła. Rany są o tyle dziwne, że nie ma w ogóle krwi, a niektóre części ciał są wycięte z chirurgiczną wręcz precyzją. Niedaleko “miejsca zbrodni” grupa młodzieży urządza imprezę. Własne doznania wzbogacają szałwią o działaniu halucynogennym.

Wesley Stotter jest tropicielem zjawisk paranormalnych, a konkretnie znawcą tematyki pozaziemskich form życia. Uważa, że nad Nebraskę przylatują kosmici i to właśnie oni okaleczają bydło. Pewnej nocy na niebie widzi dziwne światła, podobne do laserów. Jego samochód zatrzymuje się bez powodu i nie chce ruszyć dalej. Na polanie, gdzie bawi się miejscowa młodzież dochodzi do wypadku – kilka osób zostaje porażonych prądem, dwie śmiertelnie. Na miejsce przybywa Maggie – nie jest to wprawdzie sprawa, którą prowadzi, ale jako że znajduje się w pobliżu, postanawia się nią zająć.

W liceum w Norfolk dochodzi do zbiorowego zatrucia pokarmowego – wymioty, biegunka i gorączka to najczęstsze objawy choroby. Póki co nie odnaleziono wirusów winnych zakażenia. Pracuje nad tym kilka służb. Nie mija kilka dni już w kolejnej szkole sytuacja staje się krytyczna. Do akcji wkracza doktor Benjamin Platt, którego znamy już z poprzednich książek Alex Kavy. Czy te trzy niezwiązane z sobą sprawy mają jednak coś wspólnego? Sprawdźcie sami.

Alex Kava kolejny raz serwuje czytelnikom sporą dawkę emocji. Fabuła porywa, czyta się szybciutko, choć w niektórych momentach powieść jest niestety przewidywalna. Tak chyba jest jednak, jeśli przeczyta się w życiu za dużo thrillerów i powieści sensacyjnych 😉 Tak czy inaczej, polecam.

Kup Kolekcjonera już teraz w Centrum Taniej Książki!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.