Fantastyka Fantasy Recenzje

Terry Pratchett, “Niuch”

Terry Pratchett, Niuch
Written by Ioannes Oculus

Terry Pratchett, Niuch, [Prószyński i S-ka] Warszawa 2012

Gdzie kupić Niucha jak najtaniej? Jak zwykle w internecie! 🙂

Pana Pratchetta chyba nie trzeba specjalnie reklamować. Pamiętam sytuację z języka polskiego, gdy kiedyś mówiliśmy o tym jakie książki czytamy, a ja zapomniałem wymienić Świat Dysku. Jeden z kolegów zarzucił mi, że jeżeli nie znam Pratchetta, to nie wiem co to fantasy. Wtedy oczywiście dopowiedziałem, że znam i czytam mistrza fantastycznego humoru. Po jakimś czasie dorwałem pewne kompendium fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, a tam w kanonie zabrakło Pratchetta. Zdziwiło mnie to trochę, ale moim zdaniem Świat Dysku to kanon i Niuch to potwierdza.

Wydawałoby się, że książka będąca numerem 39 w serii, może mieć jakość tysięcznego odcinka serialowego tasiemca. Ze skruchą przyznaję się, że do Niucha trochę tak podszedłem sądząc, że mnie nie zaskoczy i będzie po prostu w miarę dobry. Tymczasem…

Sam Vimes wyjeżdża na zasłużone wakacje. Gdy jednak policjant wyjeżdża na wieś odpocząć, to zbrodnia zdaje się też opuszczać dotychczasowe rezydencje i wędrować za swoim kochankiem. Okazuje się, ze na wsiach trup też ściele się gęsto. Od pradawnych czasów dochodzi do jawnej niesprawiedliwości. Odkrycia Sama przyniosą także społeczeństwu Świata Dysku kolejną lekcję tolerancji, a ci którzy dotychczas byli spychani na margines znajdą swoje miejsce w świecie. Wydatna w tej kwestii okaże się rola pań, m.in. Lady Sybil.

Faktycznie można się trochę do prozy Pratchetta przyzwyczaić. Jednak nie ma to nic wspólnego ze znudzeniem! Niuch przede wszystkim bawi, jest świetną rozrywką i należy uważać gdzie się go czyta ze względu na możliwość występowania niekontrolowanych wybuchów śmiechu! Poza tym to mądra książka, która uczy dystansu do samego siebie i otwarcia się na inność. Autor ma talent wplatania poważnych wątków w rozrywkową treść. Książka jest napisana w znanym stylu Terry’ego Pratchetta, akcja jest ciekawa i zaskakujące. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Niejedno zdanie czy fragment nadają się na cytat, z czego ten autor jest znany. Chociażby coś takiego: “No cóż, uczymy się przez całe życie, pomyślał, czy raczej uczymy się, więc jeszcze żyjemy” (s. 94).

Niebagatelną rolę w całej powieści pełni postać Lady Sybil. Sam Vimes jest naturalnie bohaterem pierwszoplanowym, ale cóżby on zdziałał bez swojej kochającej żony. Ta pulchna dama potrafi swoimi sposobami zmienić zasady funkcjonowania całego społeczeństwa i chwała jej za to. Jest kapitalnie wykreowaną postacią i należy do moich ulubionych postaci.

Każdemu więc polecam tę pozycję. Choć zawiera w sobie wątki z innych części, można spokojnie od niej zaczynać przygodę ze Światem Dysku. Oczywiście starzy weterani Świata Dysku też będą zadowoleni! Świetna rozrywka gwarantowana!

Na naszej stronie można przeczytać dwa fragmenty z książki (fragment pierwszy, fragment drugi).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.