Wieści

Jeri Westerson, “Zasłona kłamstw”

Written by Ioannes Oculus

Jeri Westerson, "Zasłona Kłamstw"

Jeri Westerson, Zasłona Kłamstw, [Fabryka Słów], Lublin 2012

Jeri Westerson to amerykańska pisarska, rocznik 1960, urodzona i wychowana w Los Angeles. Pierwotnie myślała nad karierą aktorki, lecz jej plany się zmieniły, zaczęła kształcić się na kierunku architektury i projektowania. Po skończonej edukacji zaczęła pisać swoje pierwsze, krótkie utwory. Na początku jej opowiadaniami zaciekawiło się lokalne czasopismo, do którego w rezultacie regularnie wysyłała prace przez osiem lat. Od najmłodszych lat bardzo ochoczo interesowała się średniowieczną Anglią, czego dowód pokazuje w swoich dziełach. Zasłynęła w literackim świecie dzięki serii książek o średniowiecznym detektywie o imieniu Crispin Guest. Aktualnie cykl przewiduje aż sześć tomów, z których ostatni zaplanowany jest na rok 2013.

Średniowieczna Anglia. Crispin Guest jest pozbawionym tytułów rycerzem. Okryty hańbą, odstawiony na margines, pracuje jako prywatny detektyw w Londynie. Pewnego dnia dostaje na pozór łatwe zadanie – ma śledzić kobietę, którą mąż podejrzewa o zdradę. Crispin przyjmuje zlecenie, mając nadzieję na łatwy zarobek. Wieczorem zakrada się pośród ciemnych uliczek stolicy Anglii i podążą tuż za niewierną żoną. Upewniony co do jej winy, czeka aż do świtu, by podzielić się informacjami ze zleceniodawcą. Niestety rankiem okazuje się, że mężczyzna, który wynajął detektywa leży martwy w swoim pokoju hotelowym. Szybkie oględziny dają jednoznaczny werdykt – morderstwo. Detektyw Guest wkrótce odkrywa nowe karty całej sytuacji. Okazuje się, że zamordowany nie był tym, za kogo się podawał, a niewierna żona była zmuszona do „skoków w bok”, za sprawą perfidnego szantażu.

Wszystkie kłamstwa i tajemnice skupiają się wokół pewnej mistycznej rzeczy – chusty, na której rzekomo odbita jest twarz Jezusa z Nazaretu. Co więcej, legendarna relikwia posiada niespotykaną moc – osoby w jej otoczeniu mówią samą prawdę, nie są w stanie skłamać przez obliczem Chrystusa. Crispin Guest postanawia odnaleźć zagubioną relikwię przed ludźmi, którzy są odpowiedzialni za morderstwo i szantaże. Gdy owa chusta trafi w niepowołane ręce, aż strach pomyśleć jakie konsekwencję mogą spotkać nie tylko Londyn, ale także całą Anglię. Detektyw zaczyna swoje najważniejsze w życiu śledztwo w towarzystwie wdowy, do której z czasem poczuje coś więcej niż sympatię.

Zasłona Kłamstw jest debiutem książkowym pisarki i tym samym światowym bestsellerem, który został wyróżniony wieloma nagrodami i jeszcze większą ilością nominacji. Połączenie średniowiecznego obrazu Anglii z bardzo sprawnie wymyślonym detektywistycznym śledztwem stworzyło nad wyraz ciekawy efekt końcowy. Jeri Westerson pokazała, że najwyraźniej pisarstwo płynie w jej krwi.

Fabuła rozwija się stopniowo – z początku mozolnie, z każdą następną stroną nabiera nowych faktów i rozpędza się, by w rezultacie dać nam efektowne zakończenie. Czytelnik z czasem może odgadywać kolejne kroki śledztwa, lecz autorka częstuje go całkowitym zwrotem akcji, dając w końcu zdecydowanie większą i niespodziewaną frajdę. Westerson piszę w dodatku z wielką gracją, chwaląc się swoją obszerną wiedzą na temat dawnych zwyczajów, polityki czy klimatu średniowiecznego Londynu. Jej świat jest bardzo dopracowany i ciekawy. Autorka zdecydowanie wie co robić, aby czytelnik się nie nudził.

Podsumowując wszystkie pojedyncze smaczki dostajemy dojrzałą, mimo debiutu, powieść kryminalną w otoczeniu historycznych faktów i małej dawki fantastyki. Zachęcam do sięgnięcia po lekturę!

Kup książkę Zasłona Kłamstw już teraz w Centrum Taniej Książki!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.