Wieści

Sylvie Simmons, “Serge Gainsbourg”

Written by Ioannes Oculus
Sylvie Simmons, "Serge Gainsbourg"

Sylvie Simmons, "Serge Gainsbourgh"

Kup książkę Serge Gainsbourg już teraz w Centrum Taniej Książki!

Sylvie Simmons, Serge Gainsbourg, [Wydawnictwo Marginesy], Warszawa 2012

Sylvie Simmons to brytyjska dziennikarka muzyczna, pisarka i historyk muzyki rockowej, autorka biografii ikon światowej sceny muzycznej, m.in. Johnny’ego Casha i Neila Younga.

Serge Gainsbourg urodził się w 1928 roku w Paryżu, a zmarł 2 marca 1991 także w stolicy Francji. Kompozytor, aktor i scenarzysta, piosenkarz i tekściarz. Pisał piosenki dla takich gwiazd jak Juliette Greco, Françoise Hardy czy France Gall. Był bardzo wszechstronną osobą. Z zamiłowania malarz oraz fortepianista, często grywał w bliskich jego domu barach. Wydał w swojej karierze dwadzieścia cztery albumy. Dodatkowych sześć pojawiło się po jego śmierci, w hołdzie za całokształt twórczości. Jego perełką w życiorysie była zapewne piosenka “Je t’aime… moi non plus” („Kocham Cię…ja też nie”) dzięki której zasłynął chyba na całym świecie. W piosence ukrywały się liczne podteksty seksualne. Utwór został w niektórych kręgach uznany wręcz za skandaliczny, a jego emisji zabroniono także w kilku krajach. Był jednak ikoną rewolucji seksualnej we Francji. Dla jednych Gainsbourg jest powodem do dumy i oczarowania, dla innych symbolem żenady i wstydu. Dla wszystkich jednak był wielkiej klasy artystą, bardzo doświadczonym człowiekiem, wszechstronnie utalentowanym.

Trudno mi recenzować książkę, która w sama w sobie jest analizą i oceną. Serge Gainsbourg to książka o człowieku, który na trwałe zmienił francuską muzykę. Brytyjska dziennikarka ukazuje nam wzloty i upadki, które towarzyszyły artyście w całym jego burzliwym życiu. Doskonale, z dużą ilością cennych dla fanów szczegółów, ukazuje jak piosenkarz krok za krokiem wpadał w alkoholizm, jak tworzył swoje największe dzieła. Pokazuje jego styl bycia, jego tok myślenia, ideologię, którą się kierował w swojej sztuce.

Biografia to ponad dwieście pięćdziesiąt stron o człowieku legendzie. To książka pełna barwnych opisów życia artysty oraz licznych fotografii, tych z czasów kiedy zaczynał, po rozkwit jego formy, uzależnienie, powolne marnienie, aż do chwili, gdy jego organizm nie wytrzymał używek oraz bardzo pracowitego trybu życia. Artysta zmarł bowiem na atak serca. Biografia autorstwa Sylvie Simmons jest książką nie tylko przeznaczoną dla fanów piosenkarza, zachęcam do jej przeczytania wszystkich, których chodź trochę interesuję światowa scena muzyczna, którzy pasjonują się historią muzyki, gdyż Serge Gainsbourg to swego rodzaju podręcznik gwiazdorskiego stylu bycia., opis trudności jakie wiążą się w wielką karierą. Każdy będzie mógł wysnuć własne wnioski na temat sławy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno jest ona dla nas czymś, za czym ciągle biegamy.

Serge Gainsbourg et Jane Birkin – Je t’aime moi non plus

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.