Wieści

Magdalena Kozak, “Nikt”

Magdalena Kozak, “Nikt”

Magdalena Kozak, Nikt, [Fabryka Słów] Lublin 2008

Magdaleny Kozak nie muszą Wam już pewnie przedstawiać. O autorce pisaliśmy przy okazji recenzji dwóch pierwszych książek cyklu o nocarzach. Nikt to trzecia i póki co ostatnia część.

Kup książkę Nikt już teraz w Centrum Taniej Książki!

Vesper jest, czy może raczej był renegatem. W zasadzie chyba nigdy nie stał się nim do końca, ale nie mógł też służyć wśród nocarzy. Zdradził, a to karane jest ścięciem na Galerii Hańby. Zdrada bolesna, bo do tej pory żaden z nocarzy nie przeszedł na ciemną stroną. Niestety jak to się zazwyczaj z życiu (czy nie – życiu) zdarza – ktoś musi być pierwszy.

Vesper został schwytany przez byłych kolegów i choć postanowił powiedzieć wszystko co wie, poddano go okrutnym torturom. Dlaczego? Powiedzmy, że animozje między nim a Alacerem wypaliły na obu trwałe piętno. Jednak naświetlanie ultrafioletem jest niczym w porównaniu do dręczącego głodu, głodu prawdziwej ludzkiej krwi. Tak czy inaczej, uwięziony generał renegatów potrzebuje pomocy.

W międzyczasie  Lord Ultor postanawia bez wiedzy Kapituły obudzić Ukrytego. Robiąc to, pozbawia się sporej części mocy, staje się niemal bezbronny, a na plecach czuje już oddech zbliżających się watykańskich. Są niebezpieczni, uzbrojeni w antysymbiont, ale nade wszystko fanatycznie oddani idei, ku której prowadzi ich Siewca. Watykańscy nie zagrażają jednak wyłącznie nocarzom – oni dążą do zlikwidowania wampirów w ogóle. W takie sytuacji najlepszym wyjściem byłby sojusz z renegatami. Na to jednak Lord Wojownik nie może się zgodzić. A może wampiry skazane są na unicestwienie? I jaka jest w tym wszystkim rola Vespera? Zapewniam, że będziecie zaskoczeni.

Książkę czyta się rewelacyjnie, wciąga jak poprzednie części cyklu, a dla mnie jest chyba najlepszą z całej trójki. Podziwiam autorkę za umiejętność przedstawienia prawdziwej, męskiej przyjaźni, wystawianej na ciężkie próby lojalności. W tej części pokawiają się również bardziej rozwiniętę wątki etycznych rozterek bohaterów, zmagań z wątpliwościami, ale także wątki hmmm… romantyczne 😉

Polecam gorąco cały cykl o nocarzach, chociaż to podobno męskie czytadło 😉

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.