Languages Learning Polish

Natural Method Polish: Lekcja 7

Written by Ioannes Oculus

Lesson 6 – Lesson 7 – Lesson 8

Posłuchaj i przeczytaj

Jan Jabłoński jest w szkole. Co robi Jan Jabłoński w szkole? On uczy, jest nauczycielem. W szkole są lekcje. Na lekcji uczniowie się uczą. Pan Jabłoński jest nauczycielem historii. Lekcje pana Jabłońskiego są interesujące. Uczniowie lubią lekcje pana Jabłońskiego. Pan Jabłoński to dobry nauczyciel. Uczniowie lubią pana Jabłońskiego.

Pan Jabłoński ma jabłko. Jabłko jest dobre. Pan Jabłoński lubi jabłka. Mniam! Pan Jabłoński je jabłko. Ono jest bardzo dobre! Teraz pan Jabłoński nie ma jabłka. Pan Jabłoński miał jabłko, teraz nie ma jabłka. Gdzie jest jabłko? W brzuchu! Czy ty masz jabłko? Czy ty jesz jabłko?

Pan Jerzy jest w pociągu. Pan Jerzy ma książkę. Co robi pan Jerzy? On czyta książkę. Książka jest otwarta, a nie zamknięta. Pan Jerzy czyta książkę. To dobra książka. Ona jest interesująca. Pan Jerzy lubi czytać. Pan Jerzy lubi książki. Pan Jerzy lubi czytać książki. Pan Jerzy jest głodny. Co robi pan Jerzy? Je jabłko, bo jest głodny. Jedno? Nie, pan Jerzy ma trzy jabłka. Je jedno jabłko, potem drugie jabłko i trzecie jabłko. Teraz pan Jerzy nie jest głodny.

Co robi Jan Jabłoński rano? Rano je śniadanie i pije kawę. Co robi w dzień? W dzień pracuje w szkole, uczy historii. Co robi po południu? Po południu je obiad. Kiedy to jest “po południu”? Czy to jest w dzień? Tak. Czy to jest rano? Nie. Czy to jest wieczorem? Nie. Po południu to jest w dzień, ale nie rano i nie wieczorem. 

Rano jemy śniadanie. Po południu jemy obiad. Wieczorem jemy kolację. Kiedy jemy śniadanie? Czy śniadanie jemy rano? Tak, śniadanie jemy rano. Śniadania nie jemy w nocy. Obiad jemy po południu. Obiadu nie jemy w nocy. Kolację jemy wieczorem. Kolacji nie jemy rano. Kiedy jesz śniadanie? Śniadanie jem rano. A obiad? Obiad jem po południu. Czy jemy kawę? Nie, nie jemy kawy, ale pijemy. Jemy śniadanie, obiad, kolację, a pijemy kawę i herbatę.

Pan Jabłoński jest nauczycielem. Uczy w szkole. Czy pan Jabłoński uczy w nocy? Nie, w nocy pan Jabłoński jest w domu, w łóżku. W nocy śpi. Pan Jabłoński w nocy jest w domu, a w dzień jest w szkole – w pracy. Szkoła w nocy jest zamknięta, a w dzień otwarta. Pan Jabłoński pracuje w szkole i w szkole jest w pracy.

Gdzie pracuje recepcjonista? Recepcjonista pracuje w hotelu, na recepcji. On jest w hotelu i jest w pracy. Pan Konrad jest w hotelu, ale nie jest w pracy. Dlaczego pan Konrad jest w hotelu “Katowice”? Czy pan Konrad był w hotelu w nocy? Nie wiem. Był rano.

Co to jest restauracja? Restauracja to miejsce gdzie jemy śniadania, obiady i kolacje. Co to jest szkoła? To miejsce gdzie nauczyciele uczą, a uczniowie się uczą. Co to jest dom? To miejsce gdzie mieszkamy.

Czwartek

Jerzy jest w domu Jana. Piją kawę. Rozmawiają:

– Jutro rano mam pociąg do Lwowa. – mówi Jerzy.

– Jutro jest piątek. Ja jutro jestem w pracy, w szkole. Mam dużo lekcji. – mówi Jan.

– Masz dużo pracy. Ja w sobotę mam spotkanie we Lwowie. Mam starą książkę i dużo pytań. To bardzo interesująca książka. We Lwowie jest mężczyzna. On ma odpowiedzi na pytania: Co to za książka? Kto jest autorem książki?

– Czy mężczyzna mieszka we Lwowie? – pyta Jan.

– Tak, on mieszka i pracuje we Lwowie. – odpowiada Jerzy.

– Jak ma na imię? – pyta Jan.

– On nazywa się Władysław Buczkowski. – odpowiada Jerzy. 

Piątek rano

Dzisiaj Jerzy ma pociąg do Lwowa. Jest na dworcu, na peronie. Otwiera drzwi pociągu. Już jest w pociągu. Siedzi w pociągu. Ma książkę. Książka jest zamknięta. Pociąg jedzie. Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to! Pociąg jedzie do Lwowa. Pan Jerzy jedzie pociągiem do Lwowa. Otwiera książkę. Książka jest otwarta. Czyta… Jest głodny. Zamyka książkę. Ma jabłka. Je drugie śniadanie. Je jabłka na drugie śniadanie. Potem otwiera książkę i czyta. Pan Jerzy lubi czytać książki. 

Jan ma rano na śniadanie kanapki i kawę. Je kanapki i pije kawę. Potem jedzie do pracy. Czy jedzie do pracy pociągiem? Nie, on jedzie do pracy tramwajem. Tramwaj to “pociąg” w mieście. Jedzie w mieście po ulicy. Jan jest na przystanku. Drzwi tramwaju otwierają się. Pan Jan jest w tramwaju, drzwi się zamykają i Jan jedzie do pracy. Jan jest w centrum miasta. Drzwi się otwierają. Jana już nie ma w tramwaju. Jest na ulicy. Potem jest w szkole, w pracy. Uczy przed południem i po południu. Ma dużo lekcji. Potem jedzie tramwajem do domu. W domu je obiad. Potem, po obiedzie idzie z psem na spacer. Po spacerze jest w domu. Czyta książkę. Wieczorem je kolację i idzie znowu z psem na spacer. Idzie na spacer, czyli spaceruje. Po spacerze idzie do łóżka. Jest noc. Jan śpi.

Uczniowie rano też jadą do szkoły. Czy wszyscy uczniowie jadą do szkoły? Nie. Wojtek jest chory i nie jedzie dzisiaj do szkoły. Kasia nie jedzie do szkoły. Ona idzie do szkoły. Michał i Ania jadą do szkoły, ale nie tramwajem. Oni jadą do szkoły autobusem.

Jerzy jedzie pociągiem do Lwowa, Jan tramwajem do szkoły, uczniowie tramwajami i autobusami do szkoły.  Marek jest uczniem, nie mieszka w Katowicach. Marek uczy się w szkole w Katowicach. Tata Marka pracuje w Katowicach. Rano Marek i tata Marka jadą do Katowic samochodem. Mężczyźni i kobiety to ludzie. Dużo ludzi jedzie rano do pracy. Jadą pociągami, tramwajami, autobusami i samochodami. Ludzie idą też do pracy. Nie jadą, ale idą.

Piątek noc

Jan jest w domu. Śpi. Jerzy jest w hotelu we Lwowie. Też śpi. Uczniowie i nauczyciele są w domach i śpią. Czy wszyscy śpią? Nie! Ktoś idzie do domu Jerzego. Drzwi są zamknięte. Okna też są zamknięte. Bang! Okno jest wybite. Ktoś jest w domu Jerzego. Kto? Mężczyzna? Kobieta? Nie wiem. Ktoś. Co on albo ona robi w domu Jerzego?

Kim jest Jerzy?

Pan Jerzy Jabłoński jest Polakiem, mieszka w Katowicach na ulicy Kukułek 3. Ma stary dom. Dom jest duży, a w domu Jerzy ma dużo książek. Bardzo lubi książki. Czyta dużo książek. Ma dużo nowych i starych książek. Ma też jedną bardzo starą książkę po łacinie. Pan Jerzy pracuje w muzeum. W muzeum są stare przedmioty i stare książki. Nie pracuje w szkole, nie uczy dzieci.

Tata pana Jerzego to Łukasz, a mama to Jadwiga. Jerzy ma dwóch braci, Mieczysława i Piotra. Nie ma psa, nie ma kota, ale lubi psy. Jerzy jest wujkiem Jana. Lubi psa Jana. Pies Jana ma na imię Homer. Jerzy też lubi Jana. Jerzy nie ma dzieci.

Kto jest autorem bardzo starej książki? To jest dobre pytanie. Jerzy jedzie do Lwowa. We Lwowie mieszka Władysław Buczkowski. Czy on ma bardzo starą książkę? Nie, ale on ma odpowiedź.


Pobierz plik pdf z tekstem lekcji (download the pdf file with the lesson text): Natural Method Polish – Lekcja 007 (text only)

FIND ME ON PATREON: https://www.patreon.com/ioannesoculus 

Full pdf file: https://www.patreon.com/posts/natural-method-7-29631624

MP3 file with the lesson recording: https://www.patreon.com/posts/natural-method-7-29631651

I would like to say thank you to all my Patreon supporters! You’re awesome!


sources:

Images:

Night: https://pixabay.com/en/night-day-dusk-moon-midnight-blue-1851685/ 

Day: https://pixabay.com/en/landscape-twilight-light-night-1844229/ 

Morning: https://pixabay.com/en/landscape-twilight-light-night-1844227/ 

Evening: https://pixabay.com/en/landscape-twilight-light-night-1844226/ 

Calendar: Canva 

Clocks: Freepik.com https://www.freepik.com/free-vector/colored-clocks_794578.htm 

Woman eating an apple: https://pixabay.com/photos/apple-bite-diet-eat-face-female-15687/ 

Coffee: https://pixabay.com/vectors/coffee-drink-breakfast-cup-pot-3513683/ 

Kanapki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:05282_kanapki_z_szynka.JPG 

Tram: https://www.freepik.com/free-vector/modern-tram-running-rails-city-illustration_3297781.htm 

Transport: https://www.freepik.com/free-vector/transport-horizontal-banners-set-with-city-traffic-symbols_3997937.htm 

Door: https://pixabay.com/vectors/door-entrance-front-door-entry-575966/ 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.