Languages Podcasts Polish Polish with John

Bolesny wrzesień – Polish with John #47 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

The beginning of September is the time when many of us remember about the tragic beginning of the Second World War. It was one of the most important periods of Polish history and our country was the most devastated by the horrible war. In the episode, I tell you some fact about the very beginning of the war.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Pierwszy września to szczególny dzień dla uczniów, bo to zazwyczaj jest pierwszy dzień szkoły. Jednak w światowej historii ten dzień zapisał się bardzo boleśnie. Jest to bowiem dzień, kiedy rozpoczęła się druga wojna światowa. I o tej wojnie, o tym początku, chciałbym dzisiaj wam trochę opowiedzieć.

Początek wojny miał swoją tragiczną symbolikę. Niemiecki statek wojenny “Schleswig-Holstein” 25 sierpnia 1939 przypłynął do Gdańska. Miała to być kurtuazyjna wizyta na pamiątkę innego historycznego wydarzenia. Niemcy mówili, że jest to wizyta pokojowa. Niestety kłamali. Kilka dni później, 1 września o godzinie 4:45 (czwartej czterdzieści pięć)  rano ten statek rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Strzały z ogromnych dział statu rozpoczęły drugą wojnę światową.

Tego samego dnia, 1 września, Niemcy zaatakowały Polskę w wielu innych miejscach. Wojska niemieckie przekraczały granicę państwa i niszczyły wszystko co spotkały na swojej drodze. Hitler chciał, żeby to była wojna błyskawiczna, żeby szybko usunąć Polskę z mapy Europy. Nie udało mu się. Walki w Polsce trwały o wiele dłużej niż planował. To był bardzo trudny czas dla Polski. Nasi sojusznicy, Anglia i Francja, wypowiedziały wojnę Niemcom, ale nic nie zrobiły. Gdyby wtedy na Niemcy ruszyły wojska z zachodu, historia świata mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.

Niestety na Zachodzie nikt nie walczył. A potem, 17 września, od wschodu na ziemie polskie ruszyły wojska rosyjskie. Komunistyczne państwo – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, zaatakowało Polskę. Te dwa państwa – nazistowskie Niemcy i komunistyczną Rosję łączył pakt, który podzielił pomiędzy nie całą Europę. Komunizm i nazizm są bardzo podobne do siebie. Nienawidzą wolności, nienawidzą innych.

Druga wojna światowa to był okropny czas dla Polski. Wtedy zginęło kilka milionów Polaków. Celowo zabijano profesorów, ludzi inteligentnych i wszystkich, którzy bronili się przez Niemcami i Rosją. Oba te państwa chciały zamienić Polskę w ziemię niewolników. Dlatego w Polsce powstawały obozy pracy, obozy koncentracyjne. To były straszne miejsca. Ja byłem kilka razy w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wspomienia z tego miejsca to jak wspomnienia z piekła. Podobne obozy tworzyła komunistyczna Rosja, często wywożono ludzi daleko od ich domów, aby na Syberii albo stepach obecnego Kazachstanu pracowali jak niewolnicy. Tam, dalego na wschodzie, wiele rodzin zostawiło swoich krewnych, którzy zmarli w tych nieludzkich warunkach.

Potem, po wojnie, Polska trafiła do komunistycznej części Europy. Chociaż wiele państw nazywało się socjalistycznymi, to socjalizm i komunizm to tak naprawdę to samo. To to samo co nazizm. Te systemy państwowe to systemu totalitarne, gdzie ludzie nie mają wolności. To systemy, które zawsze chciały nowej wojny. Dlatego cieszę się, że dzisiaj żyję w wolnym kraju. Oczywiście, nie wszystko jest doskonałe, ale wolność, którą daje demokracja i kapitalizm jest czymś wspaniałym. Chociaż często politycy ograniczają tę wolność i trzeba o nią walczyć, to dobrze jest żyć w takim kraju. Nie trzeba się bać, że wróg zamknie człowieka w obozie koncentracyjnym albo że w sklepie nie będzie można kupić nic do jedzenia. Oby nigdy nie wróciły już wojny, nazizm, komunizm czy socjalizm.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #47 Bolesny wrzesień [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.