Languages Podcasts Polish Polish with John

Gry komputerowe – Polish with John #29 [A2]

Hobbies and entertainment are important part of our lives. One of the very modern ways of spending your free time is to play computer games. That’s why today in Polish With John I’ll tell you about my favourite games. Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the gaps with adjectives in correct form (Uzupełnij luki przymiotnikami w poprawnej formie):

a. Moja pierwsza gra była bardzo … (interesujący).

b. Ta gra jest bardzo … (wciągający), ale niestety jest bardzo … (drogi).

c. Kupiłem sobie … (nowy) i … (szybki) komputer. Będę mógł teraz grać w … (nowy) gry.

d. Czy te gry są … (oryginalny) czy … (piracki)?

2. Complete the gaps with verbs in correct form (Uzupełnij luki czasownikami w poprawnej formie):

a. Michał … (grać) wczoraj cały wieczór.

b. My bardzo dużo … (grać) w gry komputerowe.

c. Ania, jak długo wczoraj … (grać – ty) na komputerze?

d. Niektórzy … (grać) w gry ekonomiczne, inni wolą przygodowe.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Co tydzień rozmawiamy na inny temat. Dzisiaj chciałbym porozmawiać o grach komputerowych.

Gry komputerowe to rodzaj rozrywki. Kiedyś mówiono gry wideo, ale teraz chyba nikt tak nie mówi. Co ciekawe to ogólnie mówi się “gry komputerowe”, nawet jeżeli na myśli mamy gry na konsole. Dzisiaj gry komputerowe są bardzo popularne i wiele osób gra na komputerze albo konsoli. Kiedyś tak nie było. Komputery były drogie, gry trudno było kupić.

Pamiętam czasy, kiedy jeszcze gry można było przegrywać czyli kopiować. Wtedy bardzo tanio można je było kupić w sklepach komputerowych. Oczywiście, nie było wtedy internetu, więc czytało się magazyny o grach komputerowych, żeby wiedzieć co jest ciekawe, jaka gra może okazać się interesująca. Mój komputer to była Amiga 600. Nie miałem prawdziwego monitora, więc do komputera był podłączony telewizor. Czarno-biały telewizor! Ale i tak świetnie się bawiłem. Jeszcze wcześnij mieliśmy w domu inny komputer – ZX Spectrum Plus. To był komputer mojego taty, ale czasami mogłem na nim pograć. Tamte gry były bardzo, bardzo proste, ale jakie interesujące, jakie wciągające! Człowiek godzinami siedział przed ekranem i grał, grał i grał.

Potem w Polsce zabroniono sprzedawać skopiowane gry. Od tego momentu były nielegalne. Trzeba było kupować oryginały albo szukać pirackich, czyli nielegalnych, kopii. Gry były bardzo drogie, więc pirackie wersje były bardzo popularne. Pamiętam moją pierwszą oryginalną grę. Nazywała się Theme Hospital i polegała na budowaniu szpitala. Trzeba było zarabiać pieniądze, leczyć pacjentów i reagować na różne wypadki.

Ta gra wciągnęła mnie bardzo. Wciągnęła, czyli bardzo mi się podobała i spędziłem dużo czasu grając w nią. Wciągnąć może nas nie tylko gra, ale też serial czy książka. Inne gry, które mnie wciągnęły w tamtym czasie to między innymi Sim City 2000 czy UFO: Enemy Unknown. W pierwszej budowało się miasto, w drugiej trzeba było obronić Ziemię przed najazdem kosmitów.

Z czasem gry były coraz lepsze, a ja miałem coraz lepszy sprzęt, czyli komputer, i mogłem grać w te nowsze gry. Jednak stare często były ciekawsze. Bo choć nie miały super grafiki i niesamowitych efektów specjalnych, to opowiadały bardziej interesującą historię.

Bardzo lubię gry strategiczno-ekonomiczne. Wspominałem już Theme Hospital i Sim City 2000. Inne tego typu tytuły, przy których spędziłem sporo czasu, to między innymi Cywilizacja czy ostatnio Cities Skylines. Na moim kanale Youtube znajduje się kilka filmików jak gram w tę ostatnią grę. Może nie są specjalnie dobrej jakości, ale możecie posłuchać bardziej potocznego polskiego.

Niektórzy mówią, że gry źle działają na graczy, że są za bardzo wciągające i uzależniają. Uważam, że to trochę przesada. Oczywiście mogą być uzależniające, podobnie jak wiele innych spraw. Jednak mogą też działać pozytywnie. Rozwijają myślenie, uczą jak znajdować rozwiązania różnych problemów. Ja nauczyłem się bardzo dużo angielskiego grając właśnie w gry komputerowe. Dlatego nie uważam, żeby były złe. A jakie jest wasze zdanie?

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Proszę też o wsparcie przez serwis Patreon, abym mógł dalej tworzyć dla was materiały do nauki polskiego. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #29 Gry komputerowe [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. interesująca; b. wciągająca, droga; c. nowy, szybki, nowe; d. oryginalne, pirackie;

2. a. grał; b. gramy; c. grałaś; d. grają.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.