Languages Podcasts Polish Polish with John

Jak to jest w Polsce z ekologią? – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #10

The climate summit COP has recently finished in Katowice. It was a big thing for the city and a very prestigious moment. Katowice has been chosen because of many efforts to reduce pollution and introduce more ecological solutions in many industries. So what is happening in Poland as far as ecology is concerned? I talk about this in this episode of “Polish with John” podcast. Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. True or false (Prawda czy fałsz): 

a. Polska produkuje więcej dwutlenku węgla niż Niemcy.

b. Najbardziej ekologicznym miastem w Polsce są Katowice.

c. W Polsce mniej się płaci za wywóz niesegregowanych śmieci.

d. W supermarketach z torby plastikowe trzeba płacić.

2. Put the verbs in the correct form – active or passiv (Uzupełnij zdania czasownikami w poprawnej formie – czynnej lub biernej):

a. W Polsce … (produkować) 7,5 tony CO2 rocznie.

b. Elektrownie wiatrowe … (pozyskiwać) energię z wiatru.

c. Niestety nie wszyscy … (sortować) śmieci.

d. Zgodnie z nowymi trendami wiele rzecz … (używać) wielokrotnie.


Transcript

Witam w dziesiątym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Niedawno zakończył się w Katowicach szczyt klimatyczny. Delegaci z całego świata zjechali się, aby obradować nad tematem zachodzących zmian klimatycznych. Organizacja tak prestiżowej konferencji była wyróżnieniem dla stolicy Górnego Śląska i docenieniem wielu starań czynionych na terenie metropolii, których celem jest walka z zanieczyszeniem i troska o środowisko naturalne. Nie jest to zaskoczeniem. Kilka miesięcy temu Forbes, miesięcznik biznesowy, opublikował raport, z którego wynikało, że Katowice są najbardziej ekologicznym miastem w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że o środowisko trzeba dbać. Chyba nikt nie lubi mieszkać i pracować w miejscach brudnych, śmierdzących i zanieczyszczonych. Jaka jest więc sytuacja w Polsce na tle innych krajów? Często słychać, że u nas w kraju jest najgorzej w Europie. Na szczęście są to fake news, czyli zwyczajne kłamsta. Skąd to wiadomo?

Bank Światowy to nie tylko instytucja finansowa. Udostępnia także wiele różnych, ciekawych danych. Można tam się dowiedzieć, że per capita, czyli na jednego mieszkańca w Polsce produkuje się siedem i pół tony CO2 (dwutlenku węgla). To dużo, jednak porównajmy to z niektórymi naszymi sąsiadami. Niemcy produkują 8,9 tony na mieszkańca, a Czechy aż 9,2 tony. Lepiej wypadają Litwa i Słowacja. Wszystkie te kraje posiadają elektrownie jądrowe, jednak np. w Niemczech są one zamykane, a otwiera się kolejne elektrownie węglowe, czyli ten najbardziej zanieczyszczające środowisko. Jest to między innymi efekt antyjądrowych kampanii Greenpeace. W porównaniu z sąsiadami, sytuacja w Polsce nie wygląda więc tak źle. Czy może być lepiej?

W Polsce powoli rozwija się sieć alternatywnych źródeł energii. Powstają elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne i geotermalne. Wiatrowe pozyskują energię z wiatru, wodne z wody, słoneczne z promieni słonecznych, a geotermalne z ciepła pod powierzchnią Ziemi. Z tych źródeł pochodzi około 14% energii elektrycznej w Polsce. Ta wartość systematycznie rośnie. Jest to więc dobra prognoza na przyszłość.

Co jakiś czas pojawiają się także nowe przepisy mające poprawić sytuację jeżeli chodzi o śmieci, które wyrzucamy, a które przez lata były składowane na wysypiskach śmieci. Obecnie wszystkie śmieci powinny być segregowane, a kto tego nie robi, musi płacić więcej za ich wywóz. W supermarketach natomiast nie można dostać już darmowych albo bardzo tanich reklamówek (czyli plastikowych toreb na zakupy). W ten sposób zużywa się ich dużo mniej.

Modne stają się także mniej spektakularne działania. Coraz więcej osób nie tylko segreguje śmieci, ale stara się jak najmniej ich wytwarzać. Chodzi o to, żeby nie tylko dzielić odpady ze szkła, plastiku i tak dalej i wrzucać je do osobnych koszy na śmieci, ale używać przedmioty wielokrotnie. Im więcej razy użyjemy czegoś, tym mniej rzeczy musimy kupić. Nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale też dbamy o naszą planetę.

Oczywiście jest jeszcze wiele problemów. Sporo osób nie przejmuje się czystością i ekologią. Wyrzucają śmieci gdzie popadnie, na przykład w czasie imprez, dyskotek i koncertów. Po imprezach w okolicach klubów i dyskotek można znaleźć w okolicy buteki, opakowania i inne śmieci. Są też osoby, które z lenistwa nie starają się, aby zadbać o przyrodę. Są też tacy, niestety, którzy ją wprost niszczą – łamią gałęzie i młode drzewa dla zabawy. Palą śmieci w piecach grzewczych zamiast stosować bardziej ekologiczny opał. To bardzo przykre i wstyd mi za tych ludzi.

Chciałbym, aby Polska była pięknym, zielonym i czystym krajem. To samo dotyczy innych krajów i całej planety. Sam staram się zmieniać swoje przyzwyczajenia i dbać coraz bardziej o środowisko tam, gdzie mieszkam. Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie działać podobnie i dbać o ekologię.

To tyle na dzisiaj. Dziękuję za to, że dzisiaj byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podkasty. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John #20 Przyszła zima [A2]

delegat – delegate

obradować – to debate

zanieczyszczenie – pollution

dwutlenek węgla – carbon dioxide

elektrownia jądrowa – nuclear power plant

reklamówka – plastic bag


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. false; b. true; c. false; d. true

2. a. produkuje się; b. pozyskiwać; c. sortują; d. używa się/jest używanych


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.