Languages Podcasts Polish Polish with John

Seriale telewizyjne – Polish with John #16 [A2]

TV serials are much more popular nowadays than they used to be. We know them mostly from Netflix nowadays, but there are a few Polish ones that are not to be found there and certainly worth watching. In this episode of “Polish with John” I recommend some of them. Surely watching them will help you move your Polish to the next level.

Exercises (ćwiczenia):

1. Put the verbs in correct form (Proszę wstawić czasowniki w poprawnej formie): 

a. Dużo osób … seriale. (oglądać)

b. Jaki … twój ulubiony serial? (być).

c. W tym serialu … mój ulubiony aktor (grać).

d. Najbardziej … seriale komediowe.

2. Complete the text with the words given below (uzupełnij tekst słowami podanymi poniżej):

właścicielce, życie, Polski, dworek

Amerykanka polskiego pochodzenia – Lucy – przyjeżdża do (1) … na wiadomość, że odziedziczyła mały dworek we wsi Wilkowyje. Wartość spadku nie jest wielka, więc Lucy zapewne nie porwałaby się na tak daleką podroż gdyby nie to, że rozwiodła się i całe jej (2) … ulega obecnie istotnym zmianom.
Na miejscu – w małej, podlaskiej wsi odnajduje zrujnowany (3) … . Wójt, mający ochotę na odkupienie dworku za bezcen, przed przyjazdem Lucy dodatkowo go „postarza”, żeby na nowej (4) …  wywarł jak najgorsze wrażenie. Czy uda mu się zniechęcić Amerykankę?

(source: https://vod.tvp.pl/video/ranczo,odc-1-spadek,9845317 – adapted)

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Porozmawiajmy dzisiaj o serialach.

Serial to cykl filmów, które mają te same postaci, charakter lub temat. Można powiedzieć, że serial to film w odcinkach. Niektóre mają tylko kilka odcinków, inne bardzo dużo. Jednym z najdłuższych jest z pewnością Moda na sukces, serial który ma prawie osiem tysięcy odcinków! Jest to produkcja amerykańska. Natomiast najdłuższy polski cykl to Klan, który ma już ponad trzy tysiące trzysta odcinków! Ktoś, kto tworzy te seriale musi mieć dużą wyobraźnię.

W Polsce powstało wiele dobrych seriali i na pewno nie opowiem Wam o wszystkich. Wybiorę kilka, które sam oglądałem i mi się podobały.

Jednym z starszych jest Wojna domowa. Serial powstał w latach 1965-1966. To zabawna historia o problemach polskich nastolatków w tamtych czasach. Co się tam nie działo! Choć to film czarno-biały i starszy ode mnie, to bawiłem się bardzo dobrze kiedy oglądałem przygody Pawła i Anuli. W serialu grała Irena Kwiatkowska, była mamą Pawła. To była świetna aktorka i bardzo przyjemnie jest ją oglądać.

Inny bardzo dobry serial z dawnych czasów to Czterdziestolatek. Głównym bohaterem jest inżynier Stefan Karwowski, tytułowy czterdziestolatek. Akcja jest osadzona w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, czyli za czasów PRL’u. Serial jest zabawny, a jednocześnie pokazuje problemy wieku średniego (czyli tego, kiedy ma się ponad czterdzieści lat). Ja mam już trzydzieści pięć i przyznam się, że trochę się boję co to będzie.

Przenieśmy się teraz do lat dziewiędziesiątych. W 1998 roku rozpoczęto produkcję serialu Miodowe Lata. To też jest komedia. Tym razem o dwójce sąsiadów i przyjaciół – motorniczym Karolu Krawczyku oraz Tadeuszu Norku, pracowniku miejskiej kanalizacji. Każdy z nich ma wspaniałą i bardzo rozsądną żonę. Bez nich nasi bohaterowie mieliby ciężko. Ciągle mają różne pomysły jak stać się bogatymi i przez to mają wiele kłopotów. Miodowe lata to nie tylko serial. Serial nagrywany był w teatrze, więc to jednocześnie spektakl teatralny. Byli tam widzowie, którzy oglądali wszystko na żywo.

Muszę opowiedzieć o jeszcze jednym serialu komediowym, który bardzo mi się podobał. Chodzi o Ranczo. Tym razem jesteśmy na wsi, na którą przyjeżdża Lucy, Amerykanka, która dostała w spadku piękny dworek w Wilkowyjach. To jeden z najpopularniejszych polskich seriali, bardzo ciekawy i poruszający także, na wesoło, aktualne problemy społeczne. Na podstawie serialu powstał także film Ranczo Wilkowyje.

W każdym serialu ważna jest obsada, czyli aktorzy, którzy grają różne role. Wspomniałem już o Irenie Kwiatkowskiej. Chciałbym także powiedzieć o bardzo dobrej grze Cezarego Żaka w serialach. Zagrał on Karola Krawczyka w Miodowych Latach oraz bliźniaków – Piotra i Pawła Kozioła w Ranczu. W serialach występowało także wielu innych, bardzo dobrych aktorów i mam nadzieję, że kiedyś więcej Wam o nich opowiem.

Fragmenty, a czasem całe odcinki tych seriali można znaleźć na Youtubie. Ranczo jest na platformie VOD polskiej telewizji. Zachęcam więc do poszukania i obejrzenia chociaż kilku odcinków. To bardzo dobry sposób nauki języka polskiego.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie tego podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku, jak zwykle, zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki.

Jeżeli podoba ci się mój podcast, proszę, wesprzyj mnie na serwisie Patreon! Link jest w opisie.

Zapraszam już za tydzień na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #16 Seriale telewizyjne [A2]

dworek – manor, cottage, countryhouse

kanalizacja – sewerage

wyobraźnia – imagination

czterdziestolatek – a 40-year-old man

na wesoło – in a cheerful way

 


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. ogląda, b. jest, c. gra, d. lubię

2. a. Polski; b. życie; c. dworek; d. właścicielce

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.