Languages Podcasts Polish Polish with John

Budujemy miasto – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #5

Playing video games or just gaming is considered nowadays a sport! I remember my parents telling me that I spent too much time playing computer games. Well, they didn’t know that that was a sport. I’ve learnt a lot of English vocabulary at that time as the games weren’t translated. That’s why I decided to talk about my favourite game – Cities Skylines. I love building virtual cities and there is no better option than this Colosal Order production. If you are into gaming you probably know it already, if not – why not give it a try? If you learn Polish this is a podcast for you, even if you’re not a gamer. Have fun!

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences with the correct form of the words in brackets (Uzupełnij zdania poprawną formą słów w nawiasach): 

a. Wielu rodziców nie … (traktować) poważnie gier komputerowych.

b. Niektórzy od ukazania się gry … (spędzić) tysiące godzin przed komputerem.

c. Wiele osób … (uważać), że gry komputerowe … (móc) mieć zły wpływ na dzieci.

d. W grze Cities Skylines gracz … (stawać) się burmistrzem miasta, … (planować) rozmieszczenie budynków i … (kontrolować) transport publiczny.

2. Complete the text with the given words and phrases (Uzupełnij tekst podanymi słowami i zwrotami):

ekonomii, kreatywności, kontrowersyjny, rynek, gry komputerowe

Wiele osób sądzi, że (a) … mogą wywoływać agresywne zachowania wśród dzieci. Jest to pogląd (b) … i nie wszyscy się z nim zgadzają. Są tacy, którzy sądzą, że wirtualna rozrywka może przyczynić się do wzrostu (c) … , ponieważ w grach często należy szukać nieszablonowych rozwiązań. Inni wskazują na rozwój umiejętności z zakresu (d) …, ponieważ wiele gier opiera się na budowaniu dobrze prosperującej gospodarki. Pomimo różnych opinii i kontrowersji, gry komputerowe to szybko rozwijający się (e) … i ciągle powstają firmy, które tworzą kolejne tytuły.


Transcript

Witam w piątym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Podcasty “Polish with John” to program dla uczących się polskiego. Ta seria skierowana jest do tych, którzy osiągnęli już wyższy poziom w języku polskim – średniozaawansowany i zaawansowany. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu ioannesoculus.com albo pod łatwiejszym do zapamiętania adresem polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie każdego odcinka.

Gry komputerowe to potężna gałąź przemysłu rozrywkowego. Pamiętam, że jeszcze dwadzieścia kilka lat temu mówiono o nich jako o czymś, czym zajmują się tylko dzieci. Nie były traktowane poważnie. Rodzice uważali, że dzieci marnują czas przy komputerze. Trudno się nie zgodzić z jednym – już wtedy gry były wciągające i niekiedy trudno było oderwać się od monitora.

Jedną z gier, która w tamtych czasach zajmowała mi wiele czasu było SimCity 2000. Bardzo prosta w porównaniu do dzisiejszych tytułów, ale mimo to niesamowicie ekscytująca. Gracz stawał się burmistrzem miasta, które dopiero miało powstać. Nie było więc ani jednego domu, ani jednej drogi i wszystko należało dopiero zbudować. Oczywiście należało zapewnić wszystkie podstawowe usługi w mieście, czyli transport, policję, straż pożarną czy dostęp do edukacji. Zabawa w planowanie potrafiła trwać całymi godzinami, dniami, a nawet tygodniami.

Z czasem pojawiały się kolejne tytuły w serii SimCity, choć ja grałem tylko w jeden – SimCity 3000. Kolejne kusiły, szczególnie ostatni tytuł w serii – wyglądał wspaniale na reklamach. Byłem już bliski kupienia, ale gra okazała się porażką i ostatecznie nie zdecydowałem się na zakup. Była to słuszna decyzja, bo w 2015 roku ukazała inna gra z gatunku tych, w których buduje się miasto. Choć nie kupiłem jej od razu, to wiedziałem, że to jest coś, co muszę mieć.

Cities Skylines zachwyciło wirtualnych urbanistów. Gra jest rozbudowana, gracz kontroluje całe miasto, dba o transport publiczny wyznaczając trasy autobusów, metra czy kolei. Musi zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Do tego miasto musi być piękne, zielone, aby wszyscy byli zadowoleni. Od momentu powstania gry sami gracze tworzą nowe budynki i ulepszenia. Twórcy, czyli Colossal Order, zdecydowali się dać dużą wolność twórcom. Dzięki temu gracze mogą tworzyć nowe budynki, a także mody, czyli modyfikacje oryginalnej gry pozwalające na wprowadzenie znacznych zmian w rozgrywce. Dzięki modom można np. precyzyjniej budować drogi albo przesuwać obiekty na mapie tak, aby znalazły się dokładnie tam, gdzie chcemy. Co do milimetra.

Moja przygoda z grą rozpoczęła się prawie dwa lata temu. Zacząłem budować swoje pierwsze miasto i nie mogłem się oderwać. Obecnie posiadam wszystkie dodatki, które czynią grę jeszcze bardziej atrakcyjną. Korzystam też z modów, więc mogę projektować moje miasta w najdrobniejszych detalach. Spędziłem przy tej grze ponad 230 godzin i na pewno spędzę jeszcze więcej. Nie jestem jednak nawet blisko czołówki najbardziej zakręconych graczy.

Są osoby, które spędziły z Cities Skylines tysiące godzin. Niektórzy budują wspaniałe miasta, piękne w każdym detalu, inni po prostu się bawią. Czasami oglądam na YouTubie filmy innych graczy. Ich miasta przypominają mi makiety, które tworzą pasjonaci. Dbają o każdy szczegół, każdy krzak czy kosz na śmieci. Jest to bardzo żmudna i precyzyjna praca, ale rezultaty są potem oszałamiające.

Na koniec ciekawostka. Jedno miasto w Finlandii, Hämeenlinna, chciało zagospodarować niewykorzystany dotychczas teren w mieście. Stworzyli więc mapę miasta w grze i każdy mógł zagospodarować tą przestrzeń. Z tego co się dowiedziałem to eksperyment okazał się sukcesem i wiele osób nadesłało swoje zgłoszenia. Może to jest przyszłość projektowania miast?

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że się podobało, a temat był interesujący. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka, mały słowniczek z trudniejszymi wyrazami oraz ćwiczenia. Na stronie możecie także zapisać się na mój newsletter, w którym od czasu do czasu dzielę się poradami jak uczyć się języków obcych. Będę wdzięczny także za wsparcie przez serwis Patreon, gdzie można wspierać swoich ulubionych twórców. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już wkrótce! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #5 – Budujemy miasto

marnować czas – to waste time

wciągający – gripping, addictive (film, book)

porażka – failure

okazać się porażką – idiom to turn out to be a very bad, poorly made thing

co do milimetraidiom very precisely

zakręcony – about a person unconventional, unusual, crazy


Music used in the podcast:

“The Show Must Be Go” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. traktuje, b. spędzili, c. uważa; mogą, d. staje; planuje; kontroluje. 

2. a. gry komputerowe; b. kontrowersyjny; c. kreatywności, d. ekonomii; e. rynek


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.