Languages Podcasts Polish Polish with John

Samowolka budowlana – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #4

There are many famous places all around the world and they’re usually a reason to be proud of. Not in Barcelona! It turns out that the local mayor forced the organisation responsible for the construction on Sagrada Familia to pay an enormous amount of money as a fine for building the church without a permit. Millions of tourists coming to the city and visiting the place with all the money they leave seem not to be enough for Ada Colau, the mayor. Well, it’s a controversial topic, so leave your comment if you want. But before you do it, listen to the newest episode of Polish With John dla Zaawansowanych.

Exercises (ćwiczenia):

1. Answer the question (Odpowiedz na pytania): 

a. Co to jest powieść debiutancka?

b. Po ilu latach od wydania Dożywocia ukazała się kontynacja Siła Niższa?

c. Kim jest Licho?

d. Akcja której książki (których książek) rozgrywa się we Wrocławiu?

2. Complete the tekst (Uzupełnij tekst):

Barcelona jest dużym … w Hiszpanii. Jednym z najbardziej znanych … Barcelony jest Sagrada Familia. Została … przez znanego architekta Antonio Gaudiego. Co roku miliony … z całego świata przyjeżdżają, żeby ją zobaczyć.


Transcript

Witam w czwartym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Podcasty “Polish with John” to program dla uczących się polskiego. Ta seria skierowana jest do tych, którzy osiągnęli już wyższy poziom w języku polskim – średniozaawansowany i zaawansowany. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu ioannesoculus.com albo pod łatwiejszym do zapamiętania adresem polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie każdego odcinka.

Zazwyczaj w moich podcastach opowiadam o sprawach związanych z Polską lub językiem polskim. Dzisiaj jednak przeniesiemy się do słonecznej Hiszpanii. Nie pójdziemy jednak na plażę, ale udamy się do kościoła Sagrada Familia w Barcelonie. Kościoła, który już od ponad stu trzydziestu lat jest w budowie i chociaż nie jest ukończony, to przyciąga co roku miliony turystów z całego świata. Ja także, kiedy byłem w Barcelonie musiałem zobaczyć tą budowlę. Był to jeden z powodów, dla których odwiedziłem właśnie to miasto. Sagrada Familia została zaprojektowana przez sławnego architekta Antonio Gaudiego, którego projekty są ozdobą miasta i przyciągają turystów.

Powodem tego podcastu jest komiczna, moim zdaniem, decyzja władz Barcelony. Prezydent miasta, pani Ada Colau z dumą ogłosiła, że budowa jest nielegalna, a miasto porozumiało się z Kościołem, który teraz musi zapłacić 36 milionów euro kary za budowę bez zezwolenia, czyli samowolę budowlaną. Pieniądze oficjalnie zostaną przeznaczone głównie na transport publiczny. Jednak sam fakt, że od budowy, która rozpoczęła się 136 lat temu wymaga się takiego zezwolenia, wzbudza śmiech. Tym bardziej, że stosowne decyzje miały być wydane jeszcze przed rozpoczęciem prac przez miasto Sant Martí de Provençals (zapewne nie wymówiłem tej nazwy poprawnie). Pod koniec XIX wieku było to niezależne od Barcelony miasto.

Barcelona czerpie olbrzymie korzyści finansowe z turystów przybywających dziesiątkami tysięcy każdego dnia. Między innymi dzięki nim jest to jedno z najbogatszych miast Hiszpanii. Hotele, restauracje i inne firmy płacą podatki, dają zatrudnienie, czyli przyczyniają się do ogólnego dobrobytu mieszkańców. Oczywiście duży ruch turystyczny ma swoje złe strony. Miasto jest bardziej zatłoczone i droższe. Nie każdy lubi mieszkać w ruchliwym centrum, jednak każdy lubi korzystać z pieniędzy, które turyści zostawiają w mieście.

Pani prezydent, Ada Colau, reprezentująca skrajnie lewicowe ugrupowania zapewne chciałaby zupełnie wykreślić kościoły z krajobrazu miasta. Jednak to także dzięki nim miasto ma pieniądze, a to oznacza, że może się rozwijać i lepiej dbać o mieszkańców. Wydaje się, że tą decyzją rada miasta zrobiła z siebie pośmiewisko na świecie. To jakby narzekać, że kura znosząca złote jajka czasami też załatwia potrzeby fizjologiczne.

Z drugiej strony, czytając artykuły opisujące zaistniałą sytuację i tłumaczenia podawane przez urząd miasta przyszła mi do głowy następująca, przewrotna myśl. Dlaczego nie zrobić kolejnego kroku. Skoro się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B, trzeba być konsekwentnym. Należałoby sprawdzić, czy zabytkowe, średniowieczne kamienice w centrum miasta mają odpowiednie pozwolenia czy może są samowolą budowlaną. Co z pozostałościami po dawnej rzymskiej osadzie? Może należałoby rozebrać starożytne kolumny, bo nie ma kto zapłacić za wydanie zezwolenia?

Co myślicie o decyzji pani prezydent Barcelony? Czy biurokracja powinna być ważniejsza od zdrowego rozsądku?

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że się podobało, a temat był interesujący. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka, mały słowniczek z trudniejszymi wyrazami oraz ćwiczenia. Na stronie możecie także zapisać się na mój newsletter, w którym od czasu do czasu dzielę się poradami jak uczyć się języków obcych. Będę wdzięczny także za wsparcie przez serwis Patreon, gdzie można wspierać swoich ulubionych twórców. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już wkrótce! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #4 – Samowola budowlana

samowola – lawlessness

nielegalny – illegal

dobrobyt – prosperity

pośmiewisko – laughing stock

kura znosząca złote jajkalitteraly: a hen laying golden eggs; golden goose


Music used in the podcast:

“The Show Must Be Go” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. Powieść debiutancka (debiut) to pierwsza opublikowana powieść autora/autorki., b. Po sześciu,, c. Aniołem (w bamboszkach), d. Nomen Omen oraz Toń

2. a. miastem; b. zabytków/miejsc/kościołów; c. zaprojekotwana, d. turystów/ludzi;


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.