Languages Podcasts Polish Polish with John

Święto Niepodległości – Polish with John #15 [B1]

Poland celebrated yesterday it’s 100 anniversary of regaining independence. I want to share with you a little bit of Polish history in this episode.

Exercises (ćwiczenia):

1. Answer the questions (Odpowiedz na pytania): 

a. Jakie kraje okupowały Polskę w czasie rozbiorów?

b. Jakiego dnia w Polsce jest obchodzony Dzień Niepodległości?

c. Jakie inne święto jest wsponiane w odcinku?

d. Czy w czasach komunizmu można było świętować 11 Listopada?

2. Complete sentences with the words given below (uzupełnij zdania słowami podanymi poniżej):

rozmawia się, walczyć, świętuje, idzie

a. Wiele osób … Dzień Niepodległości biorąc udział w marszu w Warszawie.

b. Po pierwszej Wojnie Światowej Polacy musieli … o nowe granice państwa.

c. Z okazji Święta Niepodległości dużo osób … na specjalne koncerty.

d. W Polsce dużo … o wolności i jak ją dobrze wykorzystać.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chce pomóc Wam w nauce języka polskiego. Opowiem Wam dzisiaj o polskim Święcie Niepodległości.

Święto Niepodległości obchodzimy w Polsce 11 listopada. Tego dnia, w 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Wcześniej ziemie polskie okupowały Rosja, Niemcy (wtedy nazywały się Prusami) oraz Austria. Najtrudniejsza sytuacja była w Rosji i Prusach, bo tam najbardziej nie lubiano Polaków. Dlatego koniec tego czasu jest tak ważny w naszej historii. Odzyskaliśmy dom, nasz kraj, Polskę.

Pierwsze lata wolności były bardzo trudne. Trzeba było walczyć o polską ziemię, bo nie było wyznaczonych granic. Polacy z różnych miejsc chcieli być w Polsce, dlatego walczono o to między innymi na Śląsku czy w Wielkopolsce. Bardzo dużym zagrożeniem była komunistyczna Rosja. W 1919 roku Armia Czerwona, bo tak nazywała się armia rosyjska, zaatakowała Polskę. Młode państwo musiało się bronić. Na szczęście udało się – dlatego mamy jeszcze jedno święto piętnastego sierpnia w rocznicę Cudu nad Wisłą, czyli bitwy warszawskiej, kiedy pokonaliśmy Rosję. Gdyby Rosja wygrała, zaatakowałaby Niemcy i inne kraje, zmuszając je do przyjęcia komunizmu.

To był trudny czas dla Polski. Nowe państwo budowano prawie od nowa, bo ziemie polskie były podzielone przez ponad sto lat. Różniły się od siebie bardzo i były inaczej administrowane. Jednak całe społeczeństwo pracowało ciężko. Szybko rozwijała się kultura i gospodarka.

Niedługo cieszono się wolnością w Polsce. W 1939 roku Niemcy i Rosja zaatakowały Polskę i zniszczyły nasz kraj. Po drugiej Wojnie Światowej Polska była rządzona przez komunistów i musiała słuchać rozkazów z Moskwy. Święto 11 Listopada zostało zakazane. Komuniści nie chcieli słyszeć o wolnej Polsce, woleli kraj, który był podporządkowany Związkowi Radzieckiemu. Sytuacja zaczęła się zmieniać w latach osiemdziesiątych, ale naprawdę można było świętować dopiero od 1989 roku.

11 Listopada to bardzo ważny dzień i co roku wiele osób dyskutuje i zastanawia się nad tym, co to jest wolność i jak dobrze z niej korzystać. Jest to też okazja do świętowania i setki tysięcy osób w tym dniu bierze udział w marszach i innych wydarzeniach.

Osobiście bardzo się cieszę, że żyję w wolnym kraju, że mogę mówić po polsku. W czasie zaborów nie było to takie proste. W szkołach nie wolno było mówić w języku ojczystym. Za komuny natomiast nie wolno było sprzeciwiać się systemowi komunistycznemu. Dzisiaj na szczęście Polska jest wolna, a nie socjalistyczna czy komunistyczna.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie tego podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku, jak zwykle, zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki.

Jeżeli podoba ci się mój podcast, proszę, wesprzyj mnie na serwisie Patreon! Link jest w opisie.

Zapraszam już za tydzień na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #15 Święto Niepodległości [B1]

Glossary

niepodległość – independence

rządzić – to rule, to govern

brać udział – take part

język ojczysty – native language

świętować – to celebrate

 


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. Rosja, Niemcy (Prusy) i Austria, b. 11 listopada, c. 15 sierpnia – rocznica Cudu nad Wisłą (Bitwy Warszawskiej), d. nie

2. a. świętuje; b. walczyć; c. idzie; d. rozmawia się

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.