Languages Podcasts Polish Polish with John

Zdrowie jest najważniejsze – Polish with John #7

Although it is still summer in the calendar, but the days are getting shorter and cooler, so here is a podcast episode about health and two common autumn/winter illnesses – a cold and flu. I really hope that all the vocabulary used in the episode wouldn’t be necessary for you!

Exercises (ćwiczenia):

1. True or false (Prawda czy fałsz): 

a. Najlepsze lekarstwo na przeziębienie to leżenie w łóżku.

b. Kiedy mamy grypę, to zawsze mamy katar.

c. Lekarze zawsze zalecają brać antybiotyki.

d. Bez recepty nie kupimy wszystkich leków w aptece.

2. Put the noun from the brackets in accusative form (Wstaw rzeczowniki z nawiasów w bierniku):

a. Boli mnie gardło i mam … (kaszel).

b. Kupiłem w aptece … (lekarstwa).

c. Lekarz wypisuje … (recepta).

d. Gdy ktoś jest przeziębiony powinien pić … (gorąca herbata) z miodem.

Transcript

Cześć! Witajcie w nowym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i pomagam uczyć się polskiego. Zbliża się jesień. Jest to czas, kiedy łatwiej się przeziębić albo złapać grypę. Dlatego opowiem wam co robić, kiedy jest się chorym.

Najpopularniejsze jesienne i zimowe choroby to przeziębienie i grypa. Kiedy ktoś jest przeziębiony to ma katar i kaszel. Często wydmuchuje nos i kaszle. Osobę przeziębioną zwykle też boli gardło. Jeżeli ktoś ma grypę to nie zawsze ma katar. Objawy grypy, czyli to po czym poznać, że ktoś jest chory na grypę, to między innymi ból głowy i gorączka. Gorączką nazywamy wysoką temperaturę ciała, wyższą niż normalna.

Bardzo ważne jest, żeby wyleczyć chorobę. Dużo pracujemy i często nie chcemy leżeć w łóżku. Jednak to jest najlepsze lekarstwo. Na przeziębienie najlepiej jest zrobić sobie gorącej herbaty z miodem albo sokiem malinowym, a potem wejść do łóżka i wygrzać się.

Podobnie, gdy chorujemy na grypę. Trzeba leżeć w łóżku, pić gorącą herbatę. Pomaga też gorący rosół z kury. Mamy zawsze mówią też, że trzeba jeść czosnek i cebulę. Lekarze mówią, żeby nie brać niepotrzebnie antybiotyków – lepiej odpocząć i wyleczyć się naprawdę. Grypa może nas osłabić na dłużej niż przeziębienie.

Jeżeli choroba się nie kończy, to trzeba iść do lekarza. Lekarz powie co należy robić, jakie lekarstwa trzeba zażywać. Wypisze nam receptę, czyli taki dokument, dzięki któremu będziemy mogli kupić wszystkie potrzebne lekarstwa w aptece.

Kiedy przyjdą chłodniejsze dni trzeba pamiętać o tym, żeby się ciepło ubierać. Nie za ciepło, ale nie można wychodzić lekko ubranym, kiedy jest chłodno i wieje. W zimie przyda się też czapka i szalik.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcesz lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziesz tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki. Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #7 Zdrowie jest najważniejsze [A2]

Glossary

przeziębienie – a cold (przeziębić się – to catch a cold)

grypa – flu

wydmuchać nos – to blow one’s nose

kaszleć – to cough


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. true, b. false, c. false, d. true

2. a. kaszel, b. lekarstwa, c. receptę, d. gorącą herbatę

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.