Languages Learning Podcasts Polish Polish with John

W galerii handlowej – Polish with John #8

This time let’s go to “galeria handlowa” – a kind of a big shopping centre which you’ll find in every bigger city.

Exercises (ćwiczenia):

1. True or false (Prawda czy fałsz): 

a. Największe centrum handlowe w Polsce jest w Warszawie.

b. W galeriach handlowych jest bardzo mało rodzajów sklepów.

c. W galerii handlowej ludzie potrafią spędzać bardzo dużo czasu.

d. Zakupy w galerii mogą być bardzo drogie.

2. Match the thing with the shop where you can buy it (połącz przedmioty ze sklepem, w którym można to kupić):

a. kurtka

b. owoce

c. komputer

d. książka

księgarnia, sklep spożywczy, sklep RTV AGD, sklep odzieżowy

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chce pomóc Wam w nauce języka polskiego. W Polsce jest wiele ciekawych galerii. W wielu z nich można zobaczyć obrazy i inne dzieła sztuki. Są też galerie, do których chodzi się na zakupy, czyli centra handlowe. Dzisiaj o nich wam opowiem.

Kiedyś dużych sklepów było bardzo mało. Potem zaczęło ich przybywać i były coraz większe. Obecnie największe centrum handlowe w Polsce nazywa się “Manufaktura” i jest w Łodzi. Ma 110 tysięcy metrów kwadratowych. To jest 16 boisk piłkarskich. W każdym większym mieście w Polsce jest nawet kilka galerii handlowych.

Co można kupić w galerii handlowej? Prawie wszystko. Zazwyczaj jest tam supermarket, w którym można kupić bardzo różne rzeczy w niskich cenach. Są też sklepy z odzieżą, elektroniką a nawet sklepy zoologiczne. Można napić się tam kawy albo zjeść obiad, bo w takich centrach są kawiarnie i restauracje. Często jest też kino a nawet siłownia i poczta. Takie małe miasto w mieście. W Katowicach w galerii jest nawet mały teatr.

Wiele osób lubi robić zakupy w galeriach, bo wszystkie sklepy są w jednym miejscu. To bardzo wygodne. Nie zawsze jednak szybkie. Często ludzie spędzają dużo czasu wybierając nowy telewizor czy przymierzając ubrania. Robienie zakupów to nie zawsze jest łatwa sprawa. Wiele sklepów zaprasza i zachęca promocjami. Trzeba uważać, bo łatwo wydać bardzo dużo pieniędzy!

Galerie są drogie. Jeżeli ktoś chce zrobić zakupy tanio, to powinien iść gdzie indziej. Jest wiele innych sklepów z dobrymi ubraniami i innymi rzeczami w różnych miejscach miasta. Jeżeli jest ładny słoneczny dzień, to lepiej spędzić czas w parku niż na zakupach.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki. Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #8 W galerii handlowej [A2]

Glossary

przymierzać ubrania – to try on clothes

 


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. false, b. false, c. true, d. true

2. a. kurtka – sklep odzieżowy; b. owoce – sklep spożywczy; c. komputer – sklep RTV AGD; d. książka – księgarnia

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.