Rozjemca wraca na półki po dobrych kilku latach od pierwszego wydania, które już dawno, dawno temu znikło z księgarń. Tom otwiera cykl właśnie pod tytułem Siewca Wojny, którego zaś kontynuację zaplanowano już za niedługo, bo w przyszłym roku!
Brandon Sanderson (ur. 19 grudnia 1975 w Lincoln w stanie Nebraska) — amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania. Zadebiutował wydaną przez Tor Books w maju 2005 powieścią fantasy Elantris. Po śmierci Roberta Jordana, autora cyklu fantasy Koło Czasu, Brandon Sanderson został wybrany przez żonę zmarłego, Harriet Rigney, aby dokończył ostatni, 12. tom tej serii. Z uwagi na obszerność materiału przygotowanego przez Jordana został on wydany w trzech częściach! Dwukrotny laureat nagrody Hugo.
[Źródło: Wikipedia.pl]
Od Wielowojnia minęło już bardzo wiele czasu. Część społeczeństwa nawet nie pamięta już tego smutnego dla królestw okresu, jednakże Idris i Hallandren ciągle pałają do siebie, miej lub bardziej ukrytą, nienawiścią. Chociaż górski, piękny i malowniczy krajobraz otaczający sąsiednie miasta mógłby sugerować sielankowe życie, jest wręcz przeciwnie. Hallandren skrupulatnie przejmuje wszystkie górskie szlaki handlowe, przez co staje się naprawdę potężnym królestwem, co grozi Idris upadkiem gospodarczym. Nadzieją na utrzymanie się na powierzchni, oraz wyczekiwany pokój, jest ślub jednej z dwóch córek władcy Idris z potężnym Królem-Bogiem niebezpiecznego sąsiada. Owe córki są jednak ze sobą bardzo zżyte a ich młode, pełne sprytu umysły zaczynaj knuć plan, jak wywinąć się z tego niewygodnego interesu królestw. Zaczyna się niebezpieczna gra o być albo nie być. Która strona okaże się zwycięska?
Książka Sandersona to znakomite fantasy dopracowana pod każdym względem. Znajdziemy tu niebanalne i oryginalne uniwersum, którego opisy naprawdę zapierają dech w piersiach. Fabularne problemy: zmaganie dwóch konkurentów o lepszą pozycję i bogactwo. Coś, co każdy z nas zapewne zna z codzienności. Bohaterowie to najsilniejszy punkt całości, i chociaż nie miałem zbyt wiele do czynienia z innymi powieściami Sandersona, to wiem z licznych opinii, że w każdym z jego dzieł właśnie barwne postacie przyciągają uwagę czytelników najmocniej. Obie siostry — Vivenna i Siri —stanowią znakomity kontrast tego, co dzieje się w ich królestwie i otoczeniu. Mają w sobie wiele młodzieńczej naiwności, która pozwala im na sięgnięcie dalej, niż każdy inny miałby odwagę. Jednocześnie są niezwykle inteligentne i przebiegłe, co daje im przewagę nad przeciwnikiem w tej niebezpiecznej misji. W dodatku obie, mimo wspólnych cech, bardzo się od siebie różni. Widać tutaj pojedynek oazy spokoju i rozwagi Siri ze sprytem i ogólną nadpobudliwością Vivenny. Obie jednak w dziwny sposób się uzupełniają, co jest znakomite. Ich losy naprawdę czyta się szybko i przyjemnie.
Nowe wydanie powieści jest zdecydowanie piękniejsze od poprzedniego. Widać, że niegdyś graficy MAGa byli mało doświadczeni i nie potrafili przyciągnąć czytelników. Tym razem dostajemy gotowy, bardzo ładnie oprawiony produkt z ilustracją okładkową, nikogo innego, jak Dominika Brońka, który ubarwia chyba większość znakomitych dzieł na naszym rynku i robi to w sposób istnie magiczny. Powieść czyta się szybko i przyjemnie, a to także zasługa wieloletniego doświadczenia pisarza. Bardzo fajnie, że wydawnictwo wypuszcza aktualnie wznowienia danych serii, czy nawet danych autorów w jednakowej szacie graficznej. Jest to zabieg bardzo pozytywnie odbierany przez osoby, które lubią posiadać domowe bibli0teczki.
Rozjemca z pewnością sprawi, że poważniej wezmę się za książki Sandersona. Nigdy nie ukrywałem, że wolę polskich autorów, są jednak pozycje, światowe bestsellery, które wręcz trzeba poznać. Z przyjemnością polecam pierwszy tom Siewcy Wojny i czekam oczywiście z niecierpliwością na kontynuację!
Zapowiada się interesująco 🙂 !
Lubię książki Sandersona, ale ta w szczególności zapadła mi w pamięci. Chyba dlatego, że sama utożsamiam się z bohaterką w dużym stopniu !
Recenzja wydała się na tyle ciekawa, że chyba kupie tę książkę.