Wieści

Gina Damico, “Zgon”

Written by Ioannes Oculus
Gina Damico, "Zgon"

Gina Damico, “Zgon”

Wujek żniwiarz niekoniecznie musi okazać się nudnym rolnikiem. Szesnastolatka na wsi niekoniecznie musi się nudzić… 

Gina Damico, Zgon, tłum. Dominika Repeczko, Dawid Repeczko, (tyt. org. Croak), [Fabryka Słów], Lublin 2013

Kup książkę Zgon już teraz w Centrum Taniej Książki!

Gina Damico wychowała się w Syracuse. Ma wykształcenie teatralne i socjologiczne. Od zawsze fascynuje się tajemnicami zbrodni i morderstwa. Długo szukała pracy idealnej i w końcu ją znalazła. Zgon to jej pierwsza powieść. Autorka łączy w niej swoje zainteresowania ze zdobytym wykształceniem.

Lex ma 16 lat i właśnie przechodzi bardzo trudny okres. Od jakiegoś czasu stała się agresywna, nieznośna i brutalna. Wszystkie swoje problemy rozwiązuje siłą, nie ma osoby, która nie doświadczyłaby ugryzienia, kopnięcia czy zwyczajnie ciosu. Lex ma siostrę bliźniaczkę, która różni się od niej pod każdym możliwym względem. Kiedyś było inaczej. Kiedyś obydwie były spokojnymi, uśmiechniętymi dziewczętami. W czy więc tkwi problem? Dlaczego Lex w ciągu kilku miesięcy stała się postrachem szkoły a rozmowy z rodzicami odbywa… przywiązana do krzesła?

Rodzice Lex decydują się wysłać dziewczynę na wakacje do wujka Morta. Wujaszek mieszka w miejscowości o wymownej nazwie „Zgon” i trudni się rolnictwem. Nastolatka powinna przez dwa miesiące pracy w polu i doglądania zwierząt uporać się ze swoimi problemami, wystygnąć, przemyśleć swoje zachowanie i zwyczajnie uspokoić się. Okazuje się jednak, że Mort wcale nie jest rolnikiem a wieś nie jest ani spokojna, ani wesoła. Jej mieszkańcy trudnią się bowiem… odbieraniem życia. W odpowiednim momencie, kiedy delikwent wydaje swoje ostatnie tchnienie, do akcji rusza para w składzie: Żniwiarz i Zbierający. Żniwiarz uwalnia duszę człowieka a Zbierający umieszcza ją w kuli, która trafia później do banku a stamtąd w miejsce noszące nazwę PoŻycie.

Lex po krótkim szkoleniu zostaje Żniwiarzem. Praca ta okazuje się trudna, wyczerpująca i niewdzięczna. Wyobraź sobie, że zjawiasz się aby zabrać duszę ofiary morderstwa, podczas gdy złoczyńca jest ciągle w pobliżu. I nie możesz zareagować! Masz do wykonania zadanie i tylko to jest ważne… Kilku młodszych Żniwiarzy trafia na niewyjaśnione śmierci. Istnieje podejrzenie, że sprawcą może być ktoś z wewnętrznych struktur. Młodzi na własną rękę będą próbowali rozwiązać tę zagadkę narażając się na ogromne niebezpieczeństwo. Pozostaje jeszcze kwestia tego, że Lex po wakacjach powinna wrócić do domu i do szkoły. Czy tak się stanie? Tego dowiecie się czytając książkę.

Gina Damico napisała rewelacyjną powieść, która dla mnie mogłaby spokojnie zostać sklasyfikowana jako urban fantasy. Jest miasto, jest mrok, jest tajemnica. Książkę czyta się szybko, akcja wciąga do tego stopnia, że sama nie wiedziałam, kiedy dotarłam do końca. I tu zaskoczenie, bo historia kończy się w sposób otwarty, więc czekam z niecierpliwością na kolejne jej części. Dawno nie czytałam tak interesującej książki i jeśli jest to powieść młodzieżowa, chętnie będę młodzieżą! 🙂

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • W pełni się z Tobą zgadzam. Jest bardzo pozytywnie zaskoczona, bo nie obiecywałam sobie wiele po tej książce. Nie oceniaj książki po okładce? Dlaczego? Okładka jest świetna i tylko do modnego trendu podczepiania książek pod rodzaj muzyki mogę się przyczepić – bo po co? Hmm, reklama dźwignią handlu. Czekam na ciąg dalszy ;).

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.