Wieści

Brian Johnson, “Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna Mózgów”

Written by Ioannes Oculus
Brian Johnson, "Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna Mózgów"

Brian Johnson, “Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna Mózgów”

Tajne badania naukowe i ich zastosowanie w czasie drugiej wojny światowej. Poznaj zaskakujące projekty które zmieniły oblicze wielu bitew i wprowadziły w życie całkowicie nowe technologie.

Brian Johnson, Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna Mózgów, [Zysk i S-ka], Poznań 2013

Druga wojna światowa była historycznym wydarzeniem, które do teraz budzi wiele kontrowersji, dyskusji oraz niesie za sobą kilka niewyjaśnionych zagadek. Od dawna wiadomo, że dwaj główni wrogowie – Niemcy oraz Wielka Brytania prowadzili szerokie starania by wyprzedzić przeciwnika chociaż na krok. Prócz naturalnych zmagać wojennych, strategia wygrania wojny była dokładnie opracowywana przez powołanych naukowców i badaczy, którzy mieli jak najszybciej zmniejszyć technologiczną przewagę przeciwnika. Podczas wojny pojawiło się wiele nowych wynalazków, które do teraz służą zarówno wojsku jak i ludziom.

Książka jest oparta na telewizyjnym cyklu BBC The Secret War. Autor wiele zawdzięcza całemu sztabowi ludzi, którzy przez lata gromadzili materiały do sześciu odcinków tego dokumentu. Nie powstałaby, gdyby nie ciężka praca wielu badaczy, którzy swoje zawodowe odkrycia udostępnili autorowi. Książka opowiada o licznych tajnych projektach naukowych, prowadzonych w czasie drugiej wojny światowej. Poznajemy dokładnie kilka poważnych wynalazków, dzięki którymi wojna potoczyła się tak a nie inaczej. Książka opowiada o specjalnych radarach, dzięki których niemiecka flota powietrzna – Luftwaffe mogła z wielką precyzją bombardować Wielką Brytanie. Poza tym dowiadujemy się o specyfikacji pocisków rakietowych V1 i V2, o konstrukcji niemieckich U-Bootów wyposażonych w zaawansowaną technikę ataku, o echosondach czy minach magnetycznych a przede wszystkim o Enigmie – maszynie kodującej która swego czasu była wielką zagadka wojennych poczynań szpiegów.

Dzieło Johnsona to znakomita i bogata w historię opowieść o tajemniczych zmaganiach naukowych. Książka, co wielce mnie cieszy, napisana jest niezwykle luźno, historia podana jest w bardzo przyjemnym stylu, przez co czytelnik średnio znający się na rzeczy z wielką radością zagłębi się w treść książki. Jednocześnie jednak autor skrupulatnie analizuje wszelkie zagadnienia, popisując się wiedzą nie tylko historyczną, ale też fizyczną czy chemiczną. Łączy ze sobą ściśle naukowe informację, które na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się nużące, z ciekawym tłem historycznym oraz niewątpliwie talentem luźnego posługiwania się słowem pisanym, przez co dostajemy wielce zadowalający wynik, a książka jest dokumentem wartym polecenia.

Wiele interesujących przemyśleń autora oraz opisów wykonywanych krok po kroku eksperymentów pokazuje potencjalnemu czytelnikowi nieznaną stronę zmagań drugiej wojny światowej. Jest to na pewno gratka dla każdego człowieka, którego ciekawi tajemnica nazistowskich badań naukowych. Kwintesencją całości jest jednak obszerny, ostatni rozdział, mówiący o Enigmie. To ona w końcu przysporzyła najwięcej trudu szpiegom i co najlepsze, jest w tej zagadce także znaczący polski akcent! Do tego dochodzą też liczne czarno-białe fotografie, które obrazują nam najpotrzebniejsze elementy treści. Zapraszam zatem do sięgnięcia po lekturę i udania się w małą podróż w czasie, dzięki której zmieni się co nieco spojrzenie na historię wojny. Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.