Fantastyka Recenzje

Ilona Andrews — Magia kąsa (wyd. 2)

Written by Ioannes Oculus

Cykl o Kate Daniels to jeden z najbardziej rozpoznawalnych serii urban fantasy! W Polsce seria ta cieszyła się ogromną popularnością, lecz od dłuższego czasu dość trudno było te książki dostać. Fabryka Słów wyszła naprzeciw temu problemowi wydając wznowienie całej serii — co jest naprawdę pozytywną wiadomością! Nowa, odświeżona szata graficzna z pewnością przypasuje Wam do domowej biblioteczki i pozwoli przenieść się do wspaniałego i niebezpiecznego świata magii.

Świat po magicznej apokalipsie. Postęp techniczny był u szczytu swojego rozwoju, gdy do Atlanty wróciła magia i zniszczyła właściwie całą technologię. Fale  energii pojawiają się bez ostrzeżenia i znikają równie nagle. Gdy magia napływa, cała technologia zamiera — samoloty spadają, samochody nie działają, brakuje elektryczności. Kiedy magia odpływa, znów zaczyna działać technologia. W takim świecie przyszło żyć Kate Daniels. Pyskata dziewczyna, w której żyłach płynie krew i czary. Gdy dowiaduje się o śmierci swojego opiekuna, musi dokonać wyboru: komu zaufać, z kim współpracować. Spojrzeć w oczy Władcy Bestii i dołączyć do Gromady? Aby dopaść winnego wykorzysta wszystko, czym dysponuje: nadnaturalne zdolności, doskonałą biegłość w walce mieczem, zaawansowaną technikę i szemrane znajomości…

Z okazji premiery nowego wydania książki wróciłem do cyklu o Kate Daniels po raz drugi. Muszę przyznać, że urban fantasy to rodzaj literatury, który od zawsze lubiłem i po którego zawsze z wielką radością sięgałem. Moje drugie spotkanie z Magia kąsa okazało się jeszcze większą frajdą, niż poprzednio! Pośród tylu nowości, które codziennie pojawiają się na półkach, rzadko mam ochotę wracać do jakieś pozycji, tutaj jednak od razu poczułem, że powinienem zajrzeć do książki Andrews. Magia kąsa to książka wręcz idealnie wpasowująca się w swój nurt; łączy w sobie współczesny świat z tym fantastycznym — oba światy wchodzą ze sobą w interakcje, mamy motyw detektywistyczny, a sama postać Kate jest na tyle oryginalna, zadziorna i porywcza, że rozwiązywanie przez nią zagadek jest pełne zaskoczeń, przygód i humoru. Prócz tego znajdziemy na kartach powieści mnóstwo fantastycznych postaci, od wilkołaków, po duchy i demony, aż do krwiopijczych wampirów.

Styl Ilony Andrews jest naprawdę wyśmienity. Dzieło czyta się niezwykle przyjemnie i szybko. Autorzy bardzo fajnie tworzą swoje uniwersum, budują stopniowo napięcie i pozwalają czytelnikowi krok po kroku zagłębiać się w akcję całkowicie nie zważając na upływający przy lekturze czas. Cieszę się, że już niedługo pojawi się druga część cyklu, specjalnie nie sięgam po nic nowego i z niecierpliwością czekam na ponowne spotkanie z Kate! Polecam!

 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.