Wieści

Rodzice wolą tradycyjne książki

Written by Ioannes Oculus

parent-and-child-with-bookRodzice małych dzieci należą do najbardziej obeznanej z techniką grupy dorosłych. Mają komputery, smartfony, używają na co dzień internetu. Chętnie też sięgają po e-booki. Jednak, przynajmniej w USA, wolą swoim dzieciom czytać książki papierowe.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Pew Research Center, aż 94% badanych rodziców woli czytać drukowane książki swoim dzieciom. Dzieje się tak, mimo tego że e-czytanie zdobywa coraz więcej zwolenników.

“Gdy czytam książkę na tablecie, moje dzieci nie wiedzą czy czytam, czy może też piszę na Twitterze. Wydaje mi się więc, że ważne jest, aby mieć książkę. Wtedy dzieci pomyślą O, tata czyta książkę, a nie Sprawdza Facebooka. To jest ważna różnica” – wypowiadał się jeden z badanych rodziców.

Dorośli chcą w ten sposób zapewnić także swoim dzieciom te przeżycia, które towarzyszyły im samym w odkrywaniu świata książek. Niektórzy uzasadniają swój wybór także tym, że w drukowanych książkach ilustracje są większe niż w wersji na tablecie oraz dają możliwość bezpośredniego, fizycznego kontaktu z książką.

Tyle dzieje się w USA. W Polsce e-czytelnictwo stawia ciągle swoje pierwsze kroki. Większość czytających woli kontakt z tradycyjną książką, więc zapewne taki zwyczaj przekaże także swoim dzieciom. Jedynie może martwić fakt, że słabe czytelnictwo wśród dorosłych przełoży się na młode pokolenie. Na tym polu jest wiele do zrobienia, a więc zachęcamy rodziców, aby czytali dzieciom książki i w ten sposób rozwijali ich wyobraźnię!

źródło: In a digital age, parents value printed books for their kids

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.